παράδρομος

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλημέρα σε όλους,
ξέρετε μήπως να μου πείτε πώς τον λέμε τον παράδρομο στα αγγλικά; Με ενδιαφέρει στο «παράδρομος Συγγρού», δηλαδή στο μικρό δρόμο που βρίσκεται δεξιά και αριστερά των μεγάλων λεωφόρων και δεν λέγεται ούτε side road ούτε byroad :)
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ναι, αλλά ο λίνκος σου παραπέμπει στο frontage road... :) (και αυτό το service road μου θυμίζει περισσότερο τη ΛΕΑ των αυτοκινητοδρόμων).
 
Εμένα πάλι το service road με παραπέμπει σε δρόμους που χρησιμοποιούνται κυρίως για τη συντήρηση εθνικών οδών κ.λπ. - μήπως το frontage road είναι καταλληλότερο για τη Συγγρού;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Service road είναι όντως ο παράδρομος στις εθνικές οδούς, με τον οποίον αποφεύγεις και τα διόδια (πχ Αχλάδι-Άγιοι Θεόδωροι, στο θέατρο επιχειρήσεων του σαραντατρίου). Όμως μάλλον στις περιπτώσεις αυτές έχουμε το ότι ο δρόμος συντήρησης χρησιμοποιείται και ως παράδρομος.

Προσωπικά μάλλον το frontage road θα έβαζα, αλλά θα πρότεινα στην περίπτωσή σου να εξετάσεις και το secondary road.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εξαρτάται από τους αναγνώστες σου. Οι Αμερικανοί καταλαβαίνουν το frontage road, οι Βρετανοί το service road (ενίοτε το λένε και access road).
 
Top