Τα νήματα των αριθμών

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Παρά το κρυφό μυστικό που είναι γνωστό στους στενούς λεξιλογιακούς κύκλους, ότι είμαι ίσως ο πιο αριθμολάγνος μέσα σε αυτό το φόρουμ, υπάρχουν όπως θα δείτε πολλά νήματα αφιερωμένα σε αριθμούς που δεν ξεκίνησαν από τα χεράκια μου. Ορίστε τα:

Το νήμα του τέσσερα -για τα τετράχρονα της Λεξιλογίας (νήμα που εγκαινίασε ο Σαραντ)
Η πρωταπριλιά είναι η μέρα του ψέματος, αλλά τούτο εδώ δεν είναι ψέμα, η Λεξιλογία γιορτάζει σήμερα τα τέσσερά της χρόνια -και αν τα ανθρώπινα πλάσματα στην ηλικία των τεσσάρων ετών είναι βέβαια ζωηρά και αξιαγάπητα αλλά ακόμα ανώριμα, χωρίς να έχουν αναπτύξει τις ικανότητες και τα ταλέντα τους, το διαδικτυακό μας φόρουμ έχει κρατήσει τη ζωηράδα και την αφοπλιστική ομορφιά ενός τετράχρονου [...]

Five: A number by any other name (Το νήμα του πέντε)
Με αφορμή τα πέντε χρόνια της Λεξιλογίας

Το νήμα του εφτά
Στο εφτά, το φυσικό αριθμό μεταξύ του 6 και του 8, έχει αποδοθεί από τα αρχαία χρόνια μυστικιστική δύναμη. Από τους επτά σοφούς και τα επτά θαύματα της αρχαιότητας μέχρι την έβδομη ημέρα, κατά την οποία ξεκουράστηκε ο Δημιουργός στην Παλαιά Διαθήκη, ο αριθμός εφτά έδινε και δίνει διαρκώς το παρών στη ζωή του ανθρώπου. [...]

Το νήμα του εννέα
Η έμπνευση [γι' αυτό το νήμα] όμως, ήρθε σε μορφή μη τυπική: O John Lennon και ο αριθμός 9 [...]

Το νήμα του δέκα (νήμα που εγκαινίασε ο Νίκελ)
Σήμερα που είναι 10/10/10, θα έπρεπε να ξεκινήσουμε το νήμα του δέκα [...]

Το νήμα του δώδεκα (νήμα που εγκαινίασε ο Νίκελ)
Γύρω στις δυόμισι (όχι στις 12:12) παίρνω ένα μήνυμα από συλλεξιλόγο με τίτλο 12.12.12. Έγραφε:
«Αυτό το χάσαμε σήμερα... » :)

Τι χάσαμε, καλέ μου φίλε; Εδώ είμαστε. Ανοίγουμε το νήμα του δώδεκα! [....]


Το νήμα του δεκατρία
[...] Χμ, τώρα που το σκέφτομαι, καλό είναι να ξεκινήσω προσθέτοντας κι εγώ κάτι μικρό και σίγουρα άγνωστο:
Στη θρησκεία των Κόπερος (που δεν είναι πολεμόχαρο βασίλειο στο Game of Thrones αλλά μια μικρή κοινότητα στη Βραζιλία), ο αριθμός 13 είναι κάτι σαν τον αριθμό του θεού αν όχι ο θεός ο ίδιος. Όλα τα μέλη της φυλής πρέπει να γνωρίζουν ότι ο αριθμός αυτός μπορεί να σώσει την ανθρωπότητα. [...]


Το νήμα του σαράντα (νήμα που εγκαινίασε η Παλάβρα)
Όταν πρωτάκουσα την έκφραση σαράντα χρόνια τούρκικα θυμάμαι πως σκέφτηκα «μα τι μέτρο είναι το “τούρκικο”, πόσο πολύ δηλαδή κρατάει ένας χρόνος στην Τουρκία;» Μου φαινόταν πολύ μυστήριος αυτός ο προσδιορισμός.

Αργότερα, όταν άρχισα να μαθαίνω τουρκικά, ανακάλυψα πως όταν οι Τούρκοι θέλουν να πουν πως κάτι κρατάει πάρα πολύ, λένε απλώς kırk yıl, «σαράντα χρόνια» κι αυτό αρκεί. Αχά, ώστε αυτό ήταν![...]


σαρανταπεντάρι (νήμα που εγκαινίασε ο Νίκελ)
Άρθρο που περιγράφει τόσο καλά τη σημασιολογική εξέλιξη των λέξεων δεν μπορεί να λείπει από εδώ μέσα. Το αντιγράφω ολόκληρο:

Σαράντα και πέντε
Του Παντελή Μπουκάλα [...]


Είκοσι χιλιάδες
Καιρό έχουμε να παίξουμε με νήματα με αριθμούς. Ορίστε λοιπόν ένα ωραίο, στρογγυλό νούμερο:
20.000
Ο Νίκελ μόλις συμπλήρωσε την 20.000ή ανάρτησή του στη Λεξιλογία. [...]


Χιλιάδες εκατομμύρια και δισεκατομμύρια (νήμα που εγκαινίασε ο Ζάζουλας)
Στα ελληνικά γνωρίζουμε ότι έχουμε το εκατομμύριο, το δισεκατομμύριο, το τρισεκατομμύριο κ.ο.κ., με το καθένα να είναι χίλες φορές το προηγούμενο. Κατ' αυτή την έννοια έχουμε πλήρη κι ευκολομνημόνευτη αντιστοίχιση με τα αγγλικά million, billion, trillion κλπ. Έλα όμως που στις περισσότερες μη αγγλόφωνες χώρες το αντίστοιχο του billion αναφέρεται στο τρισεκατομμύριο, όχι στο δισεκατομμύριο [...]
 
Last edited:
Top