απεργάζομαι

stochastis

New member
να πούμε ότι : "η καταναλωτική κοινωνία απεργάζεται την όξυνση του κοινωνικού ανταγωνισμού και των κοινωνικών χασμάτων"; Γνωρίζω πως το "απεργάζομαι" συνδέεται με την έννοια της μηχανορραφίας περισσότερο, αλλά σε λεξικό το λήμμα αυτό ορίζεται και ως γεννώ, προκαλώ.
 
Καλώς όρισες (δεύτερο καλωσόρισμα σε ένα απόγευμα :))

Σε ποιο λεξικό;
Σύμφωνα με το ΛΝΕΓ: μηχανεύομαι, σχεδιάζω (κάτι κακό)
Σύμφωνα με το ΛΚΝ: προετοιμάζω, σχεδιάζω συνήθως στα κρυφά κάτι κακό

Οπότε, και κατά τη δική μου γνώμη, σαφώς δεν είναι δόκιμο.
 

stochastis

New member
Καλώς όρισες (δεύτερο καλωσόρισμα σε ένα απόγευμα :))

Σε ποιο λεξικό;
Σύμφωνα με το ΛΝΕΓ: μηχανεύομαι, σχεδιάζω (κάτι κακό)
Σύμφωνα με το ΛΚΝ: προετοιμάζω, σχεδιάζω συνήθως στα κρυφά κάτι κακό

Οπότε, και κατά τη δική μου γνώμη, σαφώς δεν είναι δόκιμο.

Καλώς σε βρήκα Στάθη και σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Το λεξικό στο οποίο αναφέρομαι είναι αυτό και το λήμμα φαίνεται παρακάτω
SUuTEu4.jpg
 
Καλώς ήρθες και από εμένα.
Δεν θα το χρησιμοποιούσα το "απεργάζομαι" αν δεν έχει υποκείμενο κάποιο συγκεκριμένο πρόσωπο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα, καλωσόρισες, stochastis.

Οι σημασίες «εκτελώ κάτι με επιμέλεια | (μτφ.) γεννώ, προκαλώ» έχουν ξεμείνει από παλιότερα λεξικά (Πρωίας, Δημητράκου, Σταματάκου), που ίσως κι αυτά δεν απεικόνιζαν με ακρίβεια τη χρήση του καιρού τους. Αυτές οι σημασίες είναι θετικές και δεν υπάρχουν πια σήμερα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, όπως λέει κι ο sarant, η κοινωνία δεν είναι καλό υποκείμενο ακόμα και για την αρνητική σημασία. Δεν μηχανορραφεί η κοινωνία.
 
Μήπως να άλλαζε ο τίτλος σε κάτι πιο διαφανές, όπως "Είναι δόκιμη η χρήση του "απεργάζομαι" με απρόσωπο αντικείμενο;" ή ό,τι άλλο κρίνουν οι διαχειριστές, αν συμφωνούν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μήπως να άλλαζε ο τίτλος σε κάτι πιο διαφανές, όπως "Είναι δόκιμη η χρήση του "απεργάζομαι" με απρόσωπο αντικείμενο;" ή ό,τι άλλο κρίνουν οι διαχειριστές, αν συμφωνούν.

Δεν το είχα προσέξει. Έχω απλούστερες λύσεις.
 
Top