κάθομαι σε κάποιον

These examples are given in Slang.gr &, although I understand that the first meaning is of being the passive sexual partner, the meaning of these examples are unclear:-
These are examples of its literal use:-
1) Βλ. και μου έκατσε, καθώς και τα κάτσε στην F-Laplace, κάτσε στο παπί μου, κάτσει-δε-κάτσει, ό,τι κάτσει και άλλα.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
-50χρονος μαχαίρωσε 19χρονη γιατί δεν του «έκατσε» (εδώ).
-Κι αν σου κάτσει; Σε έναν Πατρινό πάντως έκατσε και κέρδισε 1.600.000 Ευρώ (Εδώ).
-Του Ολυμπιακού... του έκατσε!!! (Εδώ) & these are examples of its other uses:-

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
1.a.-Μαλάκα, μπαίνω στο δωμάτιο να πάρω το μπουφάν μου και βλέπω τη Σούλα να τού 'χει κάτσει του κυρ Μήτσου για τα καλά!
- Και;
- Χαμπάρι δεν πήραν! την έκανα με ελαφρά...
2.b.Τι νέα με την Αλίκη; Της έκατσε κανα καλό τελικά;
3.α. Πολύ μου κουνάει τον κώλο της η Δεσποινούλα, άμα της τον κάτσω θα σου πω εγώ...
3.β. - Για πες για πες, τι έγινε με τον Αντώνη;
- Ά τον αλήτη, εκεί που ήμασταν γλυκά-γλυκά μαζί, μου καθίζει ένα πουτσοσκάμπιλο, μου 'ρθε νταμπλάς!
- Σιγά μωρή παρθενοπιπίτσα...
1. Πώς κάνεις έτσι ρε φίλε, άμα δεν σου κάτσει αυτό που θες είσαι απάλευτος...
2. Τι νέα;
- Τι νέα ρε μαλάκα, που μού 'χει κάτσει δέκα μέρες τώρα στο σπίτι ο Παύλος και δε λέει να φύγει...
3.Κάτι δεν μου κάθεται καλά με αυτόν τον τύπο (ή Δεν μου κάθεται καλά αυτός ο τύπος)...
- Γιατί;
- Δεν ξέρω, αλλά δε μ' αρέσει η φάτσα του καθόλου. Το νού σου.
All this is culled from http://www.slang.gr/lemma/15321-kathomai-se-kapoion.

I need a simple elucidation of the slang idiom's various meanings to simplify the usage in the above sentences.
I first encountered the idiom in this sentence on the subject of betting:-
Αλλά δεν μπορείς να ξοδεύεις και την τελευταία σου δεκάρα σε τζόγο μήπως και σου κάτσει! :wub:
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
-50χρονος μαχαίρωσε 19χρονη γιατί δεν του «έκατσε» (εδώ).

The meaning here is put out

-Κι αν σου κάτσει; Σε έναν Πατρινό πάντως έκατσε και κέρδισε 1.600.000 Ευρώ (Εδώ).
-Του Ολυμπιακού... του έκατσε!!! (Εδώ) & these are examples of its other uses:-
All went well, something came through etc.

1.a.-Μαλάκα, μπαίνω στο δωμάτιο να πάρω το μπουφάν μου και βλέπω τη Σούλα να τού 'χει κάτσει του κυρ Μήτσου για τα καλά!
- Και;
- Χαμπάρι δεν πήραν! την έκανα με ελαφρά...
Still put out :)
2.b.Τι νέα με την Αλίκη; Της έκατσε κανα καλό τελικά;
This is kind of unclear without context; it could be a variation of "did she get laid?" or a general "Did something good happen to her?"
3.α. Πολύ μου κουνάει τον κώλο της η Δεσποινούλα, άμα της τον κάτσω θα σου πω εγώ...
The ultimate meaning is "If I fuck her, then she'll see".
3.β. - Για πες για πες, τι έγινε με τον Αντώνη;
- Ά τον αλήτη, εκεί που ήμασταν γλυκά-γλυκά μαζί, μου καθίζει ένα πουτσοσκάμπιλο, μου 'ρθε νταμπλάς!
- Σιγά μωρή παρθενοπιπίτσα...
μου καθίζει ένα πουτσοσκάμπιλο = he slapped me on the face with his dick. I don't know if there is an equal term in English slang :)
1. Πώς κάνεις έτσι ρε φίλε, άμα δεν σου κάτσει αυτό που θες είσαι απάλευτος...
If what you want doesn't happen...
2. Τι νέα;
- Τι νέα ρε μαλάκα, που μού 'χει κάτσει δέκα μέρες τώρα στο σπίτι ο Παύλος και δε λέει να φύγει...
He has planted himself in my house for ten days now.
3.Κάτι δεν μου κάθεται καλά με αυτόν τον τύπο (ή Δεν μου κάθεται καλά αυτός ο τύπος)...
- Γιατί;
- Δεν ξέρω, αλλά δε μ' αρέσει η φάτσα του καθόλου. Το νού σου.
Something about him is off.

Hope this helps.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
μου καθίζει ένα πουτσοσκάμπιλο = he slapped me on the face with his dick. I don't know if there is an equal term in English slang :)

The dick slap. The equivalent for a female perpetrator (unless the blunt instrument is man boobs) would be the tit slap in its active sense: to slap someone with one's tit, not to be slapped on the tit.

Not the dickslap, mind you, although I'd mind both.


Judy is a dick slap - Belle and Sebastian


Since it's instrumental, I can't say for certain which of the two senses it alludes to, but I'd say the latter, rare one.

There's also a French short comedy film mentioning "The Dickslap" as a terrible danger, with the title "La bifle".
 
Top