metafrasi banner

morphable voting rights

Ο λόγος περί του αντίκτυπου των χρηματοπιστωτικών παραγώγων και των νέων ιδιοκτησιακών δομών στα δικαιώματα ψήφου και επομένως στον έλεγχο των εταιρειών. Η κλασική δομή προέβλεπε την αντιστοιχία μίας μετοχής-μίας ψήφου, και επομένως τα δικαιώματα ψήφου ήταν ανάλογα της συμμετοχής στο κεφάλαιο και άρα της οικονομικής ιδιοκτησίας (εδώ). Η παραδοσιακή αυτή δομή, όμως, τείνει να ξεπεραστεί, καθώς:

The derivatives revolution and other capital market developments threaten this familiar pattern. Both outside investors and insiders can now readily decouple economic ownership of shares from voting rights to those shares. This decoupling - which we call the new vote buying - is often hidden from public view and is largely untouched by current regulation. Hedge funds have been especially creative in decoupling voting rights from economic ownership. Sometimes they hold more votes than economic ownership, a pattern we call empty voting. That is, they may have substantial voting power while having limited, zero - or, indeed, negative - economic ownership. Sometimes they hold undisclosed economic ownership, a pattern we call hidden ownership. Often, the hidden owners also have morphable voting rights - the de facto ability to acquire the votes if needed. Insiders can also use empty voting techniques.

Στο κείμενό μου έχω αποδώσει το hidden ownership ως συγκαλυμμένη ιδιοκτησία και συγκαλυμμένη συμμετοχή. Θα μπορούσα να αποδώσω και ως αφανής.

Ο όρος morphable voting rights πώς θα προτείνατε να αποδοθεί; Προτάσεις: Μεταβαλλόμενα δικαιώματα ψήφου (αν θέλουμε να είμαστε κοντά στο πρωτότυπο). Δεν ξέρω αν γίνεται κατανοητός ο όρος, όμως.

Για το empty voting τι λέτε; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ (πέρα από το προφανές "κενή ψήφος") είναι "δικαίωμα ψήφου χωρίς αντίστοιχη συμμετοχή στο κεφάλαιο" ή κάτι τέτοιο.

Έδιτ: Και σε άλλο παράδειγμα χρήσης: according to Hu and Black, “hidden (morphable) ownership” describes the combination of undisclosed economic ownership plus probable informal voting power
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εντελώς διαισθητικά και σαν πρώτη ιδέα για τη συζήτηση, θα χρησιμοποιούσα τα κρυφή ή αφανής ιδιοκτησία (όχι τη συγκαλυμμένη γιατί μου βγάζει κάποια συνωμοτική χροιά) για τη hidden ownership, για το empty voting θα ξεκινούσα από την ψήφο χωρίς (μετοχική) ιδιοκτησία (με στόχο να βρω ίσως κάτι καλύτερο) και για τα morphable voting rights θα ξεκινούσα από τα εύπλαστα δικαιώματα ψήφου.
 
Η κυριακή αργία μερικών-μερικών είναι άκρως παραγωγική. Η Μπιλντ να τα βλέπει αυτά.
Empty voting: Σωστή βέβαια η περίφραση, αλλά δεν βλέπω κανένα πρόβλημα για "κενά" ή "άδεια" (για να μην πω "τζούφια") δικαιώματα ψήφου.
Morphable voting rights: Η πρώτη μου σκέψη θα ήταν "προσαρμόσιμα δικαιώματα ψήφου".
 
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Θα κρατήσω τις προτάσεις σας. Καλή και όμορφη Κυριακή να έχετε! Κι εγώ κοντεύω και μετά θα πάμε στις κούνιες με το γαζελάκι! :)
 
Προτάσεις

hidden ownership = αφανής κυριότητα μετοχών/ αφανής συμμετοχή στο εταιρικό κεφάλαιο

morphable voting rights = (ό,τι πρότεινε ο Θέμης) προσαρμόσιμα δικαιώματα ψήφου

empty voting = δικαίωμα ψήφου ανεξάρτητο της συμμετοχής στο εταιρικό κεφάλαιο (ως γνωστόν, εγώ αγαπώ τις περιφράσεις)
 
(ως γνωστόν, εγώ αγαπώ τις περιφράσεις)
Κι εμένα πάντα θα μου αρέσει να προγκάω τον Ρογήρο για την αγάπη του στις περιφράσεις. Εντάξει, εύκολο είναι, αφού ξέρω ότι δεν θα παρεξηγηθώ.
 
Top