metafrasi banner

Μεταφραστές (ΕΕ), φόροι και εισφορές (από 2016)

nickel

Administrator
Staff member
Οι μεταφραστές που εργάζονται ως ελεύθεροι επαγγελματίες είναι από τα μεγαλύτερα θύματα της ελεύθερης αγοράς: οι αμοιβές τους δεν έχουν βελτιωθεί καθόλου εδώ και πολλά χρόνια. Κάποιοι θα πουν ότι μειώθηκαν λόγω του μεγαλύτερου ανταγωνισμού, αρχικά καθώς όλο και περισσότεροι μεταφραστές έμπαιναν στην αγορά, στη συνέχεια λόγω της ευρύτερης κρίσης. Ως ΕΕ, οι μεταφραστές ανήκουν στην πληθυσμιακή ομάδα που δεν έχει πια ένα αφορολόγητο μίνιμουμ στα εισοδήματά της. Ο νέος συνδυασμός φορολογίας και εισφορών σημαίνει ότι το μισό από τα εισοδήματα φεύγουν (υπέρ πίστεως και πατρίδος) — ΧΩΡΙΣ να υπολογίσουμε ότι, ειδικά φέτος, η προκαταβολή φόρου προσθέτει ένα ακόμα απρόβλεπτο ποσό. Αν επίσης πληρώνετε ΕΝΦΙΑ ή κάποιον διακανονισμό 100 δόσεων, παρακαλείστε να έρθετε και να μας γράψετε πώς καταφέρνετε και τα φέρνετε βόλτα. Δεν τα φέρνετε βόλτα; Επιλέγετε τι θα πληρώσετε και τι θα χρωστάτε (στο διηνεκές); Σας χρηματοδοτεί ο μπαμπάς;

Σ' αυτή τη σελίδα έχω βρει κάποιους υπολογισμούς, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι 100% ακριβείς και επίσης περιλαμβάνουν την προκαταβολή φόρου, που όμως δεν θα ισχύει την επόμενη χρονιά. (Αν και την επόμενη χρονιά μπορεί να σοφιστούν κάτι άλλο για να μην πέσει όλος ο κόφτης στην πλάτη των ΔΥ και των συνταξιούχων.) Μόλις έχω αξιόπιστες πληροφορίες, θα προσθέσω εδώ τους δικούς μου υπολογισμούς. Προς το παρόν, ένας σωστός υπολογισμός για φέτος:

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 1
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΜΕ ΕΤΗΣΙΟ ΚΑΘΑΡΟ ΚΕΡΔΟΣ 12.000,00 €

ΕΤΗΣΙΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ (26,95%) 3.234,00 €
ΦΟΡΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ 1.928,52 €
ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΦΟΡΟΥ (100%) 1.928,52 €
ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΟΣ 650,00 €
ΕΙΣΦΟΡΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ 0,00 €
ΤΕΛΙΚΟ ΕΝΑΠΟΜΕΙΝΑΝ ΕΤΗΣΙΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 4.258,96 €
ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΝΑΝΤΙ ΑΡΧΙΚΟΥ 35,49%
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Προκαταβολή φόρου βάζουν και την επόμενη χρονιά. Απλώς συμψηφίζεται μ' αυτό που πλήρωσες την προηγούμενη χρονιά και είτε κερδίζεις είτε πάλι χάνεις. Η τελική εκκαθάριση της προκαταβολής φόρου γίνεται τον μεθεπόμενο χρόνο από αυτόν που θα κλείσεις τα βιβλία σου (όχι τον επόμενο, παρά το γεγονός ότι τα βιβλία έχουν κλείσει, πάλι βάζουν προκαταβολή φόρου για τα εισοδήματα που αποκλείεται να έχεις πλέον).
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Σχετική φράση και παροιμία: Milking a dry udder gets you nothing but kicked off the milking stool.

Milk Cow Blues - The Kinks


Well I've tried everything to get along with you
But I'm gonna tell ya what I'm gonna do
I'm sick of all your crying, gonna leave you alone
If you don't believe I'm going
You can count the days I'm gone
 

surfmadpig

New member
Αν επίσης πληρώνετε ΕΝΦΙΑ ή κάποιον διακανονισμό 100 δόσεων, παρακαλείστε να έρθετε και να μας γράψετε πώς καταφέρνετε και τα φέρνετε βόλτα. Δεν τα φέρνετε βόλτα; Επιλέγετε τι θα πληρώσετε και τι θα χρωστάτε (στο διηνεκές); Σας χρηματοδοτεί ο μπαμπάς;

Μεταναστεύσαμε και πληρώνουμε νορμάλ φόρους (για την ώρα τουλάχιστον).
 
Top