metafrasi banner

typo

Θα μπορούσα να το βάλω και στο ελληνικό νήμα διότι το ζητούμενο δεν είναι να μεταφέρουμε με ακρίβεια το typo αλλά ότι μας λείπει μια λέξη για το "πληκτρολογικό λάθος", σε αντιστοιχία του τυπογραφικού λάθους.

Πριν από έξι χρόνια που είχε ξανατεθεί το θέμα, ο Νίκελ είχε σωστά πει:

Με τα πολλά λόγια το λέμε: τυπογραφικό λάθος. Δεν έχουμε κουτσουρεμένο για πιο γρήγορο. Περίπου σαν κι αυτό που λες είναι η λάθος πληκτρολόγηση, αλλά δεν είναι λιγότερα γράμματα.

Αλλά, όπως έγραψα προχτές στο δικό μου:
Στα αγγλικά, θα έγραφα typo αντί για «λάθος πληκτρολόγησης». Τέσσερα γράμματα αντί για είκοσι, δύο συλλαβές αντί για εφτά. Έτσι όμως δεν μπορούμε να βγάλουμε πρωτογενές πλεόνασμα. Καμιά πιο οικονομική λύση έχουμε;

Να το λέγαμε "λαθοτύπημα";
 

m_a_a_

Active member
Καλά και το "λαθοτύπημα" και το "πληκτρολίσθημα", αλλά δε νομίζω σε καμία περίπτωση πως έχουν τα φόντα να εδραιωθούν.
Και κάτι σαν "στραβοπληκτρολογιά" θα μου άρεζε, αλλά είναι σχεδόν πιο δύσκολο κι απ' την περίφραση που θέλουμε να αποφύγουμε.
Γενικότερα, υπάρχει το εγγενές πρόβλημα της λέξης "πλήκτρο" - κλειδί για το νόημα του όρου που γυρεύουμε - η οποία αν και μικρή είναι ήδη μπελαλίδικη.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το «λαθοτύπημα» θα γίνει συντομότατα «λαθοχτύπημα», πάντως -- που είναι ίσως άλλο ένα ενδεχόμενο.
 
Το «λαθοτύπημα» θα γίνει συντομότατα «λαθοχτύπημα», πάντως -- που είναι ίσως άλλο ένα ενδεχόμενο.

Aυτό το σκέφτηκα, αλλά δεν το βρήκα κακό ;)
 

nickel

Administrator
Staff member
Άμα γράφεις κάθε μέρα τουλάχιστον 20 «χρησιμοποιώ» για «use», τα υπόλοιπα είναι οδοντόκρεμες. Μια στις τόσες αντέχω να γράψω και ένα «σφάλμα πληκτρολόγησης» — εκτός αν είμαι υποτιτλιστής (αυτό το γλίτωσα, προς το παρόν, σ' αυτή τη ζωή).
 
Άμα γράφεις κάθε μέρα τουλάχιστον 20 «χρησιμοποιώ» για «use», τα υπόλοιπα είναι οδοντόκρεμες. Μια στις τόσες αντέχω να γράψω και ένα «σφάλμα πληκτρολόγησης» — εκτός αν είμαι υποτιτλιστής (αυτό το γλίτωσα, προς το παρόν, σ' αυτή τη ζωή).

Καλό! Βέβαια στο word έχω μάκρο για όλους τους τύπους του ρήματος ;)
 
Γενικότερα, υπάρχει το εγγενές πρόβλημα της λέξης "πλήκτρο" - κλειδί για το νόημα του όρου που γυρεύουμε - η οποία αν και μικρή είναι ήδη μπελαλίδικη.

Αποπληξία; :twit:
 
Top