Κουφού καμπάνα κι αν λαλείς...

nickel

Administrator
Staff member
Διχασμένος κι εγώ όπως κι ο Κ. Γιαννακίδης («Οι φόνοι στη βιτρίνα») για την κυκλοφορία του βιβλίου του Κουφοντίνα, συμφώνησα επιτέλους με την κατακλείδα του κειμένου του:

Αντιθέτως, θα ήμουν πολύ χαρούμενος αν το βιβλίο ήταν στη βιτρίνα και δεν το άγγιζε ούτε χέρι, ούτε ματιά.

Θυμήθηκα το «They gave a war and nobody came». Δεν θέλω να με εντυπωσιάσουν οι εκδότες, θέλω να με εντυπωσιάσει η κοινωνία.


Διάβαζα για τις «ηχηρές απουσίες στην παρέλαση» και την πρόταση Πάγκαλου να καταργηθούν πια οι παρελάσεις και θυμήθηκα το αντιπολεμικό σύνθημα των χρόνων του πολέμου στο Βιετνάμ «They gave a war and nobody came». They gave a parade and nobody came. Πάντα η καλύτερη λύση.


Αυτονόμηση συζήτησης από τα εφήμερα.
 
Last edited by a moderator:

Zazula

Administrator
Staff member
Συνέχεια της συνέχειας περί του προαναφερθέντος βιβλίου, σήμερα είχα συναντήσεις με χονδρεμπόρους που διακινούν τα βιβλία μου, οι οποίοι και μου είπαν ότι το μαγαζί του Λιβάνη είχε να δει τέτοια κίνηση πάνω από τρία-τέσσερα χρόνια.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Κάθε φορά που διαβάζω αυτόν τον τίτλο, σκέφτομαι αυτό (από το 1:04):
 

SBE

¥
Τι βιβλία κυκλοφορούνε κι εγώ δεν παίρνω χαμπάρι, αχ!
 

bernardina

Moderator
Με μια μικρή διαφορά: ότι κανείς απ' αυτούς τους συγγραφείς δεν έχει σκοτώσει, απ' όσο ξέρουμε. Κι αν τα βιβλία τους σκοτώνουν μερικά εγκεφαλικά κύτταρα, πρέπει να τ' ανοίξει τουλάχιστον κανείς για να του συμβεί. Αντίθετα προς τα θύματα του επίδοξου "συγγραφέα" που δεν είχαν ποτέ τέτοια επιλογή.
 
Με μια μικρή διαφορά: ότι κανείς απ' αυτούς τους συγγραφείς δεν έχει σκοτώσει, απ' όσο ξέρουμε. Κι αν τα βιβλία τους σκοτώνουν μερικά εγκεφαλικά κύτταρα, πρέπει να τ' ανοίξει τουλάχιστον κανείς για να του συμβεί. Αντίθετα προς τα θύματα του επίδοξου "συγγραφέα" που δεν είχαν ποτέ τέτοια επιλογή.

Μπέρνι, ίσως βαρεθώ να αγοράσω/διαβάσω το εν λόγω βιβλίο, αλλά ομολογώ πως έχω διαβάσει διάφορα βιβλία συγγραφέων που έχουν σκοτώσει. Από Μεσρίν μέχρι Μπάροουζ, για να μην αναφερθώ στον Αλτουσέρ, δεν είναι κριτήριο, νομίζω.

--ΟΚ, προβοκατόρικη απάντηση όσον αφορά τον Μπάροουζ και τον Αλτουσέρ για πολλούς λόγους. Αλλά στην ουσία θα επιμείνω. Μπορούν να κυκλοφορήσουν για παράδειγμα τα απομνημονεύματα ενός Μακεδονομάχου στη Βουλγαρία; (Γιατί όχι; )
 

Earion

Moderator
Staff member
Ενώ στην Ελλάδα κυκλοφορούν στα ελληνικά τα απομνημονεύματα του Τσακαλάροφ. Αλλά θα μου πεις έχει περάσει ένας αιώνας.

Όσο για τους Αλτουσέρ και τους Μπάροοους, δεν νομίζω να έγραφαν τα βιβλία τους για να περιγράψουν πώς ακριβώς είχαν σκοτώσει. Αυτά τα μαθαίναμε από τις εφημερίδες ή τις βιογραφίες. Μεγάλη η διαφορά, πιστεύω.
 

bernardina

Moderator
Μα εγώ δεν ζήτησα να απαγορευτεί! Μακριά από μένα τέτοιες λογικές. Άλλωστε εγώ πιστεύω σ' όλες αυτές τις ελευθερίες που υπερασπίζεται η αστική/κοινοβουλευτική δημοκρατία: ελευθερία λόγου κλπ. Άλλοι είναι που τις θυμούνται και τις επικαλούνται όταν και αν τους βολεύει, not me. ;)
 
Ενώ στην Ελλάδα κυκλοφορούν στα ελληνικά τα απομνημονεύματα του Τσακαλάροφ. Αλλά θα μου πεις έχει περάσει ένας αιώνας.
Και όμως, δεν είναι καλό παράδειγμα;
 

Earion

Moderator
Staff member
Κακώς δεν μας τα είχες αποκαλύψει τόσον καιρό, Δόκτορα. Και δεν σε ψέγω πιο πολύ που δεν μας γνώρισες το Missed Periods and Other Grammar Scares, βιβλίο από τη φύση του κατάλληλο για ένα γλωσσικό φόρουμ, αλλά που μας απέκρυψες το How to Avoid Work. Γιατί να μη μάθουμε κι εμείς το μυστικό;

Υ.Γ. Αμάν, τι έπαθα;:eek:mg: Αυτό το βιβλίο είναι πολύ σοβαρό και πολύ ενδιαφέρον!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Οι αλήθειες που δεν είπε ο Κουφοντίνας

«Δεν αναφέρει ούτε μία φορά τη λέξη "σκότωσα". Σε όλες τις επιθέσεις περιγράφει το πριν και το μετά, το σχέδιο επίθεσης και την αποχώρησή τους, ποτέ τη στιγμή της αιματοχυσίας. Θέλει να ωραιοποιεί και να εξωραΐζει όλες τις ενέργειες. Μιλάει για μια ενέργεια "συντρόφων" με τη βόμβα στο σπίτι των Τσάτσων αποκρύπτοντας στο βιβλίο ότι αυτός ο εκρηκτικός μηχανισμός μεταφέρθηκε κατά λάθος από περαστικό σε λεωφορείο γεμάτο με μαθητές στη λεωφόρο Βουλιαγμένης, όπου από την έκρηξη τραυματίστηκαν 40 ανυποψίαστοι άνθρωποι. Ακόμα και για την επίθεση του 1992 στην πλατεία Συντάγματος, όπου σκοτώθηκε ο Θάνος Αξαρλιάν, διαψεύδονται από τη δικογραφία σχεδόν όλα αυτά που υποστηρίζει και αναδεικνύεται η προσωπική παρουσία και ευθύνη του. Συνολικά αναφέρεται στο 20%-30% της δράσης της "17 Νοέμβρη", τα οποία μετά τις έρευνες του 2002 τα γνωρίζαμε ήδη σε ποσοστό 80%-90%».

Ενώ στην Ελλάδα κυκλοφορούν στα ελληνικά τα απομνημονεύματα του Τσακαλάροφ. Αλλά θα μου πεις έχει περάσει ένας αιώνας.
Εκεί έγκειται η διαφορά, κτγμ, και για μένα είναι άστοχες οι συγκρίσεις αντίστοιχων έργων ιστορικών προσώπων: ο Κουφοντίνας είναι μέλος οργάνωσης που έχει ακόμα δεσμούς με άλλες ενεργές οργανώσεις, της οποίας μάλιστα ένα μέλος κυκλοφορεί ακόμα ασύλληπτο.
 

SBE

¥
Συμφωνώ με την Παλ, όπως θα συμφωνούσα και με το να μην μπορεί να επωφεληθεί οικονομικά από το βιβλίο ο συγγραφέας.
Μάλιστα δεν θυμάμαι τι ποινή έχει ο Κουφοντίνας, αλλά έτσι όπως είμαστε στην Ελλάδα, το 2023 μπορέι να είναι έξω και να απολαμβάνει τα κέρδη- ή μπορέι και με τις άδειες που είδαμε ότι τους δίνουν, να τα απολαύσει σε κάθε του έξοδο.

Σχετικά με το τι δεν είπε κλπ, μα καθε αυτοβιογραφία είναι υποκειμενική, εξ όρισμού. Όλες οι αυτοβιογραφίες στοχέυουν να δείξουν τον συγγραφέα όπως θέλει αυτός να φαίνεται.
 

rogne

¥
11 φορές ισόβια και κάτι ψιλά έχει φάει ο Κουφοντίνας, κομματάκι δύσκολο να βγει ποτέ έξω. Επίσης, δεν του έχουν δώσει ποτέ μέχρι σήμερα άδεια από τη φυλακή.

Μη φτάσουμε πάντως να τον λέμε από φονιά... φραγκοφονιά, δεν νομίζω ότι στοιχειοθετείται από κάπου. Αν ήθελε να βγάλει λεφτά, θα τα είχε βγάλει προ πολλού και θα βρισκόταν τώρα σε κάποιο εξωτικό νησί.

Btw, οι σκέψεις περί αγωγών κατά Κουφοντίνα για τα έσοδα από το βιβλίο είναι στο πνεύμα Δένδια και λοιπών.
 
Top