Πηγές για ελληνική μυθολογία

Πρόκειται να επιμεληθώ ένα ισπανόφωνο παιδικό βιβλίο με αρχαίους ελληνικούς μύθους, ως προς το περιεχόμενο (να τσεκάρω δηλαδή αν οι μύθοι είναι σωστοί, αν συμφωνούν με τις υπάρχουσες εκδοχές τους ή αν είναι παραποιημένοι). Θα χρειαστώ λοιπόν καλες πηγές για την αρχαία ελληνική μυθολογία. Έχει κανείς να προτείνει κάτι;

Εγώ έχω στο σπίτι μου τη δίτομη μυθολογία του Ζαν Ρισπέν, εκδ. Βίβλος 1953.
Φαίνεται πως το ίδιο έργο υπάρχει και σε άλλες εκδόσεις, μερικές μάλιστα αρκετά πρόσφατες.
Αλλά επί της ουσίας δεν νομίζω να υπάρχουν διαφορές οπότε θα με καλύψει αυτό που έψω.

Επίσης μπορώ να βρω από συνάδελφο τη μυθολογία του Κακριδή, πεντάτομη απ' ό,τι μου είπε.

Θα συμβουλεύομαι και τη Μεγάλη Ελληνική Εγκυκλοπαίδεια και την Πάπυρος Λαρούς Μπριτάνικα.

Νομίζω ότι αυτά θα με καλύψουν, αλλά θα ήθελα την άποψή σας και τυχόν προτάσεις ή/και παραπομπές (ωραία θα ήταν να υπήρχε και κάποια καλή διαδικτυακή πηγή).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αυτή εδώ φαίνεται καλή διαδικτυακή πηγή (με έμφαση στο φαίνεται, δεν την έχω χρησιμοποιήσει).
 
Kerenyi, Η μυθολογία των Ελλήνων.
Το πεντάτομο που λέτε είναι της Εκδοτικής Αθηνών, σε επιμέλεια του Κακριδή, και είναι όντως πολύ καλό: http://www.politeianet.gr/books/978...i-muthologia-pentatomo-metacheirismena-149613
Αν -αν λέω- υπάρχει στο σπίτι η ελληνική έκδοση της Μεγάλης Σοβιετικής Εγκυκλοπαίδειας, τα λήμματα του Ανδρέα Λεντάκη για μυθολογικά ζητήματα έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον όσον αφορά την ερμηνεία των μύθων.
 
Top