metafrasi banner

is highly discouraged

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Από οδηγίες χρήσης μάσκας προσώπου:
Reusing mask is highly discouraged as it may redeposit bacteria and toxins back onto the skin.

Πώς θα το αποδίδατε ώστε να είναι μέσα στο πνεύμα του πρωτότυπου, που αν προσέξετε δεν χρησιμοποιεί τη λέξη «απαγορεύεται»; Σκέφτομαι το «δεν συνιστάται», αλλά με ποιο επίρρημα; Το σκέτο «δεν συνιστάται» προφανώς δεν αποκλείει να συμβεί κάτι.
 
Σου κάνει το "να αποφεύγεται (σε κάθε περίπτωση)" ή το "δεν συνιστάται/δεν ενδείκνυται", που λες, συνοδεία "σε καμμιά περίπτωση";

Υπάρχει επίσης το κάπως περίεργο "συστήνεται να αποφεύγεται η χρήση..."
 
Στα όσα ήδη αναφέρθηκαν ας προστεθεί ένα σκέτο "αντενδείκνυται" και η δυνατότητα μιας διατύπωσης όπως "Μην ξαναχρησιμοποιείτε / Μη χρησιμοποιείτε για δεύτερη φορά...". Και στις δύο αυτές περιπτώσεις υπάρχει σαφής σύσταση αλλά χωρίς εμφατική απαγόρευση.
 
Νομίζω ότι αντενδείκνυται απολύτως η χρήση τού "συνιστάται μετ' επιτάσεως" σε οδηγίες χρήσης μάσκας προσώπου. Εκτός βέβαια αν πρόκειται για εσωτερικό έγγραφο της ΕΕ.:rolleyes:
 

pontios

Well-known member
Πάντως όχι "αντιτασσόμαστε στην επαναχρησιμοποίηση ..."από ό,τι καταλαβαίνω ... ouch!
 
Νομίζω ότι αντενδείκνυται απολύτως η χρήση τού "συνιστάται μετ' επιτάσεως" σε οδηγίες χρήσης μάσκας προσώπου. Εκτός βέβαια αν πρόκειται για εσωτερικό έγγραφο της ΕΕ

E, βέβαια, σιγά μη καταλάβει το ξεκούδουνο που ακούει Lady Gaga απ' το πρωί ως το βράδυ τέτοια βαριά κουλτούρα.

Μπορείς να το πας κι αλλιώς:

Κορίτσι μου, μπορεί να πάθει μεγάλη ζημιά το προσωπάκι σου κλπ κλπ.
 
Αν χρησιμοποιείς τη μάσκα μόνο μία φορά, θα είσαι κούκλα. Αν τη χρησιμοποιείς πάνω από μία φορά, θα είσαι πανούκλα.
Κύριε, κύριε, δεν φταίω εγώ. Ο Ντόμινος με παρέσυρε. :sneaky:
 

Lina

¥
E, βέβαια, σιγά μη καταλάβει το ξεκούδουνο που ακούει Lady Gaga απ' το πρωί ως το βράδυ τέτοια βαριά κουλτούρα.

Η υπογράμμιση δική μου.
Ε; :huh:
 
Ωχ! Πλάκωσε ο φεμινισμός;
Ο Ντόμινος εννοούσε:
Η νυχθημερόν ακροωμένη Λαίδην Γκαγκά σύγχρονη γυναίκα ενδέχεται να συναντά δυσχερείας τινάς εις την κατανόησιν της προαναφερθείσης διατυπώσεως.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κι εγώ, αλληλέγγυος. Εγώ την βλέπω κιόλας... (ευχαρίστως, ένιες φορές).

Οπότε, πώς προκύπτει ότι το ξεκούδουνο αφορά μόνο γυναικείο πληθυσμό;

Επιπλέον, πώς προκαταλαμβάνουμε το φύλο για το οποίο προορίζεται η μάσκα; Αγοράκια μου, δεν έχετε ιδέα τι γίνεται γύρω σας, μου φαίνεται.
 
Σε ένα νήμα είχαμε συζητήσει το αντίθετο, το strongly recommended - θα μπορούσες ίσως να χρησιμοποιήσεις κάποιο από αυτά με άρνηση (π.χ. Συνιστάται ιδιαίτερα/επιτακτικά να ΜΗΝ κ.λπ.).
 
Η υπογράμμιση δική μου.
Ε; :huh:

Για να μην παρεξηγηθούμε, εγώ υπαινίχθηκα ότι υπάρχει ένα πρόβλημα εδώ, που εντάσσεται στη γενικότερη προβληματική γύρω από τα gender stereotypes.

Αυτό, γιατί νομίζω ότι το μετ' επιτάσεως ταιριάζει και βοηθά στην απόδοση της συγκεκριμένης έκφρασης (highly discouraged) και, γενικότερα, ανταποκρίνεται στο κειμενικό ύφος.
 

Attachments

  • feminism-gender-stereotypes.jpg
    feminism-gender-stereotypes.jpg
    78.1 KB · Views: 160

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Γιατί δεν γράφεις «μην ξαναχρησιμοποιείτε τη μάσκα επειδή [...]»;
 

EliSo

New member
Μια άλλη επιλογή είναι το «Συνιστάται ιδιαίτερα η αποφυγή επαναχρησιμοποίησης της μάσκας...» (αν και όταν το διαβάζω φωναχτά ακούγεται πολύ κουραστικό) ή καλύτερα «Συνιστάται ιδιαίτερα να μη χρησιμοποιείτε ξανά τη μάσκα»

Το «ιδιαίτερα» (και όχι «ιδιαιτέρως» όπως βρίσκω αρκετές φορές στο Google) μου αρέσει για την απόδοση του «highly».

Έτσι αποφεύγεται το "αντενδείκνυται" που είναι σαφώς πολύ ωραίο αλλά θεωρώ πιο λόγιο απ' όσο χρειάζεται για την ετικέτα ενός προϊόντος. Δεν ξέρω αλλά το έχω συνδέσει περισσότερο με φύλλα οδηγιών φαρμάκων.
 
Έτσι αποφεύγεται το "αντενδείκνυται" που είναι σαφώς πολύ ωραίο αλλά θεωρώ πιο λόγιο απ' όσο χρειάζεται για την ετικέτα ενός προϊόντος. Δεν ξέρω αλλά το έχω συνδέσει περισσότερο με φύλλα οδηγιών φαρμάκων.

Είναι οδηγίες χρήσης, όχι ετικέτα.

Από οδηγίες χρήσης μάσκας προσώπου:
Reusing mask is highly discouraged as it may redeposit bacteria and toxins back onto the skin.
 
Top