metafrasi banner

run (music)

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλημέρα!

Έχω αυτόν τον όρο, που στη Βίκι ορίζεται ως εξής: a rapid series of ascending or descending musical notes which are closely spaced in pitch forming a scale. Βρήκα ως συνώνυμό του το melisma, ελληνιστί μέλισμα, ωστόσο αλλού τα δίνουν ως συνώνυμα και αλλού όμως όχι.

Μήπως ξέρει κανείς αν πράγματι είναι συνώνυμα ή όχι;
 

cougr

¥
Hi Palavra,

Melismas are often referred to as "vocal runs", "singing runs" or simply as "runs". However, the term "run" doesn't always refer to a "melisma". For example, a "run" as per the definition you supplied above is called "δρόμος" in Greek.

P.S. please excuse my English but I'm really pressed for time.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Κανένα πρόβλημα :)
Είχα την εντύπωση ότι όταν λέμε στα ελληνικά «δρόμος» εννούμε μια υποκατηγορία όπως χιζάζ, μακάμ κλπ, ουσιαστικά «πατήματα» που χρησιμοποιούν οι μουσικοί για να παίξουν.
 

cougr

¥
Όντως, τα "(middle) eastern scales" λέγονται "δρόμοι". Όμως και τα "runs (scale runs)", "δρόμους" τα αποκαλούσαμε. Επίσης, λέγονται και ανεβοκατεβάσματα.
 
Καλημέρα!

Έχω αυτόν τον όρο, που στη Βίκι ορίζεται ως εξής: a rapid series of ascending or descending musical notes which are closely spaced in pitch forming a scale. Βρήκα ως συνώνυμό του το melisma, ελληνιστί μέλισμα, ωστόσο αλλού τα δίνουν ως συνώνυμα και αλλού όμως όχι.

Μήπως ξέρει κανείς αν πράγματι είναι συνώνυμα ή όχι;

Εγώ κάτι σκαμπάζω από μουσική, αλλά με τα ωδεία μάλωσα από μικρός.

Ωστόσο καναδυό φίλοι που είναι μουσικολόγοι, με τα μεταπτυχιακά τους κι όλα τα σχετικά, μου λένε ότι ισχύει το μέλισμα.

Σίγουρα, είναι υπερώνυμο σ' αυτή την περίπτωση, δηλαδή σημαίνει το περίτεχνο, εκτεταμένο ποίκιλμα (δείτε και Μπαμπινιώτη), οπότε καλύπτει και την έννοια για την οποία μιλάει ο cougr.
 
Επίσης, λέγονται και ανεβοκατεβάσματα.

Συμφωνώ, ισχύει και λέγεται έτσι (νομίζω πως όποιος έχει σχέση με το θέμα θα συμφωνήσει), αλλά υπάρχει μια δυσκολία, γιατί άλλοτε είναι ανεβάσματα, άλλοτε κατεβάσματα κλπ.

Επί τη ευκαιρία, (σχετικό) ευχάριστο διάλειμμα:


Tyshan Knight - How to sing Runs and Riffs (EASY)
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Κατ' αρχάς, σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!
Σίγουρα, είναι υπερώνυμο σ' αυτή την περίπτωση, δηλαδή σημαίνει το περίτεχνο, εκτεταμένο ποίκιλμα (δείτε και Μπαμπινιώτη), οπότε καλύπτει και την έννοια για την οποία μιλάει ο cougr.

Να σημειώσω ότι εγώ ψάχνω την έννοια που έβαλα πιο πάνω, το ανεβοκατέβασμα που γράφει ο κουγκρ, δηλαδή.
 
Είχα την εντύπωση ότι όταν λέμε στα ελληνικά «δρόμος» εννούμε μια υποκατηγορία όπως χιζάζ, μακάμ κλπ

Για την ακρίβεια: χιτζάζ

Να σημειώσω ότι εγώ ψάχνω την έννοια που έβαλα πιο πάνω, το ανεβοκατέβασμα που γράφει ο κουγκρ, δηλαδή.

Εμένα μου φαίνεται ωραίο το μέλισμα, ωστόσο, όσον αφορά επίσημα, εξειδικευμένα κείμενα, μπορεί να υπάρξει πρόβλημα (κάποια διατύπωση με το επίθετο μελισματικός, σίγουρα θα ήταν προτιμότερη).

Τώρα, αν το πλαίσιο είναι πιο informal, θα μπορούσε να ειπωθεί και πέρασμα θαρρώ. Διάνθισμα, επίσης.
 

daeman

Administrator
Staff member
... Εμένα μου φαίνεται ωραίο το μέλισμα, ωστόσο, όσον αφορά επίσημα, εξειδικευμένα κείμενα, μπορεί να υπάρξει πρόβλημα...

+1.

MELISMA (Gr. Μέλισμα, a Song). Any kind of Air, or Melody, as opposed to Recitative, or other music of a purely declamatory character. Thus, Mendelssohn employs the term[SUP][9][/SUP] in order to distinguish the Mediation and Ending of a Gregorian Tone from the Dominant, or Reciting Note. Other writers sometimes use it (less correctly) in the sense of Fioritura, or even Cadenza.
A Dictionary of Music and Musicians vol 2


...Τώρα, αν το πλαίσιο είναι πιο informal, θα μπορούσε να ειπωθεί και πέρασμα θαρρώ. Διάνθισμα, επίσης.
+1.
Ουσιαστικά, είναι ένα γρήγορο πέρασμα που πατάει στους φθόγγους της συγκεκριμένης κλίμακας (ή δρόμου, προκειμένου για την ανατολική μουσική παράδοση) με σκοπό να διανθίσει τη μελωδική γραμμή.

Διάνθισμα (fioritura)
Ανήκει στους «καλλωπισμούς» (βλ. για την έννοια των καλλωπισμών, στο σχετικό όρο στην εγκυκλοπαίδεια μουσικών όρων του ΜΗ)

Πρόκειται για μια σειρά μικροσκοπικών φθόγγων που γράφονται μεταξύ δύο κύριων φθόγγων και παίρνουν αξία πάντα από τον πρώτο φθόγγο.

Όταν το διάνθισμα τίθεται μετά από κορώνα, τότε η σειρά των φθόγγων που το αποτελούν εκτελείται χωρίς χρόνο, κατά την ελεύθερη προτίμηση του εκτελεστή. Στην περίπτωση αυτή, το διάνθισμα σχηματίζει την κατάληξη μιας μελωδικής φράσης που την ονομάζουμε καντέντσα (cadenza).

Βιβλιογραφία: Γεωργίου Διαμαντή, «Η κλασική θεωρία της μουσικής», εκδ. Φ. Νάκα 2001,
Θεόδωρου Σακελλαρίου, «Εισαγωγή στη φιλολογία της μουσικής» εκδ. Παν/μιου Ιωαννίνων,
Διαμαντή Μαυραγάνη, «Μουσική ανθοδέσμη», εκδ. 1968.

φιοριτούρα

1. διάνθισμα
2. μουσ. α) ποίκιλμα που προσθέτει ο τραγουδιστής, κατά βούληση, σε μια μουσική φράση
β) φθόγγος ή ομάδα φθόγγων, αυτοσχεδιαζόμενοι ή γραμμένοι, οι οποίοι παρεμβάλλονται στη φωνητική ή ενόργανη μελωδία για να τήν καλλωπίσουν ή για να εξάρουν τη δεξιοτεχνία



Orianthi's guitar run of the week :cool:


Orianthi's guitar run of another week
 

Zazula

Administrator
Staff member
Από τους όρους που έχουν ήδη αναφερθεί εδώ, στο Λεξικό Μουσικών Όρων (έκδοση HiTech 2004-5) βρήκα μόνο τα:

  • Μέλισμα: Μεγάλη μουσική φράση από πολλές νότες μελοποιημένη πάνω σε ένα μόνο φωνήεν. Τα μελίσματα ήταν συνηθισμένη πρακτική του Γρηγοριανού Μέλους και της πρώτης πολυφωνικής μουσικής.
  • Ποικίλματα: Οι νότες που προστίθενται σε κάποιο μουσικό κομμάτι προκειμένου να το ομορφύνουν. Οι νότες αυτές δεν έχουν ουσιώδη ρόλο στην αρμονική δομή του κομματιού. Τα ποικίλματα μπορεί να είναι πλήρως καταγεγραμμένα από τον συνθέτη, να περιγράφονται με συγκεκριμένα σύμβολα ή να προστίθενται ελεύθερα από τον εκτελεστή.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ βρήκα και τα δύο αυτά στο Λεξικό Μουσικής της Οξφόρδης.
 
Από τους όρους που έχουν ήδη αναφερθεί εδώ, στο Λεξικό Μουσικών Όρων (έκδοση HiTech 2004-5) βρήκα μόνο τα:

  • Μέλισμα: Μεγάλη μουσική φράση από πολλές νότες μελοποιημένη πάνω σε ένα μόνο φωνήεν. Τα μελίσματα ήταν συνηθισμένη πρακτική του Γρηγοριανού Μέλους και της πρώτης πολυφωνικής μουσικής.
  • Ποικίλματα: Οι νότες που προστίθενται σε κάποιο μουσικό κομμάτι προκειμένου να το ομορφύνουν. Οι νότες αυτές δεν έχουν ουσιώδη ρόλο στην αρμονική δομή του κομματιού. Τα ποικίλματα μπορεί να είναι πλήρως καταγεγραμμένα από τον συνθέτη, να περιγράφονται με συγκεκριμένα σύμβολα ή να προστίθενται ελεύθερα από τον εκτελεστή.

Πρέπει να ξέρουμε το κειμενικό πλαίσιο/περιβάλλον, αλλιώς είναι σίγουρα πέρασμα very tricky.


RUN-DMC - It's Tricky (Official Video)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πρέπει να ξέρουμε το κειμενικό πλαίσιο/περιβάλλον, αλλιώς είναι σίγουρα very tricky.
Ε ναι, αυτό ισχύει παντού και πάντα. Εμένα δεν είναι αυτό το πεδίο μου, οπότε δεν μπορώ να πω τίποτα. Τους ορισμούς τους έβαλα μόνο και μόνο για την περίπτωση που κάποιος δεν είχε το συγκεκριμένο λεξικό στο οποίο τους βρήκα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Λοιπόν, ρώτησα φίλο μουσικό και μου είπε ότι αυτό είναι κατά πάσα πιθανότητα γρήγορες μελωδικές φράσεις και όχι μελίσματα.
 
Λοιπόν, ρώτησα φίλο μουσικό και μου είπε ότι αυτό είναι κατά πάσα πιθανότητα γρήγορες μελωδικές φράσεις και όχι μελίσματα.

Το πρόβλημα με τα μελίσματα το είχαμε επισημάνει:

Εμένα μου φαίνεται ωραίο το μέλισμα, ωστόσο, όσον αφορά επίσημα, εξειδικευμένα κείμενα, μπορεί να υπάρξει πρόβλημα (κάποια διατύπωση με το επίθετο μελισματικός, σίγουρα θα ήταν προτιμότερη).

Τώρα, αν το πλαίσιο είναι πιο informal, θα μπορούσε να ειπωθεί και πέρασμα θαρρώ. Διάνθισμα, επίσης.

Υπάρχει κι άλλο πρόβλημα (αυτό είχα στον νου):
Το μέλισμα σημαίνει μια ομάδα φθόγγων που τραγουδιούνται πάνω σε μια συλλαβή.
Ωστόσο, αν κοιτάξεις τον Μπαμπινιώτη, θα δεις άλλα (καλλωπισμός μελωδίας / εμπλουτισμός μελωδικής γραμμής με δευτερεύοντες φθόγγους).

Το πρόβλημα, γενικότερα, είναι ότι είσαι ασαφής ως προς το κείμενο που μεταφράζεις.
Σίγουρα, το πλέον ασφαλές, απ' ό,τι έχει προταθεί μέχρι στιγμής, είναι το πέρασμα.
 
Top