δημιουργικιά

altan

Member
Hi,

Is this word synonym of δημιουργικότητα?

Την πρωτόγονη ματιά που αδράχνει σαϊτευτά τη θροφή της, τη δημιουργικιά κάθε πρωί ανανεούμενη αφέλεια, να βλέπει ακατάπαυστα για πρώτη φορά τα πάντα ...
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Hi, Altan,

There should be a comma after it, to clarify that it's an adjective:

Την πρωτόγονη ματιά που αδράχνει σαϊτευτά τη θροφή της, τη δημιουργικιά, κάθε πρωί ανανεούμενη αφέλεια, να βλέπει ακατάπαυστα για πρώτη φορά τα πάντα...

Word for word: "creative, renewed every morning naivety" i.e. "...its food, creative naivety, renewed every morning, to see..."

δημιουργικός -ή -ό : που έχει σχέση με τη δημιουργία, ιδίως την εμπνευσμένη ή την πρωτότυπη, και κυρίως που χαρακτηρίζεται από αυτήν: δημιουργικός άνθρωπος / νους. Δημιουργική ικανότητα / φαντασία / διάθεση. Δημιουργική εργασία / απασχόληση / μάθηση. δημιουργικά ΕΠIΡΡ: Εργάζεται δημιουργικά. Xρησιμοποιεί δημιουργικά τις γνώσεις του.

As you can see, the common feminine form is δημιουργική, but in such adjectives ending in -κή (and -ική), there's frequently a colloquial variant in -κιά, as in e.g. κακή / κακιά.


Btw, there's also the noun κακία and κακιά (and κάκια) meaning the same thing, wickedness, but that's another thing: an accent displacement making the second (and third) informal.

Another, older sense of the noun κακιά is rage, hate, animosity, surviving in the phrase μη μου κρατάς κακία (κάκια, κακιά) and the verb κακιώνω:

Ωσάν καράβι όντε βρεθεί στο πέλαγος και πλέγει,
με δίχως ναύτες, μοναχό, και να πνιγεί γυρεύγει,
κι ο άνεμος κ' η θάλασσα του 'χουν κακιά μεγάλην,
και τρέχει πάντα στον πνιμόν, δίχως βοήθειαν άλλην―
εδέτσι ευρίσκομαι κ' εγώ, πλιό δεν μπορώ να ζήσω,
τρέχω και πορπατώ να βρω χαράκι, να σκορπίσω

http://www.snhell.gr/anthology/content.asp?id=437&author_id=20
 
.....
It's an informal, rather colloquial form of the standard feminine adjectival form δημιουργική.

*** SOME MINUTES LATER: Δαεμάνε, γράφαμε περίπου την ίδια ώρα και τώρα βλέπω ότι συμπλήρωσες κι αυτά που, τηλεγραφικά, λέω κι εγώ εδώ - well done!!!
 

daeman

Administrator
Staff member
.*** SOME MINUTES LATER: Δαεμάνε, γράφαμε περίπου την ίδια ώρα και τώρα βλέπω ότι συμπλήρωσες κι αυτά που, τηλεγραφικά, λέω κι εγώ εδώ - well done!!!

Well, alike minds think... alike, and that's great. :-)
 
Top