λέει

mariza

New member
Καλημέρα σας.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: πώς θα μεταφράζαμε το λέει στο παρακάτω παράδειγμα;

Αυτό το σημείο στίξης, λέει, το λένε interrobang.

Ευχαριστώ!
 
Είναι εντελώς προφορικό αυτό το "λέει". Είναι αντίστοιχο του you know / let's say / he-she says θα έλεγα.

Τώρα είδα και της Μελάνης και συμπληρώνω ότι και αυτό που λέει σωστό είναι, αν πάρουμε τη χρήση του "λέει" ως εσκεμμένη μέσα στην πρόταση και όχι ως έναν συνηθισμένο τρόπο έκφρασης στον προφορικό λόγο, όπως το "ας πούμε", δηλαδή όπως το εξέλαβα εγώ.
 

mariza

New member
σας ευχαριστώ πολύ!

η ομιλήτρια στο παράδειγμα που έδωσα ξέρει ποιος το λέει
νομίζω δε θέλει να αποκαλύψει το όνομα της πηγής
he-she says πιστεύω ταιριάζει καλύτερα με αυτό που θέλει να πει, μόνο που αποκαλύπτει το φύλο της πηγής (she says στην προκειμένη περίπτωση)
 
Αν διαβάζει κάποιος από βιβλίο ή το ίντερνετ ή κάτι άλλο και μεταφέρει σε τρίτο πώς αποκαλείται σύμφωνα με το κείμενο, μπορούμε να το μεταφράσουμε "according to this" (according to him/her/them στο ίδιο σενάριο αλλά με ανθρώπους στη θέση του γραπτού).

Edit: Και γιατί να το αποκαλύψει; According to my source, according to the person I asked etc etc. Endless possibilities!
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Άλλη μια εκδοχή:

I hear this punctuation mark is called the interrobang. / I'm told this punctuation mark is called the interrobang.
 
Και για να μην τρέχει να ψάχνει όποιος ενδιαφέρεται, το interrobang είναι ένα σύμβολο που έχει μαζί τους χαρακτήρες "!" και "?" (έκπληκτη απορία δηλαδή).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Και για να μην τρέχει να ψάχνει όποιος ενδιαφέρεται, το interrobang είναι ένα σύμβολο που έχει μαζί τους χαρακτήρες "!" και "?" (έκπληκτη απορία δηλαδή).
To γράφεις αυτό, dharvatis, σ' ένα φόρουμ όπου έχει ΗΔΗ συζητηθεί και η απόδοσή του στα ελληνικά; :p
 

daeman

Administrator
Staff member
...
—This punctuation mark, they say, is called the interrobang:



—Says who
—I'm not going to tell you.
:whistle:

We've seen it before, you know. As for this one:



it's patiently waiting to be named.

Edit: Aw, come on, I'm still on the first coffee! :s
 

mariza

New member
Irini, Nickel, dominotheory και daeman, σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σας :)
 
Top