mutoscope

NikoA

New member
Το mutoscope, συσκευή κινούμενων εικόνων, στα τέλη του 19ου αιώνα, όπου ο θεατής έβαζε ένα νόμισμα στη συσκευή και παρακολουθούσε ατομικά τις κινούμενες εικόνες (περίπου 850 κάρτες σε 1 λεπτό), μεταφράζεται στα ελληνικά ως ''Μουγγοσκόπιο'';
Ευχαριστώ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα και καλωσήρθες. Μια φίλη είχε προτείνει στο φόρουμ όπου γράφαμε παλιά την απόδοση βωβοσκόπιο. Δεν έχω βρει τον όρο σε παλιές εγκυκλοπαίδειες, αλλά δεν βρήκα και κανέναν καλύτερο.
 

rogne

¥
Περιέργως, τώρα πήρα χαμπάρι αυτό το νήμα: βλέπω να κυκλοφορεί αρκετά σε κινηματογραφικά σάιτ και η (κάπως... μπάσταρδη για τα γούστα μου) απόδοση "μουτοσκόπιο".
 

daeman

Administrator
Staff member
Περιέργως, τώρα πήρα χαμπάρι αυτό το νήμα: βλέπω να κυκλοφορεί αρκετά σε κινηματογραφικά σάιτ και η (κάπως... μπάσταρδη για τα γούστα μου) απόδοση "μουτοσκόπιο".

Στα Βλάχικα μούτος είναι ο βουβός, προφανώς με λατινική σκούφια, αλλά με το -σκόπιο μετά, είναι σαν τήβεννος με τσαρούχια. :-) Θα μου πεις, η βιντεοσκόπηση τι είναι; Από παλιά σε χρήση, θα πω· και άλλο το βίντεο ως λέξη, άλλο ο μούτος ή το mute.
 

rogne

¥
Τήβεννο με τσαρούχια θα έλεγα περισσότερο το "μουγγοσκόπιο". Στο "μουτοσκόπιο", τα ωραία βλάχικα τσαρούχια σαν να κρύβονται κάτω από λατινικούς μανδύες, με αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνεις και πολλά για το συνολάκι. ;-)
 
Top