metafrasi banner

reflect on

JHRoss

Member
Καλησπέρα παιδιά. Ως γνωστόν η λέξη reflect σημαίνει «αντανακλώ». Ωστόσο, κοτσάροντας το on μπροστά, μπορεί να σημαίνει και «σκέφτομαι» ή «αναλογίζομαι». Όταν όμως βλέπεις γραμμένο κάτι όπως αυτό:

Reflect on key policies relevant to the age range you want to teach.


Υπό ποία έννοια μπορεί να χρησιμοποιείται εδώ;
 

pontios

Well-known member
Υπό την ακόλουθη έννοια, νομίζω: (σωστά την ερμήνευσες - "σκέφτομαι" ή "αναλογίζομαι")

"reflect on something also reflect upon something:
to think seriously about something Her essay invites the reader to reflect on the importance of art in people's lives".

"Consider or think carefully about."

(from free dictionary).

Και το "εξετάζω" ταιριάζει εδώ, νομίζω;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ωραία.

reflect (on)
Σκέφτομαι (προσεκτικά), στοχάζομαι, αναλογίζομαι, συλλογίζομαι, (κατ' επέκτ.) εξετάζω, μελετώ.
 

SBE

¥
Στα παιδαγωγικά, που είναι η κατηγορία που μαλλον ενδιαφέρει τον JHRoss έχουμε:

reflective practitioner = ο δάσκαλος που σκέφτεται τί έκανε και μαθαίνει για την επόμενη φορά. Διαφέρει απο το meta-cognition, αλλά δεν είμαι σίγουρη πώς, μάλλον γιατί δεν είναι τόσο βαρύ κι ασήκωτο κι ακατανόητο. :-)

self-reflective learner = ο μαθητής που κάνει το ίδιο. Η δουλειά του δασκάλου είναι να βοήθησει τον μαθητή να γίνει τέτοιος μαθητής. I encourage my students to become independent, self-reflective learners. Στάνταρ φρασεολογία της SBE όταν μιλάει για δουλειά.

reflection, self-reflection = η διαδικασία. Για παράδειγμα, βάζω τους φοιτητές μου να μου γράψουν μια-δυο παραγράφους που να μου λένε τί μάθανε απο το μάθημα (το module, όχι το lesson). Δεν τους ζητάω να μου γράψουν ό,τι θα γράφανε σε ένα γραφείο παραπόνων ή να κάνουν κριτική του μαθήματος, ζητάω να μου πουν τι νομίζουν οι ίδιοι ότι έμαθαν, αν υπήρχε κάτι που δεν το περίμεναν κλπ. Κι αυτό όχι γιατί με ενδιαφέρει, αλλά γιατί υπάρχουν μελέτες που λένε ότι μαθάινουμε άμα καθήσουμε να σκεφτούμε τι μάθαμε, και ως επιστήμονας εφαρμόζω την έρευνα.

Προφανώς υπάρχει ορολογία για όλα αυτά και στα ελληνικά, και έχω δει μέρος της ορολογίας σε κάτι εγχειρίδια σεμιναρίων επιμόρφωσης καθηγητών ΜΕ, αλλά ούτε τα έχω πρόχειρα, ούτε τα έχω μελετήσει.
 

nickel

Administrator
Staff member
Στα παιδαγωγικά...
Προφανώς υπάρχει ορολογία για όλα αυτά και στα ελληνικά, και έχω δει μέρος της ορολογίας σε κάτι εγχειρίδια σεμιναρίων επιμόρφωσης καθηγητών ΜΕ, αλλά ούτε τα έχω πρόχειρα, ούτε τα έχω μελετήσει.

Στοχασμός, αυτοστοχασμός, στοχαστικός, αυτοστοχαστικός...
 
Top