metafrasi banner

archival forensics

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
δηλαδή the detailed comparison of texts to uncover the historical flow of ideas.

Υπάρχει καθιερωμένη ορολογία --κι αν όχι, πώς θα προτείνατε να αποδώσουμε αυτόν τον όρο;
 

Neikos

Member
Νομίζω πως παραέχει γίνει της μόδας ο όρος forensics τα τελευταία χρόνια και το έχουν κολλήσει σε ένα σωρό πεδία, π.χ. digital/computer/accounting/auditing/linguistics forensics και ποιος ξέρει πόσα άλλα. Ίσως και hairdressing forensics με ειδικούς που θα βρίσκουν το αυθεντικό χρώμα της ρίζας που κρύβεται κάτω από την καινούρια ντεκαπάζ της τάδε παρουσιάστριας.

Στο συγκεκριμένο πεδίο δεν νομίζω πως θα ταίριαζε κάποια απόδοση σε εγκληματολογικός/ιατροδικαστικός για το forensics. Ίσως κάτι σε ανίχνευση, αναδίφηση, συγκριτική έρευνα... Θα το σκεφτώ λιγάκι και αν βρω κάτι δημιουργικό θα επανέλθω.
 

SBE

¥
Η λέξη forensics χρησιμοποιείται εδώ με την έννοια της εξιχνίασης/ αναζήτησης που δεν είναι η σημασία που δίνουν τα λεξικά στη λέξη αλλά προφανώς η, ας την πούμε νεότερη*, σημασία που αποδίδουν πολλοί στη λέξη γιατί την έχουν συναντήσει μόνο σε σχέση με εγκλήματα.

Definition of forensic
1: an argumentative exercise
2 forensics plural in form but singular or plural in construction : the art or study of argumentative discourse
3 forensics plural in form but singular or plural in construction : the application of scientific knowledge to legal problems; especially : scientific analysis of physical evidence (as from a crime scene)

* άλλη που μου τη σπάει, ο solutions architect που είναι αυτός που σχεδιάζει λύσεις. Σου λέει ο άλλος τι σημαίνει επομένως αρχιτέκτονας; Σημαίνει σχεδιαστής. Ας το κολλήσουμε παντού.
Και το άλλο, τί σημαίνει engineer σημαίνει μηχανεύομαι, δηλαδή παρεμβαίνω σε κάτι και το τροποποιώ. Να σου ο νέος κλάδος, bioengineering που έχει τόση σχέση με την μηχανολογία και το επάγγελμα του μηχανικού όση εγώ με το φεγγάρι.
 

Neikos

Member
Dr, υπάρχει κάποιο άρθρο ή κάποιο κείμενο τέλος πάντων που να περιγράφει τον όρο; Για να έχουμε μια καλύτερη ιδέα για το αντικείμενο με το οποίο ασχολείται ένας "αρχειοεγκληματολόγος"...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Όχι, Neikos. Αυτή είναι η περιγραφή του όρου στο κείμενό μου. Αφορά κάποιον επιστήμονα που ερευνώντας συγκριτικά αρχαία κείμενα μπορεί από λεπτομέρειες να εντοπίσει τη χρονική σειρά και την εξέλιξή τους. Ένα άλλο παράδειγμα (χωρίς όμως τον «αρχειακό» χαρακτήρα) είναι οι βιβλικές μελέτες με βάση τις οποίες έχουν εντοπιστεί τουλάχιστον τέσσερις διαφορετικοί συγγραφείς στην Παλαιά Διαθήκη, χρονικές διαφορές κ.λπ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για να είμαι ειλικρινής, σκέφτηκα διάφορα όπως αρχειακή ερευνητική, ανατομία αρχείων, αρχειαρχαιολογία ( :) ) κ.λπ., αλλά κανένα δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα παραγωγικό.
 

Neikos

Member
Μάλιστα. Κατάλαβα νομίζω. Ενδιαφέρον ακούγεται. Έχει δύσκολο έργο τελικά ο επιστήμονάς σου, τον υποτίμησα αρχικά.
Ο όρος δηλαδή θα χρησιμοποιηθεί σαν όνομα επιστημονικού (υπό)πεδίου;
Δεν μου έρχεται κάτι πιασάρικο. Δεν είναι κι άσχημα αυτά που σκέφτηκες, μόνο την αρχειαρχαιολογία τη χαλάει λίγο η παρήχηση. Ίσως πρέπει να μπει και κάπου ή λέξη "συγκριτική" στον όρο. Αν κατεβάσει κάτι ο νους μου θα το καταθέσω.
 

Earion

Moderator
Staff member
Αφορά κάποιον επιστήμονα που ερευνώντας συγκριτικά αρχαία κείμενα μπορεί από λεπτομέρειες να εντοπίσει τη χρονική σειρά και την εξέλιξή τους. Ένα άλλο παράδειγμα (χωρίς όμως τον «αρχειακό» χαρακτήρα) είναι οι βιβλικές μελέτες με βάση τις οποίες έχουν εντοπιστεί τουλάχιστον τέσσερις διαφορετικοί συγγραφείς στην Παλαιά Διαθήκη, χρονικές διαφορές κ.λπ.

Αυτά τα κάνει τόσους αιώνες η Κριτική των Κειμένων (Textual criticism).
 
Ίσως πρέπει να μπει και κάπου ή λέξη "συγκριτική" στον όρο.
Κι εγώ αυτό σκέφτηκα. Αν πρόκειται για συγκριτική μελέτη αρχειακού υλικού, ίσως αποτολμούσα "συγκριτική αρχειοδιφία". Δεν έχω όμως σιγουριά για τη σημασία που δίνουν στον όρο. Από μια εντελώς πρόχειρη αναζήτηση, μου προέκυψε ότι αφορά υλικό που είναι εξαρχής ψηφιακό, οπότε μένω με την απορία.
 

Earion

Moderator
Staff member
Σωστά λέει ο Θέμης ότι η χρήση του όρου αφορά ψηφιακά δεδομένα. Βλέπω ότι το σύμπλεγμα archival forensics είναι συγγενικό με —ή υπάγεται στον— όρο Digital forensics, που δεν είναι μόνο (όπως λέει η αγγλική Βικιπαίδεια) το να ανακτάς ψηφιακά δεδομένα για να χρησιμοποιηθούν σε δικαστική διερεύνηση υποθέσεων κυβερνοεγκλήματος, αλλά περιγράφει ολόκληρο κλάδο της Πληροφοριακής Επιστήμης που μεριμνά για την ανάκτηση δεδομένων από παλαιότερα (ξεπερασμένα) μέσα αποθήκευσης.

Βλέπε σχετικά:
Digital Forensics and Preservation,
A History of Digital Forensics & Ancestral Computing for Digital Heritage,
"archival forensics": ingesting, making sense of and improving the preservability of a set of donated digital archives,
Η χρήση των ανακτηθέντων παλαιών δεδομένων μπορεί να είναι ποικίλη, από μουσειακή/αρχειονομική/πολιτιστικοκληρονομική μέχρι να παρέχει βοήθεια σε καταπιεσμένες μειονότητες για να αποδείξουν το τι δεινά έχουν υποστεί (βλ. εδώ).

Επειδή βρίσκω το δίλεξο σε μυθιστόρημα να χρησιμοποιείται μεταφορικά (βλ. εδώ), αναρωτιέμαι αν και στο δικό σου κείμενο η χρήση είναι μεταφορική, δεδομένου ότι, όπως είπα πιο πάνω, το «να εντοπίζεις χρονική σειρά και εξέλιξη» κάποιων κειμένων είναι δουλειά της κριτικής των κειμένων (Textkritik).
 

SBE

¥
"archival forensics": ingesting, making sense of and improving the preservability of a set of donated digital archives

Δηλαδή έχουμε ξεφύγει ακόμα πιο πέρα από την ερμηνεία forensics = ανίχνευση και έχουμε πάει στο forensics = μελέτη, διότι βεβαίως τι άλλο εκτός από μελέτη είναι αυτό που περιγράφει ο Εάριον;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ο όρος χρησιμοποιείται από επιστήμονα (μαθηματικό) σε εκλαϊκευτικό βιβλίο σχετικό με την ιστορία της επιστήμης του και την αποκατάσταση της ιστορικής σειράς σε σχέση με το ποιος πρώτος εφάρμοσε την τάδε μέθοδο (και σε ποιον βαθμό) στον ύστερο Μεσαίωνα (περ. 13ο-14ο αιώνα).

Νομίζω ότι το forensics = μελέτη είναι πολύ κοντά στο ζητούμενο, δεδομένου ότι περί αυτού πρόκειται. Μελέτη αρχείων (εδώ, χειρογράφων της εποχής) με ερευνητική-ανιχνευτική λογική.
 
Αν είναι έτσι, θα μπορούσες να πεις "κριτική μελέτη αρχείων" και να πας παρακάτω. Ευρύτερο μεν, δίνει το νόημα με εύληπτο τρόπο δε. Αν θες να το κάνεις κάπως πιο τεχνικό, θα μπορούσες να πεις "εξέταση" αντί για "μελέτη". Απ' ό,τι καταλαβαίνω, στόχος του συγγραφέα δεν είναι να ζητήσει χρηματοδότηση και πανεπιστημιακές έδρες για έναν νέο κλάδο, οπότε γιατί όχι;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ναι, κάτι τέτοιο θα χρησιμοποιήσω. Ευχαριστώ για τις ιδέες.
 

nickel

Administrator
Staff member
Να πετάξω κι εγώ τη μισοκλεμμένη ιδέα μου: συγκριτική ανατομία των κειμένων.
 

SBE

¥
'Ωστε μετά να γίνει συγκριτική παθολογοανατομία κειμένων (γιατί βρίσκεις και τα λάθη τους) ώστε να περάσουμε στο επάγγελμα παθολογοανατόμος κειμένων, το οποίο είναι λίγο μεγάλο οπότε το κόβουμε σε "γιατρός κειμένων" ή για πιο έυκολα σκέτο "γιατρός" και την επιστημη σε ιατρική κειμένων. Κι έτσι αποκτήσαμε έναν καινουργιο κλάδο στην ιατρική. :twit::twit::twit:
 

SBE

¥
Όχι στα σοβαρά.
Ενώ ο βιομηχανικός υπάρχει στα σοβαρά.
 
Top