Down at the Doctor's

daeman

Administrator
Staff member
...
Επειδή έναν δόχτορα τον έχουμε και μάλιστα εφτάδιπλο,

Γνέθω το νήμα τούτο δω
να τον ευχαριστήσω
τα δοχτοράτα -να χαρώ-
τα εφτά του να τιμήσω

Να τον κερνούμε από δω
ό,τι ο νους μας βάνει
αφιερώσεις για να ιδώ
πολύχρωμο γαϊτάνι

Ξεκινώ με τον ορισμό γι' αυτό το νήμα: Down at the Doctors από το Private Practice των Dr Feelgood :up:


Come on down to the doctors
Make you feel good all night


Your Doctor's orders, please.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Μ' αρέσει που συντονιζόμαστε, αφού αυτό που έβαλες ήταν το πρώτο μουσικό έναυσμα που μου ήρθε για το νήμα. :-)

Dear Doctor - Rolling Stones

 
Λοιπόν, για το Dear Doctor, έχω μια απάντηση εντελώς εξτραβαγκάντσα και συμπούρμπουλο:


KISS - Calling Dr. Love (Dodger Stadium 10/31/98)


...
Μ' αρέσει που συντονιζόμαστε, αφού αυτό που έβαλες ήταν το πρώτο μουσικό έναυσμα που μου ήρθε για το νήμα. :-)

Σαφώς, πού θα πάμε (στη μουσική, αλλά και γενικότερα) χωρίς συντονισμό; ;)
 

nickel

Administrator
Staff member
Από την ταινία What's Up, Doc? με τον Ράιαν Ο' Νιλ και την Μπάρμπαρα Στράισαντ με την ξεκαρδιστική καταδίωξη δίτροχων και τετράτροχων στις ανηφοροκατηφόρες του Σαν Φρανσίσκο, οι κλασικές σκηνές με τη σκάλα και το τζάμι. Ξανά και ξανά...


 
Δεν κατάλαβα αν γιορτάζουμε γενέθλια ή αν ο Δαεμάνος τον ευχαριστεί για κάτι, αλλά ας βάλω κι εγώ ένα, χαλάλι του Δόκτορα που βοηθάει πολύ εδώ πέρα:


Doctor, doctor give me the news
I've got a bad case of lovin' you
 

daeman

Administrator
Staff member
Και ο γύψος πότε θα βγει, γιατρέ μου;
...

Δεν γνωρίζομεν ακόμη, κύριε. Παρακαλώ, αναμείνατε να αποφανθεί το ιατρικόν συμβούλιον, άρτι ανανεωθέν μετά την προσθήκην νεοαφιχθέντων μελών:


Ευελπιστούμεν —καίτοι η εγχείρησις επαναλαμβάνεται— αν μη τι άλλο να αποβεί επιτυχής, ανεξαρτήτως της επιβιώσεως του ασθενούς.
 
Ευελπιστούμεν —καίτοι η εγχείρησις επαναλαμβάνεται— αν μη τι άλλο να αποβεί επιτυχής, ανεξαρτήτως της επιβιώσεως του ασθενούς.

Τι μου θύμισες τώρα!!! Ανάλογη περίπτωση (η θεραπεία επέτυχε, ο ασθενής απεβίωσε) έχουμε κι εδώ, σ' αυτό το έξοχο ηθικοδιδακτικό τραγουδάκι του κυρίου Kilmister και της παρέας του:


Motörhead - I'm the Doctor (Iron Fist, 1982)
 
Με προλάβατε με τον Πουλικάκο. Αλλά να λείπουν οι Μπητλς και ο Dr. Robert τους;
 
Και σε πιο παραδοσιακά ακούσματα:
Δεν μπορώ μανούλα μ, δεν μπορώ,
αχ συρε να φέρεις το γιατρό.

Αχ συρε να φέρεις το γιατρό,
θα πεθάνω η δόλια, θα χαθώ.

Αγάπησα μανα μ αγάπησα,
πικρά η μαύρη το μετάνιωσα.

Πικρά η μαύρη το μετάνιωσα,
αχ μανούλα μου δεν σ άκουσα.

Ζήλεψα μανα μ την ομορφιά,
τώρα είμαι άρρωστη βαριά.

Τώρα είμαι άρρωστη βαριά,
θα πεθάνω η δόλια κι είμαι νια.

Σώπα τσούπρα μ και μην κλαις εσύ,
θα φέρω το γιατρό ταχιά πρωί.

Θα φέρω το γιατρό ταχιά πρωί,
να σου γιάνει κόρη μ την πληγή.

 
Και το περίφημο Aman doktor:
One of the most oft recorded tunes in the early 20th centuries among Greeks was the Turkish song Mendilimin Yesili better known as Aman Doktor. It was especially favored by Greek immigrants to America who recorded it many times. Two Greek American recordings are included here, a very early one by Amalia Baka from Yanina, Epirus and a later one by Virginia Mangidou from Istanbul. Other American reocrdings not included are two by Marika Papagika, two by Giorgos Katsaros and one in Turkish by Tom Stathis (Stathiades) from Kirk Kilise (Saranda Ekklisies) now Kirklareli. The first Turkish recording on this upload is sung by the Armenian, Bogos Kirecciyan. It was recorded in Istanbul and released on the Balkan Record Label in NYC , circa 1953. The second Turkish recording is by Ali Ugurlu who recorded dozens of songs in Athens in the early 1960s. Included also are two "folk" versions - one, played on zurna and daouli is used to accompany the dance "Seryiani" from the region of Nigrita in Macedonia; and the other, also from Macedonia, is from the village of Krini. This is the only version in Greek I know of whose lyrics are different from the usual ones about needing a doctor to cure an uncurable love pain.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ζάζουλα, ευτυχώς με πρόλαβες πριν βάλω ντισκλέιμερ για (μερικά) από το δοκτοράτα μου... :D
 

daeman

Administrator
Staff member

Ζάζουλα, ευτυχώς με πρόλαβες πριν βάλω ντισκλέιμερ για (μερικά) από το δοκτοράτα μου... :D

Dr. McCoy - I'm a doctor, not a...


My name is McCoy. I'm a doctor.

1. What am I, a doctor or a moon shuttle conductor?
2. I'm a doctor, not a brick-layer.
3. I'm a surgeon, not a psychiatrist.
4. Look, I'm a doctor, not an escalator!
5. I'm a doctor, not a mechanic.
6. I'm a doctor, not an engineer.
7. I'm a doctor, not a coal miner.

—You keep saying that. Are you a doctor or aren't you?
—I don't know.
:D

Star Trek - I'm a Doctor, not a...

 

daeman

Administrator
Staff member
Με προλάβατε με τον Πουλικάκο. Αλλά να λείπουν οι Μπητλς και ο Dr. Robert τους;
...

Κι εσύ με πρόλαβες με τους Μπητλς Μπιτλς Beatles! :-)
Αφού λοιπόν έχουμε στο νήμα Στόουνς και Μπιτλς, να μη λείψουν οι Who, εις τετραπλούν.

1. Tο φλίπσαϊντ του Pictures of Lily, του 1967, το Doctor, Doctor:



2. Από το Tommy, την ταινία, με πρωταγωνιστή το σαρδόνιο χαμόγελο του οΘντκ γιατρού Τζακ Νίκολσον, ασθενή (deaf, dumb and blind kid) τον Ντάλτρεϊ, με μάνα την Ανν Μάργκρετ (μάνα μου!) και «θείο Φρανκ» τον Όλιβερ Ριντ, There's a doctor:



3. Από την Quadrophenia, για τον Loony Moony, Doctor Jimmy (& Mr Jim):



4. Και πάλι για τον Μουν, γραμμένο από τον Εντγουίσλ, το φλίπσαϊντ του Magic Bus, Dr Jekyll and Mr Hyde:

 
Top