metafrasi banner

cut one's losses

Alexandra

Super Moderator
Staff member
To stop doing something that is already failing in order to reduce the amount of time or money that is being wasted on it.
I wasn't benefiting from the course and it was costing so much that I thought I'd better cut my losses.

Καμιά ιδέα για ζωντανή απόδοση; Όχι "κόβεις τις απώλειές σου" που είδα σε έναν υπότιτλο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το «αποφάσισα να κόψω τον γόρδιο δεσμό» δεν είναι 100% ικανοποιητικό.
Αποφάσισα να δώσω τέλος στις ζημιές;
 
Ή κατά περίπτωση «να μην ξοδέψω/σπαταλήσω άλλο χρόνο/χρήμα/...».
 

nickel

Administrator
Staff member
Και από την Ματζέντα: περισώζω ό,τι μπορώ.
 
Υπάρχει όμως μια μικρή διαφορά στο νόημα, έτσι δεν είναι; το cut my losses σημαίνει ότι εγώ έκανα κάτι λάθος και τώρα σταματώ για να μην πάθω μεγαλύτερη ζημιά, ενώ το περισώζω μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε κάθε περίπτωση ζημιάς, είτε ευθύνομαι εγώ είτε όχι.
 
Τον αγγλικό όρο τον χρησιμοποιούν αρκετά στο χρηματιστήριο. Αν έχεις αγοράσει μια μετοχή (λέμε τώρα) και πέσει κάτω από το όριο που έχεις εκ των προτέρων ορίσει, είναι προτιμότερο να την πουλήσεις και να αποδεχτείς αυτή τη ζημιά, ώστε να την περιορίσεις σε ανεκτά επίπεδα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μια πρώτη μου απόδοση στον υπότιτλο ήταν όντως "Αποδέχεσαι τη ζημιά".
 
Υπάρχει όμως μια μικρή διαφορά στο νόημα, έτσι δεν είναι; το cut my losses σημαίνει ότι εγώ έκανα κάτι λάθος και τώρα σταματώ για να μην πάθω μεγαλύτερη ζημιά, ενώ το περισώζω μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε κάθε περίπτωση ζημιάς, είτε ευθύνομαι εγώ είτε όχι.

Ναι, το σκέφτηκα κι εγώ επίσης, πως δηλαδή το περισώζω ό,τι μπορώ παραπέμπει κάπου προς το save what can be saved και είναι πολλές οι περιπτώσεις όπου δεν ταιριάζει. Επί παραδείγματι:

They simply cannot learn to cut their losses, abandon issues they can't win, and get on with it.
http://www.oxforddictionaries.com/us/definition/american_english/cut-one's-losses


edit: τώρα είδα το αποδέχομαι τη ζημιά της Αλεξάνδρας, μια καλή λύση για το παραπάνω παράδειγμα νομίζω.
 
Top