Χρέωση περίληψης

lettoula

New member
Καλησπέρα,

Μου έχει ζητηθεί να γράψω μια περίληψη 250 λέξεων στα ελληνικά. Το άρθρο όμως είναι στα αγγλικά.

Θα ήθελα βοήθεια σχετικά με την κοστολόγηση αυτής της υπηρεσίας. Να χρεώσω με την ώρα; Υπάρχει κάποια στάνταρντ χρέωση;

Ευχαριστώ πολύ
 
Εγώ θα το κοστολογούσα με τον χρόνο, διότι απαιτείται να διαβάσεις το άρθρο και να γράψεις δική σου περίληψη κι όχι π.χ. να μεταφράσεις κάτι ήδη υπαρκτό. Να χρεώσεις ένα ποσό που θεωρείς λογικό για την απασχόληση σε σχέση με την ώρα που θα δαπανήσεις. Έχε υπόψη σου ότι η μέση ταχύτητα αναλυτικής ανάγνωσης (δηλαδή αυτό που απαιτείται για να κάνεις περίληψη) είναι 100-150 λέξεις το λεπτό. Η περίληψη θα σου πάρει περίπου ένα τέταρτο, αφού έχεις κατανοήσει το κείμενο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Βεβαίως και θα πρέπει να χρεώσεις με την ώρα. Και, όταν λέμε «με την ώρα», πάντα πρόκειται για σχετική ώρα. Υποθέτω ότι ο Μπιλ Γκέιτς χρεώνει περισσότερο την ώρα του από εμένα.

Για να ακριβολογούμε, με την ώρα πρέπει να χρεώνουμε τα πάντα, ακόμα κι αν δεν το λέμε στον πελάτη. Ακόμα κι αν η συμφωνία λέει ότι χρεώνουμε με τη λέξη ή με το 16σέλιδο, στην πραγματικότητα πρέπει να έχουμε κάνει από πριν τους υπολογισμούς μας για να ξέρουμε πόσες ώρες θα μας φάνε αυτές οι λέξεις ή αυτές οι σελίδες. Και η τιμή που θα πούμε θα αφορά την κοστολόγηση των δικών μας ωρών, όχι του Μπιλ Γκέιτς. :-)
 
Top