metafrasi banner

grits

Στα γρήγορα:

Grits is a food made by boiling ground maize (also known as corn), and usually served with other flavorings as a breakfast dish, usually savory. It is popular in the Southern United States.
https://en.wikipedia.org/wiki/Grits

Είδα ότι το grits είχε συζητηθεί παλιά στο Translatum, αλλά χάθηκα μέσα στο κουρκούτι, το πλιγούρι, την πολέντα, την μπομπότα και τον τραχανά...

Στο βιντεάκι που υποτιτλίζω, ο σεφ φτιάχνει γαρίδες με τέτοιο τρόπο (επανειλημμένο άλεσμα και μαγείρεμα) που στο τέλος μοιάζουν με grits (εάν χρειάζεται, θα μπορούσα να ανεβάσω ίσως κανένα screenshot). Όπως λέει ο ίδιος:
Well, it's not shrimp and grits*. It's shrimp grits. It's a riff on the classic shrimp and grits. It's actually shrimp as grits.
*Το shrimp and grits είναι παραδοσιακό πιάτο του αμερικανικού Νότου.

Προφανώς, δεν ψάχνω πώς λέμε γενικά το grits, αλλά πώς θα μπορούσαμε να το πούμε στην προκειμένη περίπτωση, αν και πιθανότατα αυτά τα δύο ταυτίζονται.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Με τα σύγχρονα δεδομένα, θα το έλεγα πολέντα. Δηλαδή, δεν είναι πολέντα και γαρίδες, είναι πολέντα από γαρίδες.

Εξάλλου, στην ουσία η πολέντα είναι το ίδιο πράγμα με το grits. Φτιάχνεται από καλαμποκάλευρο και νερό.
 

carelf

New member
εγώ πήρα Sauteed Shrimp & Grits. Grits είναι το ψιλοκομμένο καλαμπόκι (παρεμφερές με το αγγλικό πόριτζ) και είναι πολύ διαδεδομένο στις νότιες πολιτείες για πρωινό. Έτσι, οι γαρίδες που ήρθαν ψημένες στην εντέλεια, και σερβιρισμένες πάνω σε ένα στρώμα grits με sun dried tomatoes, ψιλοκομμένο ham και φρέσκο κρεμμυδάκι ήταν μια γεύση εντελώς πρωτόγνωρη για μένα και συγχρόνως θεσπέσια. Εδώ
 

SBE

¥
Η πολέντα είναι κίτρινη και έχει τη γνωστή γέυση της μπομπότας (αφού αυτό είναι).
Το γκριτς είναι άσπρο και σχεδόν διάφανο και εντελώς άγευστο και πρέπει να είσαι πολύ πεινασμένος για να το φας, ειδικά για πρωινό, όπως λέει το τρώγαν οι φτωχοί.
Δεν έχω ιδέα πώς βγαίνει από το ίδιο δημητριακό.
Περιμένω την ελληνική ανάσταση της μπομπότας καθώς πιά μας αφήνει η γενιά που μεγάλωσε με αυτή από αναγκη.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Η πολέντα είναι κίτρινη και έχει τη γνωστή γέυση της μπομπότας (αφού αυτό είναι).
Το γκριτς είναι άσπρο και σχεδόν διάφανο και εντελώς άγευστο και πρέπει να είσαι πολύ πεινασμένος για να το φας, ειδικά για πρωινό, όπως λέει το τρώγαν οι φτωχοί.
Δεν έχω ιδέα πώς βγαίνει από το ίδιο δημητριακό.
H απάντηση μπορεί να είναι στον τρόπο επεξεργασίας. Διαβάζω εδώ ότι για το grits, το καλαμποκάλευρο υφίσταται επεξεργασία με άλκαλι (δεν θέλω να μαντέψω ποιο απ' όλα). Ενώ ίσως η πολέντα να είναι το πιο φυσικό, και έχει και καλύτερη γεύση.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Πολέντα από γαρίδες, για να βγει και η αντιδιαστολή: «Δεν είναι πολέντα με γαρίδες. Είναι πολέντα από γαρίδες. Μια παραλλαγή της κλασικής πολέντας με γαρίδες. Ουσιαστικά είναι γαρίδες αλεσμένες σαν πολέντα».

Ή χυλός / κουρκούτι από γαρίδες, αν χρειάζεται κάτι πιο γνωστό από την πολέντα για ευρύτερο κοινό.

... Περιμένω την ελληνική ανάσταση της μπομπότας καθώς πιά μας αφήνει η γενιά που μεγάλωσε με αυτή από αναγκη.

Μα δεν πέθανε για να αναστηθεί, μόνο στις πόλεις. Στην επαρχία ζει και βασιλεύει ακόμα.
Να φας πέστροφα φρέσκια απ' το ποτάμι τηγανισμένη σε καλαμποκάλευρο χοντροκομμένο, να γλείφεις τα δαχτύλια σου. Δεχόμεθα παραγγελίες, για το αλεύρι. Πέστροφες να πάτε στο ποτάμι να ψαρέψετε.


Κατά τα άλλα, το χυλό μου εγώ:

τραχανάς = trahana

corn dodger (μπομποτάκια άκουσα να τα λένε στη Θεσσαλία και προφανώς δεν τα άκουσα μόνο, τους μίλησα κιόλας, τρυφερά)

hominy grits


Grits ain't groceries - Little Milton



The Commitments

 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μήπως όμως ο σεφ εννοεί κάτι που εδώ θα το έλεγε π.χ. δεν είναι γαρίδες με πουρέ αλλά πουρές από γαρίδες; Δεν είναι γαρίδες με γκριτς αλλά γκριτς από γαρίδες; (Edit) Ή με κάτι άλλο αντίστοιχο από αυτά που μόλις πρόσθεσε ο Δαίμαν;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Με τα σύγχρονα δεδομένα, θα το έλεγα πολέντα. Δηλαδή, δεν είναι πολέντα και γαρίδες, είναι πολέντα από γαρίδες.

Εξάλλου, στην ουσία η πολέντα είναι το ίδιο πράγμα με το grits. Φτιάχνεται από καλαμποκάλευρο και νερό.

Μήπως όμως ο σεφ εννοεί κάτι που εδώ θα το έλεγε π.χ. δεν είναι γαρίδες με πουρέ αλλά πουρές από γαρίδες; Δεν είναι γαρίδες με γκριτς αλλά γκριτς από γαρίδες; (Edit) Ή με κάτι άλλο αντίστοιχο από αυτά που μόλις πρόσθεσε ο Δαίμαν;
Χμμμ... Αυτό δεν είπα εδώ και τόση ώρα; Πολέντα από γαρίδες.

Η πολέντα αυτή τη στιγμή είναι γνωστή σε πολλούς Έλληνες που ασχολούνται με τη μαγειρική. Τα "γκριτς" είναι σχεδόν άγνωστα. Αφού είναι βασικά το ίδιο πράγμα, νομίζω ότι η λέξη πολέντα καλύπτει ακριβώς αυτό που θέλει ο Στάθης. Κατά την ταπεινή μου γνώμη.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Όλοι το είπατε τελικά και ήταν αρκετό να σας διαβάσω πιο προσεκτικά. :)

...
Πολέντα από γαρίδες, για να βγει και η αντιδιαστολή: «Δεν είναι πολέντα με γαρίδες. Είναι πολέντα από γαρίδες. Μια παραλλαγή της κλασικής πολέντας με γαρίδες. Ουσιαστικά είναι γαρίδες αλεσμένες σαν πολέντα».
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Σόρι, ξέχασα να δώσω το συνένα μου στην Άλεξ που πρωτοείπε για πολέντα στο #2. :-)

(Let's get right down to the real) Nitty Gritty - Shirley Ellis

 
Top