ΕΝΦΙΑ: Προφορά

Δεν είναι το μεγαλύτερό μας βάσανο μ' αυτόν τον φόρο, βέβαια, αλλά αναρωτιέμαι πώς προφέρεται. Δεν ξέρω αν οι γραμματικές προβλέπουν κανόνα για την προφορά των αρκτικόλεξων, όσων προφέρονται, αλλά σχεδόν όλα τονίζονται στη λήγουσα (πασόκ, σελετέ, αεΐ, εϋδάπ, δεή, οτέ, ογά, πασεγές, εοπυύ, κεβόπ, σεάπ). Όχι όμως όλα. Κάποια είναι παροξύτονα/προπαροξύτονα επειδή συμπίπτουν με υπάρχουσες λέξεις (σύριζα, νάτο, πάμε) κάποια χωρίς να συμπίπτουν (άεκ, κυσέα, υέα, δέα, νομίζω και η έγε). Το κόμμα ΛΑΟΣ τονιζόταν στη λήγουσα από τον ιδρυτή του για να συμπίπτει με τη λ. λαός και στην παραλήγουσα από αντιπάλους του για να μην συμπίπτει, ενώ στην παραλήγουσα τονίζεται το ανύπαρκτο κόμμα όφα και ο υπαρκτός σύλλογος όφη.

Άκουσα χτες μια συζήτηση και τον έλεγαν "ένφια" και αναρωτιέμαι αν κι εσείς τον λέτε έτσι ή/και πώς τον λένε τα δελτία ειδήσεων.

Ενφία δεν νομίζω να το λέει κανείς, ίσως γιατί στα πορτογαλέζικα το "ενφία" είναι προστακτική του ρήματος enfiar που σημαίνει διάφορα μεταξύ των οποίων και "χώστου".
 

daeman

Administrator
Staff member
..
Αυθόρμητα ένφια το προφέρω (όχι πως το το 'χω ψωμοτύρι, βέβαια), ίσως από τα άμφια ή τα έμβια, μας θυμίζει δηλαδή ουδέτερο ουσιαστικό ή επίθετο στον πληθυντικό, ίσως επειδή μας ζώνουν τα ...όφια (οι οφινιάρες), όπως βλέπω γκουγκλίζοντας να λένε μερικοί («μας ζώνουν τα έμφια»). Το ένφια έχει πάντως 66 ευρήματα (με τις κοπιπάστες, εννοείται).

Από την άλλη, υπάρχει η εύλογη επίδραση του φιπιά (και του φουμουά), που δίνει 28 γκουγκλευρήματα στο ενφιά.

Και η σχολή «δεν ξέρω πού κάθεται η μπίλια και φυλάω τα νώτα μου»: «Όσον αφορά τον ΈΝΦΙΑ ή ΕΝΦΙΆ» που βρίσκω στα πρακτικά συνεδρίασης της Βουλής στις 28 Αυγούστου.

Τηλεόραση δεν βλέπω, οπότε γι' αυτό θα μας κατατοπίσει άλλος.

Α, ναι, τη ΣΕΛΕΤΕ εγώ την ήξερα σελέτε, όπως τη λέει ο Πανούσης —όχι πως δεν είχα ακούσει το σελετέ, που όμως μου θύμιζε τον σελτέ. Στα παροξύτονα έχουμε και το Πίκπα, ενώ η έγε ίσως ήταν σκόπιμο κλείσιμο του ματιού στις έγες (δηλαδή τις αίγες).
Στα αναποφάσιστα τη ΔΟΥ, που έχω ακούσει και δόυ και δοΰ, στα οξύτονα τη φαέ (ΦΑΕΕ), ενώ στα μονοκοτυλήγοντα τη φαβέ (ΦΑΒΕ).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Προφέρω ένφια αλλά έχω ακούσει και ενφιά.

Και για την άεκ, μην παίρνεις όρκο, το αρχικό ήταν αέκ ενώ έχουμε π.χ. και αέλ (Λάρισα).
 
Προφέρω ενφιά και έτσι το έχω ακούσει από έγκυρες πηγές (τη μαμά μου και την αδελφή μου. :) )
 
Προφέρω εν-φι-ά, όπως φι-πι-ά. Το ένφια μού κάνει κάτι σε αγγλική προφορά, αν και πιστεύω ότι ο τόνος θα ταίριαζε στην προπαραλήγουσα αν η πρώτη λέξη τονιζόταν στο έψιλον.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ένφια τον λέω και μόνο προχτές άκουσα (στις ειδήσεις, αν δεν κάνω λάθος) να τον λένε Ενφιά. Έτσι θα τον πρόφερα αν γραφόταν ΝΦΑ (βλέπε ΦΠΑ).
 

Earion

Moderator
Staff member
Συνεχώς τον ακούω «ένφια», κι έτσι τον λέω. Επηρεασμένος από την τηλεόραση.
 
Ανκ' ίο, Ένφια.

Όπως και να τον λένε, πάντως, η πληρωμή του είναι που πειράζει, όχι η προφορά του... :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Το ΝΦΑ δεν θα το έλεγες νι-φι-ά;
Καλημέρα. Ναι, αλλά μην κολλάς στην προφορά του πρώτου γράμματος. Την αντιστοιχία του τονικού προτύπου στο πρότυπο του ΦΠΑ προσπαθώ να πιάσω.

Και έχω κι άλλη, σοβαρότερη απορία: Πότε και γιατί ο ΕΝΦΑ (Ενιαίος Φόρος Ακινήτων) έγινε ΕΝΦΙΑ (Ενιαίος Φόρος Ιδιοκτησίας Ακινήτων);

Τι να συμπεράνω όταν βρίσκω τόσες σελίδες με ΕΝΦΙΑ και «Ενιαίο Φόρο Ακινήτων»; Δεν τους λείπει το «Ι»;

https://www.google.gr/search?q="Ενιαίος+Φόρος+Ακινήτων"+"ΕΝΦΙΑ"
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και έχω κι άλλη, σοβαρότερη απορία: Πότε και γιατί ο ΕΝΦΑ (Ενιαίος Φόρος Ακινήτων) έγινε ΕΝΦΙΑ (Ενιαίος Φόρος Ιδιοκτησίας Ακινήτων);
Νομίζω όταν ενοποιήθηκε με τον ΦΜΑΠ (Φόρο μεγάλης ακίνητης περιουσίας).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Άλλα αρκτικόλεξα που δεν τονίστηκαν στη λήγουσα: εόκα, σδόε (για προπαραλήγουσα, οι έρευνες συνεχίζονται, αν και δεν είναι βέβαιο αν ο ένφια προφέρεται τρισύλλαβος ή δισύλλαβος: ένφɾα).

Επίσης, στο σακούλι με τα αρκτικόλεξα που τονίζονται αλλιώς λόγω έλξης από την υπαρκτή λέξη: όπλα, ιδέα.
 

nikosl

Member
Άλλα αρκτικόλεξα που δεν τονίστηκαν στη λήγουσα: εόκα, σδόε

Επίσης ΤΣΜΕΔΕ, ΕΛΠΑ, ΚΕΔΚΕ, ΚΕΔΕ, ΤΕΔΚΝΑ, ΤΑΞΥ, ΣΑΤΑ, ΕΚΑ, ΠΙΚΠΑ, ΕΣΠΑ, ΕΣΗΕΑ
και από οργανώσεις της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς, ΣΟΕ, ΚΟΕ, ΟΚΔΕ

Επίσης, στο σακούλι με τα αρκτικόλεξα που τονίζονται αλλιώς λόγω έλξης από την υπαρκτή λέξη: όπλα, ιδέα..

κι εδώ ΣΤΑΣΥ, αλλά και μερικά της εξωκοινοβουλευτικής: ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ΜΕΡΑ, ΕΝΑΝΤΙΑ
 
Είμαι πραγματικά έκπληκτος. Αδυνατούσα να φανταστώ ότι είναι ποτέ δυνατόν ο ΕΝΦΙΑ να προφέρεται με άλλον τρόπο εκτός από Ενφιά.

Όσο για το παραπάνω ΤΑΞΥ: ΤάΞΥ; Είναι απίστευτο το τι αντιλαμβάνεται κανείς και πώς...
 

nikosl

Member
Όσο για το παραπάνω ΤΑΞΥ: ΤάΞΥ; Είναι απίστευτο το τι αντιλαμβάνεται κανείς και πώς...

Όσο γι' αυτό, μάλλον στους ξενοδοχοϋπάλληλους δεν τους άρεσε να τους περνάνε για ταξιτζήδες.

Στα προπαροξύτονα είναι και το ΙΣΤΑΜΕ, αλλά πιθανώς λόγω ίσταμαι.
 
O Nikosl και ο Δόκτορας πρόσθεσαν πολλά μη οξύτονα, μπράβο!

Από την άλλη, βλέπουμε πως δεν υπάρχει κάποια "λογική" -διότι έλπα αλλά ελτά.
 

nikosl

Member
Από την άλλη, βλέπουμε πως δεν υπάρχει κάποια "λογική" -διότι έλπα αλλά ελτά.

Νομίζω μάλιστα ότι τη Διεθνή Ολυμπιακή Επιτροπή τη λένε συνήθως ΔόΕ ενώ τη διδασκαλική ομοσπονδία ΔΟέ (αν και την ακούω και ΔόΕ).

Οπότε από λογική μάλλον όχι.

ΕΛΠΑ και ΕΛΤΑ μπορεί να είναι λίγο άδικη η σύγκριση μιας και είναι ΤΑ ΕΛΤΑ και Η ΕΛΠΑ.

Ενας """κανόνας""": θηλυκά λήγοντα σε Α.... συνήθως παροξύτονα
 
Top