Το γκολ του Δέλλα και το μοντάζ του Πανούτσου

nickel

Administrator
Staff member
Αχ, πώς μου την δίνουν οι ταυτολογίες! Που επιπροσθέτως νομίζουν ότι είναι και έξυπνες...

Ο Πανούτσος μάς αφηγείται την ιστορία με το μοντάζ από την δική του πλευρά, η ιστορία από την πλευρά των εργαζομένων ίσως ήταν κάπως έτσι:
Όχι, δεν θα κάτσω να κάνω το μοντάζ του Πανούτσου με περιθώριο 20 λεπτά, γιατί έμαθε να απαιτεί, χωρίς να πληρώνομαι γι' αυτό. Για να μπορούν ο Πανούτσος κι ο Καρπετόπουλος να το παίζουν ντίβες και να βγάζουν τα 10πλάσια.

Συγγνώμη, αλλά μού διαφεύγει το πόιντ. Η ΕΡΤ όφειλε να έχει δουλάρες για να κάνουν την δουλειά του Πανούτσου όποτε το απαιτούσε αυτός και σε όποιον χρόνο ήθελε, αμισθί; Και για το ότι δεν είχε προβλεφτεί να υπάρχουν έτοιμοι μοντέρ για την συγκεκριμένη δουλειά έφταιγαν οι εργαζόμενοι, όχι ας πούμε ο διευθυντής προγράμματος ή όποιος είναι υπεύθυνος γι' αυτά;
 

nickel

Administrator
Staff member
Πού να ξέρω εγώ τώρα τα πραγματικά περιστατικά; Αλλά από κάπου πρέπει να βγήκε η έκφραση δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία. (Να την κάνω νήμα στο ελληνοαγγλικό;)
 

SBE

¥
Επειδή έχω δουλέψει σε ραδιόφωνο και έχω δει περιστατικά σαν αυτά με το μοντάρισμα των 20 λεπτών, να πω ότι συμφωνώ με τον Ελληγενή. Οι τεχνικοί είναι σημαντικότατοι και τους φερονται οι πάντες σα να είναι υπηρέτες, επομένως δεν βλέπω γιατί να μείνει να κάνει απλήρωτη υπερωρία ο τεχνικός για κάποιον που μπορεί να του φερόταν άσχημα και που μπορεί να απαίτησε να μείνει. Ομοίως δεν βλέπω τίποτα περίεργο στο ότι ο άλλος ζήτησε να ενημερωθεί και να δώσει άδεια ο προιστάμενός του για να αφήσει το πόστο του και να πάει να κάνει το μοντάζ σε άλλο όροφο. Αν η δουλειά του ήταν να μην αφήσει το γραφείο του, λογικό είναι να θέλει βεβαιώσεις ότι δεν θα υπάρξουν επιπτώσεις. Αυτό βέβαια δείχνει ότι δεν ήταν μια αγαπημένη οικογένεια όλοι, αλλά σε καμία υπηρεσία δεν είναι. Και άντε να δικαιολογήσω την ένταση σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης*, αλλά η προγραμματισμένη εκπομπή σχολιασμού του ποδοσφαιρικού αγώνα δεν είναι έκτακτη ανάγκη, ας φρόντιζαν από πριν να έχουν το προσωπικό που χρειαζόταν.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Επειδή δεν είναι υποχρεωτικό όποιος διαβάζει να ξέρει σε ποιο περιστατικό αναφέρεται ο Πανούτσος, ήταν η πρώτη και τελευταία φορά στην παγκόσμια ιστορία του ποδοσφαίρου που εφαρμόστηκε το «ασημένιο γκολ», με αποτέλεσμα μια αναπάντεχη και εκπληκτική νίκη για την Εθνική και την ανάγκη για μοντέρ «εδώ και τώρα».

Ξέρω ότι και αυτό θα μπορούσε να έχει προβλεφτεί, άλλωστε στην Ελλάδα έχουμε αποδεδειγμένα την καλύτερη στρατηγική σκέψη και μπορούμε να προβλέπουμε τα πάντα, αλλά η αλήθεια είναι ότι μερικές φορές απλώς δεν γίνεται και ότι πολύ σπάνια, ελάχιστες φορές, στο κυνήγι της αμεσότητας, θα χρειαστεί να γίνουν και υπερβάσεις. Δεν είναι η ώρα να επικαλείσαι τον κανονισμό λειτουργίας όταν έρχεται το παγόβουνο επάνω σου ούτε όταν έχει μόλις συμβεί το ως τότε μεγαλύτερο ποδοσφαιρικό γεγονός της Εθνικής ομάδας (από αυτά που δίνουν τις θεαματικότητες που επικαλούμαστε όταν θέλουμε να δείξουμε ότι είμαστε πρώτοι στα γεγονότα). Είναι ώρα να κάνεις τη δουλειά σου, και με το παραπάνω.
 

SBE

¥
Δόχτορα,το ξέρω ότι ένας ποδοσφαιρόφιλος μπορεί να θεωρεί ότι είναι υπέρτατη ανάγκη να δείξει η τηλεόραση το γκολ από κάθε γωνία, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όλοι συμμετέχουν σε αυτό τον ενθουσιασμό.
Για μπες στη θέση του υπαλλήλου που ζήτησε κάλυψη από τον διευθυντή για να αφήσει τη θέση του και να κάνει το μοντάζ. Δεν ξέρουμε γιατί τη ζήτησε την κάλυψη. Μια πολύ λογική υπόθεση είναι ότι τη ζήτησε για να μην του ζητηθούν ευθύνες μετά. Μπορεί να ήταν στο στόχαστρο κάποιων και να φοβόταν ότι θα χρησιμοποιηθεί το περιστατικό εναντίον του. Μπορεί να ήταν τυπικός και να ήθελε να ακολουθήσει τον κανονισμό. Αν ήταν απλά τεμπέλης θα έλεγε όχι από την αρχή και δεν θα πρόσφερε εναλλακτικές λύσεις (ναι, αλλά φέρτε το στο γραφέιο μου γιατί δεν μπορώ να φύγω κλπ κλπ).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το ουσιαστικό: Ο υπάλληλος που κάνει το κάτι θετικό παραπάνω στη δουλειά του και τρέμει τον αποπάνω ή τον αποδίπλα είναι χαρακτηριστικό σύμπτωμα των προβλημάτων της δημόσιας διοίκησης στην Ελλάδα. Εδώ δεν συζητάμε αυτό το θέμα, όμως. Συζητάμε για τη δημόσια τηλεόραση.

Όμως, καταλαβαίνεις ελπίζω ότι δεν μπορεί να συζητήσει πολιτισμένα άνθρωπος μαζί σου αν χρησιμοποιείς ως επιχείρημα κάποια εμπειρία σου από το ραδιόφωνο (!) και τη μεταφέρεις 1 προς 1 σε μια από τις εκπομπές με τη μεγαλύτερη τηλεθέαση στην ιστορία της ελληνικής τηλεόρασης (για ποδοσφαιρόφιλους και μη) και το άγχος των παραγωγών να μη χάσουν εκατομμύρια θεατές επειδή κάτι πρωτοφανές συνέβη εκτός προγραμματισμού.

Οπότε κέρδισες και παίρνω το κουβαδάκι μου να πάω σε άλλη παραλία να παίξω, μη μας λένε πάλι ότι σου την πέφτουν τα δραστήρια μέλη...
 
Το ουσιαστικό: Ο υπάλληλος που κάνει το κάτι θετικό παραπάνω στη δουλειά του και τρέμει τον αποπάνω ή τον αποδίπλα είναι χαρακτηριστικό σύμπτωμα των προβλημάτων της δημόσιας διοίκησης στην Ελλάδα. Εδώ δεν συζητάμε αυτό το θέμα, όμως. Συζητάμε για τη δημόσια τηλεόραση.

Όμως, καταλαβαίνεις ελπίζω ότι δεν μπορεί να συζητήσει πολιτισμένα άνθρωπος μαζί σου αν χρησιμοποιείς ως επιχείρημα κάποια εμπειρία σου από το ραδιόφωνο (!) και τη μεταφέρεις 1 προς 1 σε μια από τις εκπομπές με τη μεγαλύτερη τηλεθέαση στην ιστορία της ελληνικής τηλεόρασης (για ποδοσφαιρόφιλους και μη) και το άγχος των παραγωγών να μη χάσουν εκατομμύρια θεατές επειδή κάτι πρωτοφανές συνέβη εκτός προγραμματισμού.

Συγγνώμη, αλλά από την ιστορία λείπει το σημείο που οι Πανουτσοκαρπετόπουλοι ζήτησαν τρεις μοντέρ από την διοίκηση όπως όφειλαν, αφού τόσους χρειαζόταν η εκπομπή.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Συγγνώμη, αλλά από την ιστορία λείπει το σημείο που οι Πανουτσοκαρπετόπουλοι ζήτησαν τρεις μοντέρ από την διοίκηση όπως όφειλαν, αφού τόσους χρειαζόταν η εκπομπή.

Η παραγωγή ήταν της ΕΡΤ, όχι εξωτερική παραγωγή. Η ΕΡΤ όφειλε να έχει έτοιμη την απαραίτητη στήριξη. Οι παρουσιαστές της εκπομπής παρακολουθούν την εξέλιξη και το ξαφνικό τέλος είκοσι λεπτά νωρίτερα και ρωτάνε «Πού είναι;» κλπ κλπ.
 
Η παραγωγή ήταν της ΕΡΤ, όχι εξωτερική παραγωγή. Η ΕΡΤ όφειλε να έχει έτοιμη την απαραίτητη στήριξη. Οι παρουσιαστές της εκπομπής παρακολουθούν την εξέλιξη και το ξαφνικό τέλος είκοσι λεπτά νωρίτερα και ρωτάνε «Πού είναι;» κλπ κλπ.

Και τι μ' αυτό; Δουλειά των μοντέρ ήταν να βρίσκονται στα πόστα τους εκτός ωραρίου ή της διοίκησης να φροντίσει να υπάρχει το προσωπικό; Και εξωτερική ή εσωτερική παραγωγή, οι απαιτήσεις σε προσωπικό έπρεπε να είχαν διατυπωθεί από τους παρουσιαστές και τον υπεύθυνο παραγωγής. Δεν είναι "ξαφνικά χρειαζόμαστε έξτρα τεχνικούς, καθίστε ζώα να κάνετε αμισθί το κάτι παραπάνω γιατί αυτό απαιτούμε". Πόσες απλήρωτες υπερωρίες έγραψε ο Πανούτσος; Τι πληρωνόταν ο Πανούτσος για την εκπομπή;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Να κάνω και την αφελή ερώτηση της ημέρας: από πού προκύπτει το αμισθί; Το θέμα, όπως το καταλαβαίνω, ήταν αν θα κάτσει υπερωρία ο υπάλληλος - από πού προκύπτει ότι δεν θα την πληρωνόταν;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Χέλλε, ο Πανούτσος έχει ιστολόγια στις εφημερίδες που συνεργάζεται, μπες εκεί και ρώτα τον λεπτομέρειες. Δικηγόρος του δεν είμαι και δεν μπορώ να συνεχίσω αυτή τη συζήτηση. Συνήθως, οι σταρ δημοσιογράφοι παίρνουν αμοιβή κατ' αποκοπήν, δεν πληρώνονται με την ώρα.

Το ότι η διοίκηση ασχολείται με λεπτομέρειες αρμοδιότητας παραγωγών ή λογιστηρίου ως μη όφειλε είναι άλλο ένα από τα συμπτώματα της κακοδιοίκησης στο Δημόσιο.

@Παλ: Μη προεγκεκριμένη υπερωρία στο Δημόσιο; Σιγά μην την πληρωθείς. Αφού θα την κόψει ο πάρεδρος.
 
Να κάνω και την αφελή ερώτηση της ημέρας: από πού προκύπτει το αμισθί; Το θέμα, όπως το καταλαβαίνω, ήταν αν θα κάτσει υπερωρία ο υπάλληλος - από πού προκύπτει ότι δεν θα την πληρωνόταν;


Ο ένας από τους τρεις είπε ότι είναι μόνιμος, δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει υπερωρίες και σχολάει στις 11, ο δεύτερος ότι είναι συμβασιούχος και δεν πληρώνεται τις υπερωρίες και έμεινε μόνο ο τρίτος.
 

nickel

Administrator
Staff member
ΟΚ, κατάλαβα κι εδώ τι είναι δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία.
 
Εγώ πάντως και να με πλήρωναν δεν θα καθόμουν να κάνω υπερωρίες για τους Πανουτσοκαρπετόπουλους, χωρίς καμμιά προειδοποίηση.
 

SBE

¥
Οπότε κέρδισες και παίρνω το κουβαδάκι μου να πάω σε άλλη παραλία να παίξω, μη μας λένε πάλι ότι σου την πέφτουν τα δραστήρια μέλη...

Αν νομίζεις ότι αυτό κάνεις, δεν έχω να πω τίποτα.
Από την άλλη δε νομίζω να είπα οτιδήποτε για την εμπειρία μου στο ραδιόφωνο, και ακριβώς επειδή δεν είπα είναι λίγο τραβηγμένο το να συμπεραίνεις ότι η εμπειρία μου είναι από το Δελτίο Ζωοκλοπών του Άνω Κωλοπετεινίτσα FM με ακροαματικότητα 20 άτομα. Νομίζω ότι έχω δείξει ότι δεν είμαι τόσο πολύ εκτός πραγματικότητας ώστε να συγκρίνω ανόμοια. Κι όσο περίεργο κι αν φαίνεται, ναι, έχουν συμβεί μη-ποδοσφαιρικά ζητήματα τεράστιας σημασίας, που άλλαξαν τη ζωή μας κι έκαναν τους πάντες να τρέξουν στο δέκτη τους, και που τα κάλυψαν άνθρωποι σαν εσένα κι εμένα, που μπορεί και να γράφουν στη Λεξιλογία.


Η απορία μου με την όλη ιστορία είναι πώς γίνεται και οι τρεις μοντέρ να ήταν απολύτως απαραίτητοι και να έγινε η δουλειά με τον έναν, τελικά.
Άλλη μου απορία είναι το πόσο δύσκολο είναι το μοντάζ της εικόνας. Υποθέτω ότι είναι πολύ δύσκολο, όχι σαν το ραδιοφωνικό που το κάνουν συνήθως μόνοι τους οι δημοσιογράφοι και οι παραγωγοί.
Όλα τα άλλα περί δημοσίου: ΟΚ, συμφωνώ ότι στο δημόσιο δεν μπορείς να κάνεις καλό χωρίς να φοβάσαι. Αλλά αυτό δεν είναι αποκλειστικότητα του δημοσίου. Σε κάθε δουλειά μπορεί άνετα κάθε καλό να θεωρηθεί κακό και να βρει το μπελά του ο υπάλληλος.
 
Για τους Πανουτσοκαρπετόπουλους που είναι φιλόσοφοι/σχολιαστές του καναπέ, το μοντάζ πρέπει να είναι πολύ απλή υπόθεση: βάζεις έναν άνθρωπο καταρτισμένο, με γνώσεις, σπουδές και εμπειρία να το κάνει. Done! Το ότι συχνά υποστηρίζουμε τους ακατάρτιστους φιλόσοφους του καναπέ απέναντι στους καταρτισμένους και σπουδαγμένους είναι μια από τις πληγές α) του εκπαιδευτικού συστήματος, β) της κοινωνικής παιδείας μας και γ) του πολιτικού μας πολιτισμού. Είναι μια από τις αιτίες που νοσεί το κράτος.

Δεν κατηγορώ κανέναν μ' αυτό που λέω. Πολλές φορές είναι κι αυτόματη αντίδραση, απλά γιατί έτσι έχουμε μάθει (βάζω και τον εαυτό μου μέσα· με έχω πιάσει να το κάνω, ασυνείδητα).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δηλαδή, αν δεν μπορεί να το κάνει ένας άνθρωπος καταρτισμένος, με γνώσεις, σπουδές και εμπειρία, ποιος χρειάζεται να έρθει για να το κάνει; Ο Τζορτζ Λούκας;

Με κέρδισες κι εσύ κατά κράτος σήμερα. Πάω στη μεθεπόμενη παραλία.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
@Παλ: Μη προεγκεκριμένη υπερωρία στο Δημόσιο; Σιγά μην την πληρωθείς. Αφού θα την κόψει ο πάρεδρος.
Α, οκ. Είχα την εντύπωση ότι λειτουργεί όπως στον ιδιωτικό τομέα.
 
Top