metafrasi banner

holy cow and other mild expletives

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Γενικά εμείς στα ελληνικά δεν έχουμε πρόβλημα να λέμε "Θεέ μου, Χριστέ μου, Παναγία μου", οι Αμερικανοί θεωρούν ότι δεν είναι σωστό. Στο κείμενό μου έχω πολλά τέτοια μαζεμένα και σκέφτηκα να ζητήσω τη βοήθειά σας:

holy cow, golly gosh, gee wizzum.

Καμιά ιδέα;
 
Ανάλογα με την περίσταση:

Για όνομα!
Τι λε(ς) ρε (φίλε)!
Σώπα!
Άντε!
Τι μου λες!
Όχι, ρε φίλε!
Δεν παίζει (φάση/σκηνικό)!
Πω, πω!
Αν είναι δυνατόν!
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν σου βρίσκεται κανένα που να θυμίζει αναφορά στα θεία; Ξέρω το "γαμώ την Παναχαϊκή μου", αλλά θα ήθελα και τίποτα πιο ελαφρύ.
 
Τα μόνα που μου έρχονται αυτήν την στιγμή είναι το σκέτο "για όνομα!" και το "α, στο διάτανο!".
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Να πάρει (ο διάολος)! Που να με πάρει (και να με σηκώσει)! Ανάθεμά το! Ανάθεμά με! Μα την κόλαση!

Μα τα χίλια επιφωνήματα! :p

Φωνάξτε εδώ, καλό κάνει.
 

SBE

¥
Άλεξ: Δεν σου βρίσκεται κανένα που να θυμίζει αναφορά στα θεία;

Δόχτωρ: «ε, το κέρατό μου»

Εγώ: Σε ποιά θεία αναφέρεται αυτό; :D
:twit: Των Ινδουιστών;
 

daeman

Administrator
Staff member
Δεν σου βρίσκεται κανένα που να θυμίζει αναφορά στα θεία; ...
Αμέ. Αλλά είναι ανέκδοτο:

Πάει ο πατέρας με τον γιο του στην εκκλησία. Στη διάρκεια της λειτουργίας, ενώ ο πατέρας έχει πάθει εξάρθρωση απ' το πολύ σταυροκόπημα κι έχει διπλωθεί στα δύο απ' τις μετάνοιες, ο πιτσιρικάς στέκεται εκεί αφηρημένος, στην κοσμάρα του. Κάποια στιγμή που όλοι οι πιστοί κάνουν το σταυρό τους, ο πατέρας, που φούντωνε τόση ώρα βλέποντας τον γιο του τόσο αδιάφορο για τα θεία, δεν αντέχει άλλο και μέσα απ' τα σφιγμένα δόντια του λέει στον μικρό:
—Το σταυρό σου!
—Την Παναγία σου και το Χριστό σου!

Θέλετε κι άλλο με θεία; Και πού να το βρω, ...μώ
μα το ξεσταύρι μου μέσα;

Α, ναι, θυμήθηκα ένα. Η θεια μ' η Αμιρσούδα. Σα δεν μπδήξ' τουν Ησαΐα, (δ)εν έχ' τ' νύχτα μιγαλεία.
 

daeman

Administrator
Staff member


Holy cow and other mild lactatives

Silent cow, holy cow
All is milk, don't know how
 
Top