metafrasi banner

calculated risk = συνειδητό ρίσκο, λελογισμένο ρίσκο, υπολογισμένο ρίσκο (;)

cosmasad

Member
This is a hard one. Can anyone tell me, please, if there is an a Greek expression that one takes when one has thought something through and decides to do it even though there is some risk. I guess the idea is that the benefits outweigh the risk?

Thank you.
 

nickel

Administrator
Staff member
I guess the idea is that the benefits outweigh the risk?

According to my dictionaries, more like the risk taken "with full awareness of the likely consequences". Hence, I propose λελογισμένο ρίσκο, which seems to be the current trend, in place of λελογισμένος κίνδυνος.
 

Neikos

Member
According to my dictionaries, more like the risk taken "with full awareness of the likely consequences". Hence, I propose λελογισμένο ρίσκο, which seems to be the current trend, in place of λελογισμένος κίνδυνος.

Νίκελ, για το υπολογισμένο ρίσκο τι λες; Δεν το πρότεινες επειδή σου φαίνεται λάθος; Στα περισσότερα παραδείγματα που βρίσκω στο Γκουγκλ, λελογισμένο και υπολογισμένο χρησιμοποιούνται ως συνώνυμα. Εγώ το λελογισμένο το χρησιμοποιώ όταν θέλω να πω ότι κάτι γίνεται χωρίς υπερβολές, με σύνεση, με μέτρο. Πχ λελογισμένη χρήση φαρμάκων.
Σε μια επένδυση όμως, ίσως χρησιμοποιούσα το υπολογισμένο ρίσκο. Λες για παράδειγμα "risk taken with full awareness of the likely consequences". Επειδή οι συνέπειες μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να είναι μεγάλες αλλά να έχει γίνει αποτίμηση του ρίσκου, θα έλεγα μάλλον υπολογισμένο ρίσκο. Λελογισμένο ρίσκο θα έλεγα στις περιπτώσεις που έχουμε να κάνουμε με μικρό ρίσκο.

Δυο παραδείγματα από εφημερίδες:

1) Κανείς ιδιώτης δεν επενδύει σε μια τόσο άσχημη κατάσταση, καθώς οι ιδιώτες λαμβάνουν λελογισμένο ρίσκο.

Εδώ θα χρησιμοποιούσα μόνο το λελογισμένο, επειδή μιλάει για συνετό ρίσκο.

2) Ρότζερς : Υπολογισμένο ρίσκο η απόκτηση του Μπαλοτέλι.

Εδώ δεν θα χρησιμοποιούσα το λελογισμένο, επειδή δεν υπάρχει τίποτα το συνετό στην απόκτηση του τρελο-Μάριο, αν κ είναι παιχταράς. Μπορεί δηλαδή να τους βγει η επένδυση κ να πάρει το πρωτάθλημα μόνος του, αλλά μπορεί να αποβληθεί για όλη τη σεζόν από την πρώτη αγωνιστική κ να πάνε χαμένα τα χρήματα της μεταγραφής.

Τι λέτε;
 

daeman

Administrator
Staff member
...Τι λέτε;

Ναι λέω. Και επειδή δε μ' αρέσει ο αναδιπλασιασμός όπου μπορεί να λείπει, και επειδή με το «ρίσκο» υφολογικά δε μου ταιριάζει καλά σαν υβρίδιο.


λελογισμένος -η -ο: (λόγ.) που γίνεται με περίσκεψη, με λογική, με μέτρο: Πρέπει να γίνεται λελογισμένη χρήση των φαρμάκων. Έκανε λελογισμένη χρήση των χρημάτων που διαχειριζόταν.
[λόγ. < αρχ. λογίζομαι (μέσο ρ.) `λογαριάζω, υπολογίζω΄, σφαλερή δημιουργία μππ. κατά το αρχ. επίρρ. λελογισμένως ή κατά το αρχ. αντ. ἀλόγιστος, μτφρδ. γαλλ. modéré]
 
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, αλλά δεν μου αρέσει το "υπολογισμένο" ρίσκο, το οποίο όζει μεταφράσεως. Κι επειδή συνήθως το ρίσκο το "παίρνουμε", μου αρέσει ακόμα λιγότερο η έκφραση "παίρνω ένα υπολογισμένο ρίσκο". Σε πιο στρωτά και ρέοντα ελληνικά, νομίζω ότι θα λέγαμε "συνειδητό" ρίσκο ή θα καταφεύγαμε σε περίφραση (εν γνώσει μου, συνειδητά, ενσυνείδητα, με επίγνωση).
 

daeman

Administrator
Staff member
... ή θα καταφεύγαμε σε περίφραση (εν γνώσει μου, συνειδητά, ενσυνείδητα, με επίγνωση).
μετά λόγου γνώσεως = in/with full knowledge of the facts, from personal knowledge, advisedly

Αλλά και πάλι με το «ρίσκο»... Τι να κάνουμε όμως, εν γνώσει των συνεπειών θα το πάρουμε κι αυτό το ρίσκο.
Εξάλλου έχουμε πάρει άλλα κι άλλα, χωρίς νου και γνώση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Σε πιο στρωτά και ρέοντα ελληνικά, νομίζω ότι θα λέγαμε "συνειδητό" ρίσκο

Συμφωνώ με την ομορφιά και την ακρίβεια του συνειδητού ρίσκου (και αυτό θα βάλω πρώτο στον τίτλο). Και, ναι, το υπολογισμένο ρίσκο μού βρομά και μένα μετάφραση, ίσως μάλιστα δίνει κάπως εσφαλμένη εντύπωση: συνήθως δεν υπάρχει προηγούμενος υπολογισμός του ρίσκου (π.χ. «πιθανότητα 30% να χάσουμε τα λεφτά μας»). Ωστόσο, λέγεται κι αυτό και ίσως είναι χρήσιμο όταν αναφερόμαστε σε τζόγο με τη βοήθεια υπολογιστή. :-)

Υπάρχει (με ελάχιστα ευρήματα) και το μελετημένο ρίσκο, συνδυασμός του υπολογισμένου και του συνετού. :-)
 
Top