Βιντεάκια για γέλια και για κλάματα

Ένα άρθρο μου θύμισε την ομιλία του Γερουσιαστή Τεντ Στήβενς που προσπαθούσε να δικαιολογήσει τους περιορισμούς πρόσβασης που θέλουν να θέσουν οι ISPs (καταργώντας το λεγόμενο net neutrality), λέγοντας ότι το ίντερνετ υπερφορτώνεται. Ιδού η ομιλία και ένα remix.


 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member




Περισσότερες πληροφορίες, αφού δείτε το βίντεο, εδώ.

Σημείωση: Απλώς τοποθετούμε τη διεύθυνση της σελίδας του Youtube στο πλαίσιο που εμφανίζεται όταν πατήσουμε
.
 

oublexis

Member
Με την ευκαιρία της πατσαρέλας στις Λεξιπλασίες: Hazardous Runways


Και το καλύτερο:

 

nickel

Administrator
Staff member
Ronnie Barker: Nows at Ton

Θα σας πάω πάνω από 30 χρόνια πίσω. Μια αλυσίδα συνειρμών μού θύμισε τον Ronnie Barker, έναν παλιό αγαπημένο κωμικό από τα χρόνια της Αγγλίας (άρχισε να παίζει όταν εγώ γεννιόμουν, πέθανε το 2005). Στο παρακάτω σκετσάκι (του 1975) κάνει ένα αρκετά διασκεδαστικό παιχνίδι με τη γλώσσα, οπότε δίνω αποκάτω και το κείμενο.


Good evening, here is the News.
*Phone rings* Excuse me.
*Talking on phone* Yes, yes. Right, I see. Thank You. *Hangs up*
Sorry, it appears we’ve had a slight problem with the news. Our new electronic typewriter has developed a minor fault. It's been typing o's instead of e's. I hope you'll bear with us.
Good ovoning. Horo is tho Nows at Ton.
At the Primo Ministor's country houso, Choquors, thoro was a mooting of all throo party loaders to discuss this country’s oxoptionally sorious oconomic scono. Tho conforonco was followod by an appotizing moal of roast boof, bootroot and jolly and croam. Aftorwards, tho dologatos hoard a spooch by tho ox Foroign Socrotary, Sir Aloc Douglas Homo. In a short addross, Mr Onoch Powoll said Sir Aloc had his --- support.
Hor Majosty tho Quoon was at Homol Hompstoad today to unvoil a momorial to sovoral groat mon of lottors and poots, including Anthony Trollopo, H.G. Wolls and Hilairo Bolloc.
*Answers Phone* That's what it says. If it says that, it says that. *Hangs Up*
In Kow Gardons today, a lady was frightonod by a Scotsman with a wooden log who jumpod out from bohind somo troos. Ho told the polico, ho was stung on tho noso by a swarm of boos, aftor tho bolt had brokon on his trousors. Aftor his arrost, ho statod ho was turning ovor a now loaf, and undorgoing a chango of sox.
In Wostministor today, Mr Wodgowood Bonn spoko of his plan to nationaliso tho stool industry. And Mr Donnis Hoaloy discussod his plans for a furthor tax on bots and botting shops. Ho said its "No good boating about the bush, I must lay it on tho lino." "It will cost tho puntor only a couplo of ponco".
Now tho woathor. Tomorrow it will bo wot. It will bo what? It will bo wot... with a touch of sloot. That's all from mo. Tomorrow tho nows will bo road by Roggie Bosonquot. Now I'm going to croop away to my little bod, and sed the lot of you. Goodnight.
 
Four candles - a.k.a. Fork handles

Ronnie Barker: Nows at Ton

Θα σας πάω πάνω από 30 χρόνια πίσω. Μια αλυσίδα συνειρμών μού θύμισε τον Ronnie Barker, έναν παλιό αγαπημένο κωμικό από τα χρόνια της Αγγλίας (άρχισε να παίζει όταν εγώ γεννιόμουν, πέθανε το 2005). Στο παρακάτω σκετσάκι (του 1975) κάνει ένα αρκετά διασκεδαστικό παιχνίδι με τη γλώσσα, οπότε δίνω αποκάτω και το κείμενο.

Τι μου θύμισες, Νίκο! Ο Ronnie (Barker) έκανε απίστευτα παιχνίδια με τη γλώσσα, πραγματικά απολαυστικός! Ίσως το πιο διάσημο σκετσάκι του, μαζί με τον έτερο Ronnie (Corbett) είναι το παρακάτω:
Το πλήρες κείμενο εδώ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η αλυσίδα συνειρμών που ανέφερα παραπάνω ξεκίνησε από το standup του Κάρλιν περί μουσικής στο άλλο νήμα, οπότε σκέφτηκα ότι το πιο αγαπημένο μου standup ήταν το ... καθιστό του Κόρμπετ, που είχε ανακαλύψει τα παράθυρα πριν από την ελληνική τηλεόραση. Για όσους δεν έχουν υπόψη τους τον Ρόνι Κόρμπετ, το χαρακτηριστικό του ήταν να λέει ένα ανέκδοτο επί 5 λεπτά και πάνω, κάνοντας συνεχείς παρεκβάσεις («ανοίγοντας το ένα παράθυρο μετά το άλλο»). Και, αφού είχα διαλέξει δύο γιουτιουμπάκια του Κόρμπετ, κατέληξα στον συνονόματό του. Έχοντας ξοδέψει μία τουλάχιστον ώρα ανακινώντας μνήμες.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τουρλού από σαρδάμ και αντζελομενεγάκια μαργαριτάρια.

 
All time classic! Το έχω δει τόσες φορές, κι ακόμη δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι δεν είναι στημένο. Νόμπελ ηλιθιότητας στον ανώνυμο στρατιώτη...

ΥΓ Προχώρει ο αφοδεύων... :D
 

nickel

Administrator
Staff member
Goodbye to the Normals

Το φιλμάκι κυκλοφόρησε την άνοιξη του 2007 για να διαφημίσει τον δίσκο Rudebox του Robbie Williams. Το φιλμάκι ονομάζεται Goodbye to the Normals και το τραγούδι Burslem Normals.


Το τραγούδι μπορείτε να το ακούσετε εδώ:
HTML:
http://www.youtube.com/watch?v=YkhsUxFzraM
 
Η πιο ωραία καμπάνια για προφυλακτικά που έγινε ποτέ!
Εμένα, πάντως, με έπεισε (μην πω ότι μου έκοψε την όρεξη γενικώς).

Στη Γαλλία όπου το "παιδί-βασιλιάς" έχει απομυθοποιηθεί, έχει κυκλοφορήσει ένα εκπληκτικό και πολύ αστείο βιβλίο με τίτλο:
No Kid : Quarante raisons de ne pas avoir d'enfant
(40 λόγοι για να μην κάνεις παιδί) γραμμένο από μητέρα δύο παιδιών. Το συστήνω ανεπιφύλακτα στους γαλλομαθείς που δεν καίγονται ν' αναπαραχθούν!
 
Last edited:

Elsa

¥
Προς επίρρωσιν των λόγων της, πρόσφατη ανακοίνωση του καθηγητή ψυχολογίας Ντάνιελ Γκίλμπερτ, κατά την διάρκεια ενός συνεδρίου στο Σίδνεϊ, ο οποίος είπε ότι τα επιστημονικά στοιχεία δεν συμφωνούν με την κοινά αποδεκτή πεποίθηση ότι τα παιδιά φέρνουν ευτυχία!
"Σύμφωνα με μελέτες που έχουν γίνει στις Ηνωμένες Πολιτείες και στην Ευρώπη τα τελευταία 10 χρόνια δείχνουν ξεκάθαρα ότι τα ζευγάρια νοιώθουν πολύ ευτυχισμένα όσο καιρό περιμένουν ένα παιδί να γεννηθεί, αλλά μετά από λίγο καιρό τα πράγματα αλλάζουν.
Η χειρότερη εποχή για τους γονείς με παιδιά είναι όταν τα τελευταία βρίσκονται μεταξύ 12 και 16 χρονών."
:mad:
Μου 'ρχεται να ξαπλώσω μερικά χρόνια, να περάσει...:p
 

oublexis

Member
Μια και πιάσατε τις συντομογραφίες στο διαδίκτυο και τα sms, ιδού και το σχετικό βιντεάκι.

 
Top