metafrasi banner

top list

Έχω αυτόν τον όρο (και σαν τίτλο και μέσα στο κείμενο) και κάπου μέσα στο κείμενο αναφέρει το εξής:

The Top list function offers an easy-to-use approach to isolating either negative or positive values in a result set. As indicated by the terminology, a Top list consists of the best or worst part of values of an Object.

Σε προηγούμενο κείμενο είχα βρει Top/Bottom List και τα είχα βάλει Πάνω/Κάτω Λίστα.
Αυτό στην αρχή το είχα βάλει Ανώτερη λίστα, δεν μου άρεσε όμως. Μετά το έβαλα Καλύτερη λίστα αλλά πάλι δεν μου άρεσε. Και δεν μου αρέσουν γιατί μέσα στην πρόταση λέει ότι η λίστα περιέχει τα καλύτερα και τα χειρότερα μέρη των τιμών. Νομίζω ότι αν βάλουμε Ανώτερο/Κατώτερο κλπ τονίζουμε μόνο τις καλύτερες τιμές. Αλλά πάλι θα μου πείτε ότι και το Top αυτό δε δηλώνει;
Μήπως πάλι να σταμάταγα να γράφω για να μου πείτε τη γνώμη σας; Μάλλον αυτό θα κάνω...

Ευχαριστώ.
 

nickel

Administrator
Staff member
λίστα ανώτατων τιμών;

σόρι:
λίστα ακραίων τιμών
 
Το "ακραίων" δεν είναι άσχημο. Θα πρέπει να βρω όμως κάτι που θα είναι το αντίθετο (ή έστω να έρχεται σε αντίθεση με το) του bottom ώστε να μπορώ να αποδώσω και αυτόν τον όρο. Αν βάλω "ακραίων" για το top για το bottom τι θα μπορούσα να βάλω;
Γι'αυτό έχει κολλήσει το ριμάδι το μυαλό στα: Πάνω/Κάτω, Καλύτερες/Χειρότερες...
 

nickel

Administrator
Staff member
Μα με μπέρδεψες. Να τι μπορεί να ισχύει:

Top list (με τα καλύτερα): Λίστα ανώτατων τιμών
Bottom list (με τα χειρότερα): Λίστα κατώτατων τιμών
Top/Bottom list: Λίστα ανώτατων και κατώτατων τιμών ή Λίστα ακραίων τιμών

Να πάρουμε και καμιά άλλη γνώμη.
 
Αυτό που με μπερδεύει εμένα είναι ότι η Top list περιέχει και τις καλύτερες και τις χειρότερες τιμές. Δεν περιέχει μόνο τις καλύτερες! Και η Top list έρχεται σε αντίθεση με την Bottom list, οπότε θα πρέπει να βρω(ούμε) κάτι για την Top list που να έρχεται σε αντίθεση με την Bottom list.
Δεν θα σας μπερδέψω περισσότερο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Στο ίδιο κείμενο έχει Top List με ακραίες και ταυτόχρονα Bottom List;
 
Όχι στο ίδιο στο επόμενο. Αλλά είναι συνέχεια και θα πρέπει να διατηρήσω συνοχή στη μετάφραση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ζητάς κάτι παράλογο, γιατί το αγγλικό είναι παράλογο. Θες κάτι που να σημαίνει άνω-κάτω, αλλά να λέει άνω για να είναι αντίθετο του κάτω. Δεν γίνεται. Το αγγλικό λέει άνω και θέλει να σημαίνει άνω-κάτω. Θεοπάλαβο. Με έχει κάνει άνω-κάτω.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μήπως μπορείς να δώσεις και τον ορισμό της Bottom List για να συγκρίνουμε με την Top List;
 

nickel

Administrator
Staff member
Κάπου που διάβασα, η Top list έχει τις μέγιστες θετικές ή τις μέγιστες αρνητικές (δηλ. τις ελάχιστες) τιμές. Ανάλογα με την ταξινόμηση, μπορεί να είναι φθίνουσα λίστα (από τις μέγιστες προς τα κάτω) (πάλι Top list) ή αύξουσα (από τις ελάχιστες προς τα πάνω) (Bottom list). Μέσα στο κείμενο η Top list παίρνει αυτές τις δύο σημασίες.

Θα μπορούσαμε να πούμε Λίστα μέγιστων τιμών για το Top List και (Αύξουσα) Λίστα κατώτατων τιμών για το Bottom List.
 
Μήπως μπορείς να δώσεις και τον ορισμό της Bottom List για να συγκρίνουμε με την Top List;

Καλημέρα.

Δυστυχώς, πουθενά δε δίνει ορισμό του Bottom List. Λέει απλά ότι το αντίθετο του Top List είναι το Bottom List.

Νομίζω η τελευταία εξήγηση του Νίκου είναι η καλύτερη. Δηλαδή η Top List να είναι λίστα με τιμές από την καλύτερη στη χειρότερη και η Bottom List να είναι λίστα με τιμές από τη χειρότερη στην καλύτερη.

Σας ευχαριστώ
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αν το positive και το negative που αναφέρονται στον ορισμό που παρέθεσες είναι κυριολεκτικά θετικές και αρνητικές τιμές (αν, μ' άλλα λόγια, το σετ των τιμών αποτελείται από πραγματικούς αριθμούς), τότε ίσως μπορείς να χρησιμοποιήσεις την έννοια της απόλυτης τιμής. Οι ακραίες τιμές μίας ομάδας πραγματικών αριθμών χαρακτηρίζονται από τις μεγαλύτερες απόλυτες τιμές (πράγμα που φυσικά δεν ισχύει αν οι αριθμοί είναι μόνο θετικοί). Επομένως Top List = λίστα μέγιστων απόλυτων τιμών.

Παράδειγμα
Οι αριθμοί μας είναι οι: 1, 3.141592..., -9.0909..., -11, 7.25, -4, 11.111...
Η λίστα ανώτατων ή μέγιστων τιμών (σε φθίνουσα κατάταξη) είναι: 11.111..., 7.25, 3.141592...
Η λίστα κατώτατων ή ελάχιστων τιμών (σε αύξουσα κατάταξη) είναι: -11, -9.0909..., -4
Οι απόλυτες τιμές των αριθμών της ομάδας μας είναι: 1, 3.141592..., 9.0909..., 11, 7.25, 4, 11.111...
Η λίστα των μέγιστων απόλυτων τιμών (σε φθίνουσα κατάταξη) είναι: 11.111..., 11, 9.0909...


Edit: Στο ενδιάμεσο η ΡΡ έδωσε περαιτέρω διευκρινίσεις, οπότε μάλλον η «συνεισφορά» μου στερείται χρησιμότητας. :(
 
Παράδειγμα
Οι αριθμοί μας είναι οι: 1, 3.141592..., -9.0909..., -11, 7.25, -4, 11.111...
Η λίστα ανώτατων ή μέγιστων τιμών (σε φθίνουσα κατάταξη) είναι: 11.111..., 7.25, 3.141592...
Η λίστα κατώτατων ή ελάχιστων τιμών (σε αύξουσα κατάταξη) είναι: -11, -9.0909..., -4
Οι απόλυτες τιμές των αριθμών της ομάδας μας είναι: 1, 3.141592..., 9.0909..., 11, 7.25, 4, 11.111...
Η λίστα των μέγιστων απόλυτων τιμών (σε φθίνουσα κατάταξη) είναι: 11.111..., 11, 9.0909...


Edit: Στο ενδιάμεσο η ΡΡ έδωσε περαιτέρω διευκρινίσεις, οπότε μάλλον η «συνεισφορά» μου στερείται χρησιμότητας. :(

Και εγώ που νόμιζα ότι εγώ και τα μαθηματικά είχαμε πει το οριστικό goodbye στη Β λυκείου!!!!

Πολύ χρήσιμη η συνεισφορά σου, αγαπητέ Ζάζουλα. Θα πρέπει να τη μελετήσω όμως για να δω κατά πόσο ισχύει και για τα υπόλοιπα κείμενα και είναι και αυτός ο ριμάδης ο χρόνος που πιέζει!

Ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωωω
 
Top