Ποιος αγοράζει τον 902;

Αν αληθεύουν τα δημοσιεύματα, ο 902, του ΚΚΕ, αγοράστηκε από τον Φίλιππο Βρυώνη, ιδιοκτήτη του Extra 3, γνωστή στέγη της Χρυσής Αυγής. Γιατί ακριβώς πωλήθηκε ο ραδιοτηλεοπτικός σταθμός δεν έχει ακόμα απαντηθεί.
 
Last edited by a moderator:

SBE

¥
Μόλις κοίταξα να βεβαιωθώ πως δεν είναι Πρωταπριλιά.
 
Το πρόβλημα είναι ότι η συχνότητα 90.2 δεν βρίσκεται δεξιά στα FM!
 
Ορίστε και η ανακοίνωση.

«Ενημερώνουμε τους εργαζόμενους και τις εργαζόμενες, τους φίλους του σταθμού ράδιο - τηλεόραση "902 αριστερά στα FM" σχετικά με το σταθμό. Όπως γνωρίζετε, για δυο και πλέον δεκαετίες με το σταθμό "902" δώσαμε ένα σοβαρό και πολύμορφο αγώνα για ουσιαστική ενημέρωση του λαού, ώστε να ξέρει την αλήθεια, να διαμορφώνει άποψη μέσα στον κυκεώνα της στρέβλωσης των γεγονότων και της παραπληροφόρησης.

Ο σταθμός στήριξε τους αγώνες του λαού και της νεολαίας και συνέβαλε στην ψυχαγωγία και στον πολιτισμό. Στήριξε την πολιτική του ΚΚΕ για να απαλλαγεί ο λαός από την εκμετάλλευση, την καταπίεση, τη φτώχεια, το καπιταλιστικό σύστημα που τη γεννά.

Ο "902" ραδιόφωνο - τηλεόραση χτίστηκε και αναπτύχθηκε με την ολόπλευρη βοήθεια του ΚΚΕ και τη στήριξη φίλων του κόμματος και του σταθμού, με τη δουλειά και το μεράκι των εργαζομένων σ' αυτόν, δημοσιογράφων, τεχνικών, καλλιτεχνών.

Ο σταθμός στηρίχτηκε ως εκφραστής του δίκιου του λαού και από ευρύτερο λαϊκό κόσμο.

Στη διάρκεια των τεσσάρων χρόνων της οικονομικής κρίσης η εταιρεία Ραδιοτηλεοπτική, καθώς και οι εργαζόμενοι με τη δουλειά τους στο σταθμό, κατέβαλλαν μεγάλες προσπάθειες για να αντέξει ο σταθμός στις οικονομικές δυσκολίες. Παρ' όλες τις προσπάθειες και τη στήριξη του ΚΚΕ, δεν έγινε δυνατό να αποφευχθεί η επιδείνωση της οικονομικής κατάστασης του σταθμού.

Για τα προβλήματα αυτά και τις δυσκολίες είχαμε ενημερώσει επίσημα και δημόσια, πριν ένα χρόνο, μαζί με το γεγονός ότι η συνέχιση της λειτουργίας, ιδιαίτερα της τηλεόρασης, κάτω από αυτές τις συνθήκες, ήταν αδύνατη. Αυτό που κυριαρχούσε στην προσπάθειά μας ήταν και είναι να ικανοποιηθούν οι υποχρεώσεις του σταθμού στους εργαζόμενους, καθώς και στα ασφαλιστικά Ταμεία. Στις προσπάθειες που κάναμε ώστε να αντιμετωπιστούν τα χρέη και οι δυσκολίες πληρωμής στους εργαζόμενους, εξετάσαμε και την περίπτωση να πωληθεί η εταιρεία Ραδιοτηλεοπτική.

Η σημερινή οικονομική κατάσταση της Ραδιοτηλεοπτικής δεν μπορεί να εξασφαλίσει πλέον τη λειτουργία του σταθμού και την αντιμετώπιση συσσωρευμένων οικονομικών προβλημάτων. Δεν είναι σε θέση και δεν μπορεί να εκπληρώσει τις υποχρεώσεις της στους εργαζόμενους και τα ασφαλιστικά Ταμεία.

Υπήρξε τελικά δυνατότητα πώλησης και καταλήξαμε να δοθεί αυτή η λύση, ώστε να αντιμετωπιστούν οι υποχρεώσεις του σταθμού. Η πώληση αφορά υποδομές, μηχανήματα και αυτοκίνητα της εταιρείας. Ο διακριτικός τίτλος και τα σήματα λεκτικά και ηχητικά παραμένουν στο Κόμμα.

Έγινε αυτή η επιλογή σε σχέση με το κλείσιμο, γιατί δίνει τη δυνατότητα να ικανοποιηθούν οι υποχρεώσεις του σταθμού προς τους εργαζόμενους και τα ασφαλιστικά Ταμεία.

Γνωρίζετε ότι ο σταθμός στηριζόταν πάντα οικονομικά από το ΚΚΕ. Στις σημερινές συνθήκες δεν υπάρχει η δυνατότητα να εξασφαλιστεί η απαραίτητη ενίσχυση για τη λειτουργία του σταθμού.

Γνωρίζουμε ότι θα υπάρξει έλλειμμα στην ενημέρωση του λαού, αλλά δεν υπήρχε άλλη εναλλακτική λύση.

Γνωρίζουμε ότι η επιλογή αυτή θα αποτελέσει μια ακόμη αφορμή για κακόβουλες επιθέσεις στον "902" και το ΚΚΕ. Είμαστε όμως σίγουροι ότι οι φίλοι του Κόμματος και του σταθμού θα υπερασπιστούν το Κόμμα και την πολιτική του και θα βρουν τον τρόπο να αναπληρωθεί το κενό στην ενημέρωση που αφήνει η έλλειψη του 902. Αυτή η έλλειψη της άλλης φωνής μπορεί να καλυφθεί με συζητήσεις μέσα στο λαό που οργανώνει το ΚΚΕ, από τον Ριζοσπάστη, το portal 902.gr στο διαδίκτυο. Παρά τις δυσκολίες που δημιουργούνται είμαστε σίγουροι ότι το δίκιο δεν πνίγεται και ο λαός θα βάλει τέλος στο άδικο σύστημα που ζούμε».
 

Earion

Moderator
Staff member
Α, ώστε μόνο το ΚΚΕ δούλεψε για να υπάρχει ο «Ενιακόσια δύο, Αριστερά στα εφέμ». Τι λες;! Κι εγώ που νόμιζα ότι ήταν το ραδιόφωνο του παλιού ενιαίου Συνασπισμού... Λάθος θα έκανα.
 

bernardina

Moderator
Κι εγώ μάλλον θα πρέπει να κάνω ένα άλλο λάθος. Γιατί νομίζω πως οι άδειες για τις ραδιοφωνικές και τηλεοπτικές συχνότητες παραχωρούνται από το κράτος. Και μάλιστα στα κόμματα, όπως το ΚΚΕ (που "κληρονόμησε" τον 902, όπως λέει ο Εαρίωνας), δωρεάν. Οπότε, μπορεί το ΚΚΕ να πουλήσει τον 902 αφού δεν του ανήκει; Με άλλα λόγια, ένα "εθνικό αγαθό" μπορεί να παραχωρηθεί με όρους ελεύθερης αγοράς (= με το αζημίωτο, παναπεί να πουληθεί); Α, ξέχασα. Δεν πουλάει τη συχνότητα, αλλά τον εξοπλισμό. Μά'στα, μά'στα...

Και ο νέος ιδιοκτήτης;

Μικρό δείγμα. Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι τι εστί Βρυώνης και Ατέρμων.
 
Earion, νομίζω όντως λάθος έκανες. Εγώ θυμάμαι τον 902 να ξεκινά λίγο πριν ιδρυθεί ο Συνασπισμός (και σίγουρα πολύ πριν γίνει ενιαίος), γύρω στο '87-'88 δηλαδή.

Επίσης στο σημερινό Ριζοσπάστη υπάρχει η διευκρίνιση ότι η πώληση δεν αφορά τη συχνότητα η οποία είναι δημόσιο αγαθό κλπ.
 
Η συχνότητα είναι αδιάφορη. Δηλαδή αν το Mega πωληθεί σε κάποιον άλλον, ως έχει, κι απλά αλλάξει η συχνότητα, θα έχει σημασία;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μα κανείς δεν πουλάει συχνότητες, ούτε στα ραδιόφωνα, ούτε στις τηλεοράσεις. Οι συχνότητες συνδέονται με προσωρινές άδειες εκπομπής· οι άδειες αυτές αλλάζουν χέρια. (Προσέξατε την υπογράμμιση στο προσωρινές, έτσι; ΟΚ...)

Το κρίσιμο με την άδεια εκπομπής του 902 είναι ότι επειδή είχε δοθεί σε κόμμα, ήταν (κατά παρέκκλιση) πανελλαδικής εμβέλειας. Θυμάστε την πρόσφατη ιστορία όπου ο Καρατζαφέρης διεκδίκησε άδεια πανελλαδικής εμβέλειας για τον δικό του σταθμό;
 

Earion

Moderator
Staff member
Earion, νομίζω όντως λάθος έκανες. Εγώ θυμάμαι τον 902 να ξεκινά λίγο πριν ιδρυθεί ο Συνασπισμός (και σίγουρα πολύ πριν γίνει ενιαίος), γύρω στο '87-'88 δηλαδή.

Μαρίνε, με όλο το σεβασμό, νομίζω πως η μνήμη μου δεν με απατά. Η Βικιπαίδεια συγκρατεί τη λεπτομέρεια ότι ο 902 ξεκίνησε τις εκπομπές του στις 8 Ιανουαρίου του 1989, ακριβώς δηλαδή την εποχή που ιδρυόταν ο Συνασπισμός της Αριστεράς και της Προόδου, για τον οποίο βρίσκω εδώ μια βολική χρονολογική ανασκόπηση:

7 Δεκεμβρίου 1988: Δημοσιεύεται το Κοινό Πόρισμα ΚΚΕ-ΕΑΡ, στη γραμμή [της οικοδόμησης ενός συνασπισμού των αριστερών και προοδευτικών δυνάμεων στη βάση κοινού προγράμματος]. Η επιτροπή που το συνέταξε αποτελείται από τους Μ. Ανδρουλάκη και τον Γ. Δραγασάκη (ΚΚΕ), και Γρ. Γιάνναρο και Δ. Παπαδημούλη (ΕΑΡ).

7 Απριλίου 1989: Συγκροτείται ο Συνασπισμός της Αριστεράς και της Προόδου από ΚΚΕ, ΕΑΡ, ΕΔΑ και πασοκογενείς-κεντρογενείς προσωπικότητες (Μ. Δρεττάκης, Στ. Γιώτας, Στ. Παναγούλης, Στ. Νέστωρ, Ν. Κωνσταντόπουλος, Χαρ. Πρωτοπαπάς, Γ. Μυλωνάς κ.λπ.). Ο ΣΥΝ έχει 28μελή Πολιτική Επιτροπή και οκταμελή Γραμματεία. Πρόεδρος ο Χαρίλαος Φλωράκης, γραμματέας ο Λεωνίδας Κύρκος και μέλη οι Μ. Ανδρουλάκης, Δ. Καραγκουλές (ΚΚΕ), Γρ. Γιάνναρος, Στ. Πιτσιόρλας (ΕΑΡ), Ανδ. Λεντάκης (ΕΔΑ), Στ. Γιώτας (πρώην υπουργός ΠΑΣΟΚ), Στ. Νέστωρ (ανένταχτος). Καλλιεργούνται προσδοκίες για μεγάλο εκλογικό αποτέλεσμα και σπάσιμο του δικομματισμού.


Από τότε έμεινε το σήμα του σταθμού με τη φωνή του Αρζόγλου (μιλώ για το ραδιοφωνικό σταθμό, όπως είναι φανερό)

Επιπλέον δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με τη φράση πολύ πριν γίνει ενιαίος. Ενιαίο ονομάζω το Συνασπισμό της περιόδου μέχρι την αποχώρηση του ΚΚΕ το 1991.

Είχε πολλή ειρωνεία το ύφος μου, το ομολογώ. Τι να κάνω;
Εύχομαι μόνο να μην καταντήσουμε να ακούμε για «Ενιακόσια δύο, Ακροδεξιά στα εφέμ».
 
Μαρίνε, με όλο το σεβασμό, νομίζω πως η μνήμη μου δεν με απατά. Η Βικιπαίδεια συγκρατεί τη λεπτομέρεια ότι ο 902 ξεκίνησε τις εκπομπές του στις 8 Ιανουαρίου του 1989, ακριβώς δηλαδή την εποχή που ιδρυόταν ο Συνασπισμός της Αριστεράς και της Προόδου, για τον οποίο βρίσκω εδώ μια βολική χρονολογική ανασκόπηση:

7 Δεκεμβρίου 1988: Δημοσιεύεται το Κοινό Πόρισμα ΚΚΕ-ΕΑΡ, στη γραμμή [της οικοδόμησης ενός συνασπισμού των αριστερών και προοδευτικών δυνάμεων στη βάση κοινού προγράμματος]. Η επιτροπή που το συνέταξε αποτελείται από τους Μ. Ανδρουλάκη και τον Γ. Δραγασάκη (ΚΚΕ), και Γρ. Γιάνναρο και Δ. Παπαδημούλη (ΕΑΡ).

7 Απριλίου 1989: Συγκροτείται ο Συνασπισμός της Αριστεράς και της Προόδου από ΚΚΕ, ΕΑΡ, ΕΔΑ και πασοκογενείς-κεντρογενείς προσωπικότητες (Μ. Δρεττάκης, Στ. Γιώτας, Στ. Παναγούλης, Στ. Νέστωρ, Ν. Κωνσταντόπουλος, Χαρ. Πρωτοπαπάς, Γ. Μυλωνάς κ.λπ.). Ο ΣΥΝ έχει 28μελή Πολιτική Επιτροπή και οκταμελή Γραμματεία. Πρόεδρος ο Χαρίλαος Φλωράκης, γραμματέας ο Λεωνίδας Κύρκος και μέλη οι Μ. Ανδρουλάκης, Δ. Καραγκουλές (ΚΚΕ), Γρ. Γιάνναρος, Στ. Πιτσιόρλας (ΕΑΡ), Ανδ. Λεντάκης (ΕΔΑ), Στ. Γιώτας (πρώην υπουργός ΠΑΣΟΚ), Στ. Νέστωρ (ανένταχτος). Καλλιεργούνται προσδοκίες για μεγάλο εκλογικό αποτέλεσμα και σπάσιμο του δικομματισμού.


Από τότε έμεινε το σήμα του σταθμού με τη φωνή του Αρζόγλου (μιλώ για το ραδιοφωνικό σταθμό, όπως είναι φανερό)

Επιπλέον δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με τη φράση πολύ πριν γίνει ενιαίος. Ενιαίο ονομάζω το Συνασπισμό της περιόδου μέχρι την αποχώρηση του ΚΚΕ το 1991.

Είχε πολλή ειρωνεία το ύφος μου, το ομολογώ. Τι να κάνω;
Εύχομαι μόνο να μην καταντήσουμε να ακούμε για «Ενιακόσια δύο, Ακροδεξιά στα εφέμ».

Όταν λέμε "ενιαίος Συνασπισμός", φαντάζομαι (μάλλον: ισχυρίζομαι), εννοούμε μετά την αποχώρηση του ΚΚΕ και την αυτοδιάλυση της ΕΑΡ. Πριν ήταν κάτι σαν τον ΣΥΡΙΖΑ μέχρι πρότινος. Κατά τα άλλα εγώ (εντάξει, ήμουν σχετικά μικρός αλλά έχω καλή μνήμη νομίζω) θυμάμαι τον ραδιοφωνικό 902 σαν σταθμό του ΚΚΕ, όχι του ΣΥΝ. Το ότι συνεργάστηκαν στο ξεκίνημα διάφορες "επιρροές" (όπως λέγαμε τότε), όπως η Καραΐνδρου στη μουσική του σήματος για παράδειγμα, δεν σήμαινε (θαρρώ) ότι ήταν όργανο του (ενιαίου ή όχι) ΣΥΝ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Με κάθε σεβασμό στον νηματανοίξαντα, έκρινα ότι πρέπει να αλλάξω τον αρχικό τίτλο αυτού του νήματος.
 
Εύχομαι μόνο να μην καταντήσουμε να ακούμε για «Ενιακόσια δύο, Ακροδεξιά στα εφέμ».
Είπαμε, για να γίνει αυτό θα πρέπει να είναι "Εκατόν Πέντε". :)
 

Earion

Moderator
Staff member
Μαρίνε, καλή μας μέρα. Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε :D (σχεδόν σε κάθε λέξη! :D)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το ΚΚΕ καταδικάζει την πώληση του 902 και απαντά με Πανελλαδική απεργία διαρκείας :p
 
Top