Page 2 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast
Results 11 to 20 of 65

Thread: Το Game of Thrones και ο ιστορικός υλισμός

Senior Member Marinos's Avatar
    Μπορείτε να με κυνηγήσετε αλλά εμένα (που είμαι παιδιόθεν φαν του Τόλκιν αλλά δεν έχω δει/διαβάσει ποτέ Game of Thrones) η ανάλυση δεν μου φαίνεται εντελώς άτοπη. Η φαντασία τέτοιου είδους δεν γεννιέται εν κενώ, και μάλιστα όσο πιο αληθοφανής (δηλαδή: ιδωμένη σαν μια εναλλακτική ιστορία της ανθρωπότητας, ας πούμε -- αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει το υπερφυσικό στοιχείο στη σειρά) τόσο πιο πετυχημένη. Οπότε μια τέτοια ανάλυση είναι σαν reverse engineering: αναπαράσταση της φεουδαρχίας μέσα από την εξέταση ενός λογοτεχνήματος (κλπ) που εμπνέεται από τη φεουδαρχία.

Το γιατί η φεουδαρχία αποτελεί προνομιακό πεδίο του fantasy,* αυτό είναι ένα ενδιαφέρον ερώτημα.

*Τουλάχιστον όσο μιλάμε για τον 20ό-21ο αιώνα· ως fantasy του 19ου έχω στο μυαλό μου τις αφρικανικές περιπέτειες (με έμπνευση από τους πολιτισμούς της αρχαιότητας) του Ράιντερ Χάγκαρντ, που είναι άλλο πράγμα.

edit: ευχαριστώ τον Ανώνυμο Διαχειριστή για τη σιωπηρή διόρθωση του *phantasy --έμαθα και κάτι!
    Με βρίσκετε και εδώ.

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Υπάρχει το υπερφυσικό στοιχείο στη σειρά, απλώς δεν είναι το κεντρικό στοιχείο της:
    Spoiler: 
    Δράκοι, μάγια, γίγαντες, οι White Walkers, η Μελισάντρε κλπ.
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Administrator nickel's Avatar
    Quote Originally Posted by sarant View Post
    κατά τη γνώμη μου, η κριτική στις τοποθετήσεις ενός πολιτικού κόμματος δεν έχει θέση εδώ, αλλά στην ενότητα της πολιτικής, όπου anything goes. Παρακαλώ τους διαχειριστές να μεριμνήσουν για τη μεταφορά.
    Καλημέρα. Δεν θα ήθελα σ' αυτό το στάδιο να χαρακτηριστεί αμιγώς πολιτικό αυτό το νήμα, γιατί θα καταντήσει έτσι να εξορίζουμε στην ενότητα των Πολιτικών ακόμα και γλωσσικά νήματα. Και θυμίζω ότι μεταχειριζόμαστε τα Πολιτικά λίγο σαν παρακατιανά, αφού δεν εμφανίζονται καν στον κεντρικό πίνακα νέων μηνυμάτων, οπότε μπορεί να δυσαρεστηθούν οι εξορισμένοι.

Αν εξελιχθεί το νήμα σε τοποθέτηση πάνω στην αξία του ιστορικού υλισμού ως ερμηνευτικού εργαλείου ή θεωρήσουμε ότι η δημοσίευση ενός αρκετά πρωτότυπου άρθρου στον Ριζοσπάστη αποτελεί τοποθέτηση ενός πολιτικού κόμματος και ο σχολιασμός του άρθρου κριτική στο κόμμα, θα ξανασκεφτώ την εξορία του νήματος στα Πολιτικά. Νομίζω ωστόσο ότι μικροπολιτικές αιχμές υπάρχουν και θα πρέπει να μπορούν να υπάρχουν σε όλα τα νήματα χωρίς να βαφτίζονται τα νήματα πολιτικά.

Κατά τ' άλλα, κάθε συζήτηση για το Game of Thrones θα έπρεπε να ανήκει στο All play and no work — αλλά αυτό το έγραψα για να πειράξω τον azi.
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Θα περάσει κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Quote Originally Posted by Marinos View Post
    αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει το υπερφυσικό στοιχείο στη σειρά
    Υπάρχει και ήταν το πρώτο πράγμα που με έδιωξε. Υπάρχει σε μεγαλύτερο βαθμό απ' όσο μπορούσα να αντέξω. Το δεύτερο ήταν οι πολλοί χαρακτήρες (είναι αυτό που με έδιωξε και από την Ιστορία ).
    Μένω ΕυρώπηΣύγκρουση ιδεών, όχι βία και μισαλλοδοξία: δεν οδηγούν πουθενά. (Λ. Κύρκος)Θα περάσει κι αυτό
    ΕΝΑ ΝΗΜΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΑ. Staying hungry, staying foolish. Το διαδίκτυο βλάπτει όταν δεν σκέφτεσαι.

Senior Member
    Quote Originally Posted by nickel View Post
    Καλημέρα. Δεν θα ήθελα σ' αυτό το στάδιο να χαρακτηριστεί αμιγώς πολιτικό αυτό το νήμα, γιατί θα καταντήσει έτσι να εξορίζουμε στην ενότητα των Πολιτικών ακόμα και γλωσσικά νήματα. Και θυμίζω ότι μεταχειριζόμαστε τα Πολιτικά λίγο σαν παρακατιανά, αφού δεν εμφανίζονται καν στον κεντρικό πίνακα νέων μηνυμάτων, οπότε μπορεί να δυσαρεστηθούν οι εξορισμένοι.

Αν εξελιχθεί το νήμα σε τοποθέτηση πάνω στην αξία του ιστορικού υλισμού ως ερμηνευτικού εργαλείου ή θεωρήσουμε ότι η δημοσίευση ενός αρκετά πρωτότυπου άρθρου στον Ριζοσπάστη αποτελεί τοποθέτηση ενός πολιτικού κόμματος και ο σχολιασμός του άρθρου κριτική στο κόμμα, θα ξανασκεφτώ την εξορία του νήματος στα Πολιτικά. Νομίζω ωστόσο ότι μικροπολιτικές αιχμές υπάρχουν και θα πρέπει να μπορούν να υπάρχουν σε όλα τα νήματα χωρίς να βαφτίζονται τα νήματα πολιτικά.

Κατά τ' άλλα, κάθε συζήτηση για το Game of Thrones θα έπρεπε να ανήκει στο All play and no work — αλλά αυτό το έγραψα για να πειράξω τον azi.
    Δεν ξέρω, εμένα ορισμένες αιχμές μου φάνηκαν αμιγώς πολιτικές και με φέρνουν σε αδυναμία να απαντήσω διότι δεν βρίσκομαι στο πολιτικό τμήμα, στο οποίο δεν θέλω να βρεθώ βέβαια. Τέλος πάντων, προφανώς δεν συμφωνούμε, οπότε το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να απέχω από τις συζητήσεις, όπου έτσι κι αλλιώς δεν πολυσυμμετέχω, ώσπου να χαθεί το νήμα αυτό από την επικαιρότητα.

Senior Member azimuthios's Avatar
    Όχι, μη συντάξεις επεξηγηματικό σημείωμα! Και το χρηστώνυμό σου μπορεί να μου δείχνει κάτι, αλλά η γενική σου τοποθέτηση για βιβλία και οι αναρτήσεις σου σχετικά με τη λογοτεχνία, μάλλον με έχουν οδηγήσει σε λάθος μονοπάτια σκέψης ως προς τις επιλογές σου. Ζητώ συγγνώμη αν σε πρόσβαλα...

Κατά τ' άλλα μάλλον έπαθα αυτό που λέει η Μελάνη...
    Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,/
    τούτο προσπάθησε τουλάχιστον / όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις --Κ. Καβάφης--

Whereof one cannot speak, thereof one must be silent. --Ludwig Wittgenstein, Tractatus Logico-Philosophicus--

Α, και οι υπόλοιποι εκτός από τον νίκελ (που δεν θα του αρέσει) διαβάστε λίγο Τέρι Μπρουκς, λίγο Νιλ Γκάιμαν, λίγο Ρόμπερτ Τζόρνταν ή Ντέιβιντ Γκέμελ να στρώσετε... ή απλώς να ξαναγίνετε παιδιά αφήνοντας ελεύθερη τη φαντασία σας ξεφεύγοντας από υλισμούς, πραγματισμούς, ρεαλισμούς και λοιπούς κνησμούς!

Whereof one cannot speak, thereof one must be silent. --Ludwig Wittgenstein, Tractatus Logico-Philosophicus--

Mod Almighty Palavra's Avatar
    Τώρα εδέησα και κλίκαρα το λίνκο του Παναντέλη.
    Spoiler: 
    Ταυτόχρονα, όλοι οι φεουδάρχες έχουν οικοδομήσει ένα τεράστιο τείχος στα βόρεια της «χώρας» που χωρίζει τον «πολιτισμένο» κόσμο τους από τους «βάρβαρους» που ζουν βόρεια του τείχους.

Δεν χωρίζει τον πολιτισμένο κόσμο από τους βάρβαρους μόνο, χωρίζει και τους ανθρώπους από υπερφυσικά τέρατα που σε μετατρέπουν σε ζόμπι. Φαντάζομαι ότι όσο κι αν αγαπάς τον άλλον, αν αυτός ο άλλος είναι Άλλος και σε σκοτώσει για να σε προσθέσει στη στρατιά των απέθαντων που σκοτώνουν όποιον βρουν μπροστά τους ε, δεν μπορεί, θα έχεις ένα μικρό προβληματάκι.

Ο τηλεθεατής μπορεί να διακρίνει αυτήν την ανάπτυξη των υλικών προϋποθέσεων σε κάθε οίκο, αν παρατηρήσει πρώτα απ' όλα προσεκτικά τα σφυρηλατημένα όπλα. Η φράση «σπαθί από βαλυριανό ατσάλι», που επανέρχεται συχνά στη σειρά, είναι σαφής ένδειξη του επιπέδου ανάπτυξης μιας ορισμένης δεξιότητας στην κατεργασία του σιδήρου, που προφανώς δεν περιοριζόταν μόνο στα σπαθιά.

Ναι, προφανώς, μόνο που καμία σχέση:

When it comes to the weapons of Westeros, Valyrian Steel is the material that all warriors want. Of course, this mythic metal is long-since lost after the fall of Old Valyria, so these potent swords are not common, even among the noble houses.
    http://www.medievalcollectibles.com/...f-thrones.aspx

Εν προκειμένω, ο άρχοντας που με το χρήμα είχε τη δυνατότητα να αγοράζει αρχικά στρατό, και στο πέρασμα των χρόνων, εργατική δύναμη, προηγείτο στον αγώνα για την απόλυτη εξουσία.
    Στην «εργατική δύναμη» μετράνε και οι δράκοι του Aegon και της Daenerys; Γιατί αυτούς δεν τους αγοράζεις απλώς, πρέπει να το έχεις και στο αίμα σου να μπορείς να τους χειριστείς (αυτό κι αν είναι δώρο γάμου!)

η Ντενέρις, όταν αρρώστησε ο τρομερός σύντροφός της Καλ Ντρόγκο δεν θα διστάσει να τον σκοτώσει και να πάρει η ίδια τα ηνία της φυλής των Δοθράκι και να διεκδικήσει το θρόνο.
    Η Ντενέρις σκότωσε τον Ντρόγκο από οίκτο και φυσικά δεν πήρε τα ηνία της φυλής!

Τέλος πάντων, το άρθρο είναι αστείο. Σε ορισμένα σημεία μάλιστα, προσαρμόζεται και η πλοκή στις ανάγκες του άρθρου. Πού να προχωρήσει και η σειρά, δηλαδή, να νεκραναστηθεί η Κέιτλιν. Μπορεί να θεωρηθεί και tribute στη νεκρανάσταση της μητριαρχίας.

Το σεξ γιατί το βάζει σε εισαγωγικά;
    The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that "my ignorance is just as good as your knowledge".
    -Isaak Asimov

Quote Originally Posted by azimuthios View Post
    ή απλώς να ξαναγίνετε παιδιά
    Εμένα μου αρκεί να ξαναγίνω έφηβος, όπου ήδη ήμουν σαφώς υπέρ της επιστημονικής φαντασίας.

OK, nickel, fair enough. Children, adolescents, you know what I mean...

Είδες; Υπάρχει πάντα ο δικομματισμός και στη λογοτεχνία! ΕΦ ή Φ, ιδού η απορία... χαχα!

Page 2 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 5 6 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks