Introducing Windows 10

nickel

Administrator
Staff member
Μου αρέσει η ιδέα των desktops. Εμείς οι ακατάστατοι θέλουμε επίσης κάτι που θα λέγεται «το χαλί» και «κάτω από το χαλί» — «the carpet» and «under the carpet».

Διάβαζα σήμερα για τα Windows 10:
«Άλμα» στα Windows 10 για το λειτουργικό σύστημα της Microsoft

Η επόμενη έκδοση του λειτουργικού συστήματος της Microsoft θα ονομάζεται Windows 10, καθώς η εταιρεία παραλείπει την έκδοση 9 για να σηματοδοτήσει τις προόδους που έχει κάνει από τα Windows 8 και την έμφαση που δίνεται σε ένα περιβάλλον στο επίκεντρο του οποίου βρίσκονται οι κινητές συσκευές και οι υπηρεσίες Internet.

Μόλις χτες διάβαζα κάτι διαφορετικό:

Δωρεάν η αναβάθμιση στα Windows 9, όχι όμως για όλους

Και πάνω πού είχα αρχίσει να ελπίζω σε δωρεάν αναβάθμιση, καταργήθηκε ολόκληρη η έκδοση. Γκαντεμιά! :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μπερκέτια! (IoT= Internet of Things)

(Από εδώ.)

Το Athens το είδαμε, έτσι;

 

Attachments

  • athensiot.jpg
    athensiot.jpg
    63.6 KB · Views: 409
Διάβαζα σήμερα για τα Windows 10:
«Άλμα» στα Windows 10 για το λειτουργικό σύστημα της Microsoft

Η επόμενη έκδοση του λειτουργικού συστήματος της Microsoft θα ονομάζεται Windows 10, καθώς η εταιρεία παραλείπει την έκδοση 9 για να σηματοδοτήσει τις προόδους που έχει κάνει από τα Windows 8 και την έμφαση που δίνεται σε ένα περιβάλλον στο επίκεντρο του οποίου βρίσκονται οι κινητές συσκευές και οι υπηρεσίες Internet.

Αυτό μού θυμίζει τότε που η Creative Labs παρέλειψε την Sound Blaster Audigy 3 και πέρασε κατευθείαν στην 4. Το βρίσκω όχι μόνο ανώφελο αλλά και χαζό.

Επίσης στο tech preview δεν βλέπω για την ώρα κάτι που να μην υπήρχε από τα Windows 3.11. Θα αρχίσω να νιώθω συμπάθεια όταν αποφασίσουν να ενσωματώσουν ρουτίνες AI και σοβαρές autohealing δυνατότητες.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Στο άρθρο που τσιτάρισε πιο πάνω ο Ζάζουλας, στο #3, λέει κάπου:

Microsoft dev here, the internal rumours are that early testing revealed just how many third party products that had code of the form

if(version.StartsWith("Windows 9")) { /* 95 and 98 */ } else {

and that this was the pragmatic solution to avoid that.
 
Δεν παίζει να είναι αυτός ο λόγος. Προγραμματιστικά είναι γελοίο να το παρακάμψεις κι ακόμα κι έτσι θα μπορούσαν να τα ονομάσουν IX ή κάτι άλλο, όπως έκαναν στις εκδόσεις ανάμεσα στα 3 και στα 7. Κάποια μαρκετίστικη σαχλαμάρα παίζει στο δικό μου μυαλό ως πιθανότερη εξήγηση.

Εξάλλου ο λόγος που η Microsoft το γύρισε σε αριθμούς είναι γιατί ήθελε οι νέες εκδόσεις να συμβολίζονται από τον αριθμό έκδοσης του πυρήνα. Ας πούμε, τα 95, τα 98 και τα Millenium ήταν όλα ένας πυρήνας (η τέταρτη έκδοση). Η πέμπτη έκδοση ήταν ο πυρήνας των XP/2000 και η έκτη ήταν ο πυρήνας των Vista. Οπότε τι στον κόρακα συμβολίζει το 10άρι; Δεν είναι ο δέκατος πυρήνας των Windows.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μόλις χτες διάβαζα κάτι διαφορετικό:

Δωρεάν η αναβάθμιση στα Windows 9, όχι όμως για όλους

Και πάνω πού είχα αρχίσει να ελπίζω σε δωρεάν αναβάθμιση, καταργήθηκε ολόκληρη η έκδοση. Γκαντεμιά! :)

Δεν πειράζει, σε σκέφτηκαν και για τα 10:

MS: Δωρεάν η αναβάθμιση στα Windows 10 και για τα πειρατικά Windows (in.gr)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Πού να τολμήσουμε να αναβαθμιστούμε σε 10άρια, όταν θα πρέπει να πληρώσουμε αναβάθμιση των λογισμικών που χρησιμοποιούμε; Παράδειγμα, λογισμικό υποτιτλισμού που έχω αγοράσει και χρυσοπληρώσει εδώ και χρόνια δεν μου παρέχει δωρεάν αναβαθμίσεις.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ό,τι τρέχει σε 7άρια θα πρέπει, λογικά, να τρέχει και στα 10άρια.
 

daeman

Administrator
Staff member
Πού να τολμήσουμε να αναβαθμιστούμε σε 10άρια, όταν θα πρέπει να πληρώσουμε αναβάθμιση των λογισμικών που χρησιμοποιούμε; Παράδειγμα, λογισμικό υποτιτλισμού που έχω αγοράσει και χρυσοπληρώσει εδώ και χρόνια δεν μου παρέχει δωρεάν αναβαθμίσεις.

No, you don't have to. Happy living in the past OS. :-)
 
Ό,τι τρέχει σε 7άρια θα πρέπει, λογικά, να τρέχει και στα 10άρια.


Δεν νομίζω. Τα νέα Windows θα έχουν νέο πυρήνα και πιθανόν να έχουν νέα default γλώσσα για εφαρμογές Windows καθώς και διάφορα άλλα πράγματα που μπορεί να επηρεάσουν την λειτουργία προγραμμάτων. Το αν θα είναι πλήρως συμβατό ένα πρόγραμμα θα παίζει μάλλον κατά περίπτωση.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σιγά σιγά θα αρχίσουμε να κρατάμε εφεδρικά πισί με προηγούμενα λειτουργικά για να τρέχουν τα παλιά προγράμματά μας, τα παλιά αρχεία μας κλπ...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
No, you don't have to. Happy living in the past OS. :-)
Ναι, το έχω εγκατεστημένο το VMWare και έχω κρατήσει τα ΧΡ, ενώ χρησιμοποιώ τα 7άρια. Αλλά δυστυχώς βαριέμαι ακόμα και να το ανοίξω. Δεν μπορώ να λειτουργώ έτσι, στο μπρος-πίσω ανάμεσα σε δύο συστήματα, εκνευρίζομαι.
 
Σιγά σιγά θα αρχίσουμε να κρατάμε εφεδρικά πισί με προηγούμενα λειτουργικά για να τρέχουν τα παλιά προγράμματά μας, τα παλιά αρχεία μας κλπ...

Εγώ αυτό κάνω εδώ και χρόνια. Ένα δεύτερο pc που έχω εγκατεστημένα πολλά προγράμματα που έτρεχαν ικανοποιητικά ως τα Vista (όπως το Gword), στα οποία είχα προσαρμόσει και αρκετά δικά μου προγράμματα που είχα γράψει την εποχή των XP ακόμη και των 95. Δυστυχώς αυτό το PC μού άφησε χρόνους την περασμένη εβδομάδα και πλέον δεν μπορώ να τρέξω τα προγράμματά μου πουθενά.

Καμμιά κονσόλα εξομοίωσης δεν με ικανοποιεί ούτε μου αρέσει η ιδέα να κάνω σοβαρή δουλειά σε εξομοιωτή, για πολλούς και σοβαρούς λόγους.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κι εγώ αυτό έκανα, μέχρι που μου έσκασε το πισί με τα ΧΡ. :( Ίσως είναι λύση ένα αναπαλαιωμένο (ακόμη και φορητό) σε καλή τιμή από στοκάδικα/μεταχειρισμενάδικα.
 
Δε βλέπω γιατί να μην τα χρησιμοποιούμε όλα αυτά: και το κύριο PC με Win7/8/10, και virtual machine και χωριστό PC με WinXP. Το virtual machine βολεύει όταν πρέπει να μοιραστείς εργαλεία ή αρχεία με το κύριο PC, και το παλιό PC χρειάζεται για περιπτώσεις ανάγκης (εμένα π.χ. με έσωσε προχτές που ένα QA tool δεν δούλευε ούτε στα Win8 ούτε στο virtual machine).

Πρώτη φορά συμφωνώ με κάθε λέξη που λες! :(

Και με τον *εξομοιωτή; :p :p




mod's note: συζήτηση για το emulator και την απόδοσή του, στο νέο νήμα emulator.
 
Last edited by a moderator:
Top