Επίθετα (και ουσιαστικά) με αρκτικόλεξο ως πρώτο συνθετικό

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Με αφορμή αυτό το νήμα (ableism) σκεφτόμουν ότι αν είχε δημιουργηθεί από παλιότερα επίθετο με πρώτο συνθετικό το ΑΜΕΑ, π.χ. *αμεακός, θα υπήρχε για το ableism η δυνατότητα για κάτι σαν *αχεακότητα και το θέμα θα είχε λυθεί εύκολα.

Οπότε, η απορία μου είναι: ποια επίθετα έχουμε με πρώτο συνθετικό αρκτικόλεξο; Τα περισσότερα που σκέφτηκα έχουν κατάληξη -τζήδικος, π.χ. κυπατζήδικο, οτετζήδικος, δεητζήδικος, προποτζήδικο, εβγατζήδικο, παοκτζήδικο, αεκτζήδικο και μάλλον δημιουργούνται έμμεσα, από π.χ. κυπατζής, προποτζής κ.λπ. Υπάρχουν και άλλα, με πιο συμβατικές καταλήξεις: εοκικός, νατοϊκός, πασοκικός, (τα παλιότερα) εδαΐτης, τριατατικός που μοιάζουν να δημιουργούνται απευθείας από το αρκτικόλεξο.

Μπορείτε να προσθέσετε και άλλα τέτοια σύνθετα;
 

Earion

Moderator
Staff member
Από παλιότερη συζήτηση, εδώ και εδώ, τα βάζω όλα μαζί:

εαμικός, κουκουέδικος, ελασίτικος, εδεσίτικος, οννεδίτικος, συριζέικος, ωριλάδικος ...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ναι, υπάρχει και το φόρουμ που το λένε Λεξιλογία... :blush:

Και τώρα, η επόμενη απορία: συριζέικος ή συριζαϊκός;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αυτό το σκέφτηκα και θεώρησα ότι εδώ πρέπει -ήδικο, επειδή φαίνεται να παράγεται από τα ουσιαστικά, π.χ. αεκτζής ή εβγατζής. Μου κακοπέφτει ρίζα αεκτζ- και εβγατζ-...
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Φοιτητικά-νεολαιίστικα: δαπίτικος (ΔΑΠ ΝΔΦΚ), πασπίτικος (ΠΑΣΠ), κνίτικος (ΚΝΕ), επονίτικος (ΕΠΟΝ) και το σπανιότατο πιπισιπίτικο (ΠΠΣΠ, χωρίς γκουγκλευρήματα, αλλά θυμάμαι που το είχα ακούσει τα παλιά τα χρόνια).

Κυκλοφορεί ελάχιστα (δύο ευρήματα δίνει το γκουγκλ) και το ερετζίδικο (ΕΡΕ), λίγο συχνότερα τα οσετζίδικο (ΟΣΕ) και κτελατζίδικο (ΚΤΕΛ). Κι ευνόητα, το ΔΝΤικό και το δουνουτάδικο.

Επίσης, ένα συχνό στη Λέξι, το ελετοϊκό (ΕΛΕΤΟ).
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Για άλλες ιδέες :p:

π.χ. - Τζίμης Πανούσης


ΕΛ.ΤΑ., Η.Λ.Π.Α.Π., Η.Σ.Α.Π., Ο.Σ.Ε., Ο.Γ.Α. και Φ.Κ.Ε
Ε.Π.Ε., Ο.Ε., Α.Ε., Υ.Π.Π.Ε., ΚΟΥΠΛΕ

Α.Τ.Α., Α.Τ.Ε., Ε.Τ.Β.Α., Ε.Τ.Ε., Ο.Ο.Σ.Α., Κ.Θ.Β.Ε.,
ΠΕΡ.ΠΑ, ΕΛ.ΚΕ.ΠΑ., ΠΑΡΚ.ΚΕ., Π.Α.Ε., ΚΟΥΠΛΕ,

Ε.ΔΗ.Κ., Ε.Ρ.Ε., Ε.Ν.Ε.Π., Ν.Δ., Κ.Κ.Ε. (μ-λ),
Ε.Ι.Ν.Α.Π., ΕΣ.Υ., Γ.Σ.Ε.Ε., Δ.Σ., ΖΟΥΛΟΥ

Δ.Ε.Η., ΠΑ.ΣΟ.Κ., Κ.Α.Π.Η., Ο.Τ.Ε.,
ΚΥ.ΣΥΜ., ΚΥ.Σ.Ε.Α., Γ.Ε.Ε.Θ.Α., Γ.Ε.Σ.,
Κ.Κ.Ε., ΣΕ.ΛΕ.ΤΕ., Κ.Α.Τ.Ε.


Αυτό πάει και στις παράτολμες ρίμες, βέβαια.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Επίσης: εσατζίδικος, φυρομικός.

Αν και υπάρχει (συνήθως στον πληθυντικό): οι οηέδες, δεν βρίσκω επίθετο σε χρήση.
 
Προπατζής/προπατζίδικο έλεγα ανέκαθεν εγώ, πάντως. Κατά τα λοιπά, οϋκάδες, λοκατζήδες, μουλούδες, χαΐτες, καψιμιτζήδες…
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Ζητάς. Και ζητάδικο (εργαλείο, μοτοσικλέτα κ.ά.).

Επίσης, τεϊτζίδικο (ΤΕΙ).
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Δίκιο έχεις, ναι. :eek:

Αλλά μου άρεσε το παιχνίδι:
—Ματατζής ή εκαμίτης;
—Ζητάς.
και το ξεφούρνισα.
:)
 
Top