Φονιάς ζώων;

skam

New member
Μερικές φορές οι χορτοφάγοι και οι vegan αναφέρονται σε όσους επιλέγουν μικτή διατροφή, σαν δολοφόνους. Σε μια συζήτηση κάποιος ισχυρίζονταν ότι η λέξη δολοφόνος είναι απολύτως ακατάλληλη, μια και αφορά αποκλειστικά ανθρώπους.

Και όντως η λέξη φόνος από ό,τι βλέπω στο λεξικό της κοινής νεοελληνικής, αφορά ανθρώπους. Η θανάτωση μάλλον το ίδιο.
Όταν αναφερόμαστε σε ζώα, συνήθως χρησιμοποιούμε την λέξη σκοτώνω.
Αλλά πώς θα λέγαμε τον άνθρωπο που σκοτώνει ζώα στην νέα ελληνική; Σφαγιαστής; Δεν μου κάθεται και πολύ καλά μια και την βλέπω συνδεδεμένη με μαχαίρια.
Και ειδικότερα ποια έκφραση θα ήταν καταλληλότερη για να προσδιορίσει τον υπεύθυνο της πράξης, έστω και αν δεν είναι αυτουργός;

Ίσως είναι απλό, αλλά δεν βρίσκω κάποια κατάλληλη λέξη.

---------

Προσωπικά νομίζω ότι η χρήση της λέξης δολοφόνος είναι αποδεκτή, μια και δηλώνει τον αποτροπιασμό για τον μη απαραίτητο θάνατο, ενός έμβιου όντος που αδυνατεί να αμυνθεί, έστω και σαν σχήμα λόγου.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ο ζωοκτόνος χρησιμοποιείται ήδη (αν και νομίζω ότι η συνήθης χρήση του αφορούσε π.χ. μια ασθένεια ή έναν πυρετό και όχι ανθρώπους) αλλά δεν αμφιβάλλω ότι θα χρησιμοποιείται στο μέλλον περισσότερο και για ανθρώπους που δολοφονούν ζώα.

Εδώ π.χ. βλέπουμε τη λέξη σε μετάφραση λογοτεχνίας: Oskar Kokoschka, «Ο λευκός ζωοκτόνος», (μτφρ.-επίμετρο: Νίκος Βουτυρόπουλος)
 

skam

New member
Κάπως ξένο στην γλώσσα, μου ακούγεται το ζωοκτόνος.

αλλά δεν αμφιβάλλω ότι θα χρησιμοποιείται στο μέλλον περισσότερο και για ανθρώπους που δολοφονούν ζώα.
Πάντως βλέπω ότι και εσύ χρησιμοποίησες τη λέξη δολοφονία, ίσως σε συσχετισμό με το δικό μου ποστ, αλλά μου ακούγεται καλύτερα από το ζωοκτονία.
 

SBE

¥
Αφού λέμε θα σε σκοτώσω και θα πάω μέσα για ζωοκτονία, επομένως ζωοκτόνος.
 

skam

New member
Το ζωοκτονία και το ζωοκλοπή, υπάρχουν και σαν νομικοί όροι και τα βρίσκουμε και στο "Λεξικό της κοινής νεοελληνικής".
Αλλά αν και εκεί βρίσκουμε το ζωοκλέφτης, δεν βρίσκουμε το ζωοκτόνος.

Βρίσκουμε όμως την λέξη σφαγέας και σφαγιαστής ή σφαγιάστρια, με την σφαγή και τον σφαγιασμό να αποδίδονται ανάλογα σε ζώα και σε ανθρώπους.

Νομίζω ότι καλύπτει καλύτερα την έννοια, μια και συνδέεται εννοιολογικά και με την θανάτωση ανυπεράσπιστων...
http://www.greek-language.gr/greekL...triantafyllides/search.html?lq=Σφαγιαστής&dq=
 
Top