Περί αρνησιδικίας με αφορμή υπόθεση βιασμού

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έτσι, αφού απεργούν για όλες τις άλλες ειδήσεις οι δημοσιογράφοι, δεν θα μάθει ο κόσμος, για παράδειγμα, ότι δικάστηκε και καταδικάστηκε επιτέλους ο βιαστής πελάτης της εξαιρετικής δικηγόρου κυρίας Κωνσταντοπούλου, που αποδείκνυε τις ικανότητές της καταφέρνοντας να αναβάλλει τις δίκες επί έξι χρόνια.
Η κυρία Ζωή Κωνσταντοπούλου θα έπρεπε να ντρέπεται, επειδή είναι γυναίκα και το αδίκημα ήταν βιασμός, και μάλιστα με ιδιαιτέρως ειδεχθή χαρακτηριστικά: Τις νάρκωνε και τις βίαζε. http://petraskandalou.blogspot.gr/2013/02/stilnox-1.html

Μωδ: Από συζήτηση που ξεκίνησε εδώ.
 
Έτσι, αφού απεργούν για όλες τις άλλες ειδήσεις οι δημοσιογράφοι, δεν θα μάθει ο κόσμος, για παράδειγμα, ότι δικάστηκε και καταδικάστηκε επιτέλους ο βιαστής πελάτης της εξαιρετικής δικηγόρου κυρίας Κωνσταντοπούλου, που αποδείκνυε τις ικανότητές της καταφέρνοντας να αναβάλλει τις δίκες επί έξι χρόνια.
Η κυρία Ζωή Κωνσταντοπούλου θα έπρεπε να ντρέπεται, επειδή είναι γυναίκα και το αδίκημα ήταν βιασμός, και μάλιστα με ιδιαιτέρως ειδεχθή χαρακτηριστικά: Τις νάρκωνε και τις βίαζε. http://petraskandalou.blogspot.gr/2013/02/stilnox-1.html

Μάλιστα... Ειλικρινά δεν ήξερα ότι μέχρι να αναλάβει η Κωσταντοπούλου υπόθεση βιαστή ουδείς δικηγόρος αναλάμβανε μέχρι τότε τέτοιες υποθέσεις.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Μάλιστα... Ειλικρινά δεν ήξερα ότι μέχρι να αναλάβει η Κωσταντοπούλου υπόθεση βιαστή ουδείς δικηγόρος αναλάμβανε μέχρι τότε τέτοιες υποθέσεις.
Παραλίγο να παραγραφεί το έγκλημα, μεταξύ άλλων επειδή η Κωνσταντοπούλου ζητούσε συνεχώς αναβολές. Εδώ διαβάζουμε και την οπτική μιας από τις κοπέλες που βίασε ο βιαστής με τις τυρόπιτες.
 

bernardina

Moderator
Μάλιστα... Ειλικρινά δεν ήξερα ότι μέχρι να αναλάβει η Κωσταντοπούλου υπόθεση βιαστή ουδείς δικηγόρος αναλάμβανε μέχρι τότε τέτοιες υποθέσεις.

Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος (γιατί όντως μπορεί να κάνω) αλλά δεν νομίζω ότι κανείς από αυτούς τους δικηγόρους είναι βουλευτής της αριστεράς και --κυρίως-- πασιονάρια του φεμινιστικού (και όχι μόνο) κινήματος.

Αλλά είπαμε. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Όπως και στο ότι, κάτω από άλλες συνθήκες, αυτούς τους δικηγόρους μπορεί και να τους κοιτάζαμε με ανασηκωμένο φρύδι. Βαριά βαριά. Γιατί πιστεύουμε πως όλοι έχουν δικαίωμα στην υπεράσπιση. Ακόμα και οι κατ' επανάληψη βιαστές.
 
Παραλίγο να παραγραφεί το έγκλημα, μεταξύ άλλων επειδή η Κωνσταντοπούλου ζητούσε συνεχώς αναβολές. Εδώ διαβάζουμε και την οπτική μιας από τις κοπέλες που βίασε ο βιαστής με τις τυρόπιτες.

Ρωτώ: απαγορεύονται αυτά από το νόμο και το σύνταγμα; Αν ναι, να επιβληθούν στην Κωνσταντοπούλου οι νόμιμες κυρώσεις.
 

bernardina

Moderator
Ρωτώ: απαγορεύονται αυτά από το νόμο και το σύνταγμα; Αν ναι, να επιβληθούν στην Κωνσταντοπούλου οι νόμιμες κυρώσεις.

Το νόμιμο είναι και ηθικό.

Σου θυμίζει κάτι;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Το μόνο που εύχομαι είναι να μην βρει κανείς μας απέναντί του τόσο ακραία κατάχρηση νομότυπων τερτιπιών όταν το θύμα του βιασμού θα 'ναι η κόρη του.
 
Αυτό που θέλω να πω είναι ένα και μόνο πράγμα: επειδή α) η Κ. είναι Σύριζα β) η Κ. πάτησε πολλούς κάλους στην εξεταστική, θυμηθήκαμε ότι υπερασπίστηκε έναν βιαστή. Είμαι σίγουρος ότι αυτό έκατσε πολύ ωραία στους αρμόδιους για το character assassination. Αν δεν ήταν αυτό το κελεπούρι, φαντάζομαι ότι θα μαθαίναμε πως σε ηλικία πέντε ετών χάλασε μια μυρμηγκοφωλιά ή ότι στα 16 της κάπνισε έναν μπάφο παρέα με μαλλιάδες.

Όσο για τα υπόλοιπα: α) αμφιβάλλουμε ότι αν δεν ήταν η Κ. θα βρισκόταν κάποιος άλλος που θα κατάφερνε να πετύχει αυτές τις αναβολές, δεδομένου ότι το νομικό σύστημα είναι αυτό που είναι; (Και για την αισχρή υπόθεση των αναβολών έχω κι εγώ προσωπική άποψη - κάτι πρέπει να γίνει)
β) θέλουμε να αλλάξει το νομικό πλαίσιο και να καταργηθεί η νομική υπεράσπιση των αποδεδειγμένα βιαστών; Μαζί σας.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κανείς δεν ασχολήθηκε με το τι έκανε στα πέντε ή τα δεκάξι της η Κ. (ή, πάντως, όχι εγώ). Αλλά επειδή και εσύ και εγώ και όλοι μας —ΚΑΙ Η ΙΔΙΑ Η Κ. λογικά— θέλουμε το (α) που ανέφερες, κανένας μας δεν έχει τόση δύναμη όση έχει μια βουλευτίνα· η οποία όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση τι έκανε; Απλώς συνέχισε την υπεράσπιση σαν να μην συμβαίνει τίποτα...
 

Zazula

Administrator
Staff member
ΥΓ Και δεν έχει να κάνει με το αν κάποιος είναι ΣΥΡΙΖΑ ή ό,τι άλλο. Ο χαρακτήρας, οι συμβιβασμοί και οι προτεραιότητες του καθενός αργά ή γρήγορα αποκαλύπτονται — για όλους. Μην ξεχνάς ότι και Συριζαίοι την έχουν κράξει άγρια για το συγκεκριμένο θέμα: http://www.lifo.gr/team/readersdigest/35879.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ρωτώ: απαγορεύονται αυτά από το νόμο και το σύνταγμα; Αν ναι, να επιβληθούν στην Κωνσταντοπούλου οι νόμιμες κυρώσεις.
H βία κατά των γυναικών δεν μπορεί να συμψηφίζεται, επιστολή στην Αυγή από τη Σίσσυ Βωβού, μέλος του Δικτύου Γυναικών ΣΥΡΙΖΑ.
Καταγγελία από το Δίκτυο Γυναικών ΣΥΡΙΖΑ (υπάρχουν και αλλού, αλλά δεν έχω χρόνο να ψάξω τώρα)
Και το σπουδαιότερο: Ελληνικό Παρατηρητήριο του Ελσίνκι: Αναφορά στον ΟΗΕ για τις καθυστερήσεις της Κωνσταντοπούλου στην υπόθεση βιασμών, για κατάχρηση του κώδικα ποινικής δικονομίας, αν δεν απατώμαι.

Δεν νομίζω ότι πρόκειται βέβαια να τιμωρηθεί η Κωνσταντοπούλου αν παραβίασε τον ΚΠΔ. Ούτε βέβαια αν εξάντλησε, νόμιμα αλλά ανήθικα, το δικαίωμά της να υπερασπιστεί τον πελάτη της. Άσε που αν κινηθεί οποιαδήποτε διαδικασία, η υπερασπιστική γραμμή θα είναι ότι την διώκουν για πολιτικούς λόγους.
 
Last edited:

bernardina

Moderator
Αυτό που θέλω να πω είναι ένα και μόνο πράγμα: επειδή α) η Κ. είναι Σύριζα β) η Κ. πάτησε πολλούς κάλους στην εξεταστική, θυμηθήκαμε ότι υπερασπίστηκε έναν βιαστή. Είμαι σίγουρος ότι αυτό έκατσε πολύ ωραία στους αρμόδιους για το character assasination. Αν δεν ήταν αυτό το κελεπούρι, φαντάζομαι ότι θα μαθαίναμε πως σε ηλικία πέντε ετών χάλασε μια μυρμηγκοφωλιά ή ότι στα 16 της κάπνισε έναν μπάφο παρέα με μαλλιάδες.

Όσο για τα υπόλοιπα: α) αμφιβάλλουμε ότι αν δεν ήταν η Κ. θα βρισκόταν κάποιος άλλος που θα κατάφερνε να πετύχει αυτές τις αναβολές, δεδομένου ότι το νομικό σύστημα είναι αυτό που είναι; (Και για την αισχρή υπόθεση των αναβολών έχω κι εγώ προσωπική άποψη - κάτι πρέπει να γίνει)
β) θέλουμε να αλλάξει το νομικό πλαίσιο και να καταργηθεί η νομική υπεράσπιση των αποδεδειγμένα βιαστών; Μαζί σας.

Ο συσχετισμός της υπόθεσης και της εξεταστικής βρίσκεται μόνο στο δικό σου μυαλό. Ο συσχετισμός ΣΥΡΙΖΑ και υπόθεσης βιασμού ασφαλώς και έχει απόλυτη σύνδεση. Δεν ξέρω ποια είναι η σχέση σου με την αριστερά. Επειδή η δική μου χρονολογείται από πάρα πολύ παλιά, από αριστερούς και δη αριστερές έχω την απόλυτη απαίτηση να μη φέρονται έτσι. Και μετά να κρύβονται πίσω από τυπικούρες και νομικούρες. Αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά μεταξύ τύπου, ουσίας και πολιτικής στράτευσης των ανθρώπων του συγκεκριμένου χώρου (εννοώ της ευρύτερης αριστεράς) στη βάση ΑΡΧΩΝ, λυπάμαι αλλά δεν γίνεται να σ' την εξηγήσω.
 
Κανείς δεν ασχολήθηκε με το τι έκανε στα πέντε ή τα δεκάξι της η Κ. (ή, πάντως, όχι εγώ)

Δεν είπα ότι ασχολήθηκες (δλδ. έψαξες να βρεις). Απλώς ότι κατάπιες αμάσητη την προπαγάνδα.
Επιτρέψτε μου επίσης να κρατώ μικρό καλάθι για όλες τις βεβαιώσεις σας περί αδιαφορίας για την πολιτική τοποθέτηση.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Και το σπουδαιότερο: Ελληνικό Παρατηρητήριο του Ελσίνκι: Αναφορά στον ΟΗΕ για τις καθυστερήσεις της Κωνσταντοπούλου στην υπόθεση βιασμών, για κατάχρηση του κώδικα ποινικής δικονομίας, αν δεν απατώμαι.
Ε ναι, θυμάμαι είχα διαβάσει ότι «η αναφορά [ενν. του Παρατηρητηρίου] βρίσκεται αναρτημένη στον ιστότοπο του Γραφείου του Υπάτου Αρμοστή του ΟΗΕ για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα»: http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=255540.
 

bernardina

Moderator
Δεν είπα ότι ασχολήθηκες (δλδ. έψαξες να βρεις). Απλώς ότι κατάπιες αμάσητη την προπαγάνδα.
Επιτρέψτε μου επίσης να κρατώ μικρό καλάθι για όλες τις βεβαιώσεις σας περί αδιαφορίας για την πολιτική τοποθέτηση.

Όπως έγραψα και παραπάνω, κάθε άλλο παρά αδιαφορώ για την πολιτική τοποθέτηση. Εσύ όμως γιατί αδιαφορείς για το συχωροχάρτι;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Απλώς ότι κατάπιες αμάσητη την προπαγάνδα.
Τελικά είναι προπαγάνδα ή στοιχεία; Εσύ πώς τεκμηριώνεις πως πρόκειται για σκέτη προπαγάνδα που δεν τεκμαίρεται από τα στοιχεία;

Επιτρέψτε μου επίσης να κρατώ μικρό καλάθι για όλες τις βεβαιώσεις σας περί αδιαφορίας για την πολιτική τοποθέτηση.
Μα αυτό χειροτερεύει τη ΔΙΚΗ ΤΗΣ θέση, όχι τη δική μας. Εκείνη είναι που θα 'πρεπε να 'ναι συνεπέστερη σε κάποιες συγκεκριμένες αρχές! Υπό αυτή την έννοια, ΦΥΣΙΚΑ και έχει σημασία η πολιτική της τοποθέτηση, καθότι δεν προέρχεται από ένα κόμμα που θεωρεί κατώτερες τις γυναίκες, κάθε άλλο.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Κι άλλο: http://athensrapetrial.blogspot.gr/

The trial was postponed again the trial because the accused man's lawyer claimed she had to attend a serious case outside Athens during that same period - a case she had taken on just a week ago. And even if that hadn't happened the trial would still get another date since the court translator, despite being officially notified of the trial by the court, was absent. All this is disgusting. It's a shame, a circus! It is something no one would expect from a country that is a member of the European Union.


Και από άλλο θύμα: “Greece lets my rapist walk free”


Η αναφορά του Παρατηρητηρίου του Ελσίνκι στα αγγλικά για τις καθυστερήσεις στην απονομή δικαιοσύνης, όπου αναφέρεται και η Ζωή Κωνσταντοπούλου αλλά όχι ονομαστικά, εδώ. Υπάρχουν βέβαια και άλλα πολλά κείμενα, αλλά είναι Word και δεν μπορώ να δώσω λίνκους.



ΔΙΚΤΥΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΥΡΙΖΑ
Βελτετσίου 39
ΕΞΑΡΧΕΙΑ

ΠΡΟΣ: ΖΩΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ

Μας προκάλεσε μεγάλη θλίψη και οργή το γεγονός αφενός ότι έχεις αναλάβει την δικαστική υπεράσπιση του ήδη πρωτοδίκως καταδικασθέντα ως κατά συρροή βιαστή των τουριστριών, αφετέρου ότι συναινείς στην υπερασπιστική τακτική των συνεχών αναβολών της δίκης με τελευταίο επεισόδιο την για ακόμα φορά αναβολή της , στις 22 Μαρτίου 2010.
Το δικαίωμα της υπεράσπιση το έχει βέβαια κάθε πολίτης, όχι όμως στα όρια της αρνησιδικίας που προξενείται με τις συνεχείς αναβολές όταν μάλιστα οι καίριοι μάρτυρες της δίκης-θύματα είναι κάτοικοι ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ !!!!
Έτσι, εσύ ειδικά που ήσουν υποψήφια του ΣΥΡΙΖΑ στις ευρωεκλογές, μπορείς να καταλάβεις ότι η επαγγελματική σου αυτή επιλογή είναι τελείως αντίθετη με κάθε τι που υποστηρίζει ο ΣΥΡΙΖΑ και το Δίκτυο Γυναικών ΣΥΡΙΖΑ και νομίζαμε ότι υποστηρίζεις και εσύ, και σου ζητούμε σε κάθε τόνο, να παραιτηθείς από την υπεράσπιση αυτή και να μας ενημερώσεις σύντομα αν θα δεχθείς ή θα απορρίψεις το αίτημά μας.
Υπογραμμίζουμε για πολλοστή φορά ότι ο βιασμός είναι κακούργημα και ακραία παραβίαση του δικαιώματος των γυναικών για αυτονομία του σώματός μας και επιλογή σεξουαλικού συντρόφου, ότι είναι κοινός τόπος πως ελάχιστες περιπτώσεις βιασμού φθάνουν στα δικαστήρια τόσο λόγω των παραλείψεων όλων των κρατικών αρχών, όσο και λόγω της αναστολής που προξενεί στα θύματα η περιρρέουσα ατμόσφαιρα στην πατριαρχική κοινωνία πως δήθεν οι γυναίκες που καταγγέλλουν βιασμό "τα ήθελαν", και ότι από αυτές τις ελάχιστες περιπτώσεις που φθάνουν στα δικαστήρια, μόνο το 1/10 φθάνουν στην καταδίκη του βιασμού.
Όμως, παρ’ όλα αυτά διαφαίνεται ότι η υπεράσπιση που εσύ προσωπικά έχεις επιλέξει για τον πρωτοδίκως ήδη καταδικασθέντα σε 5 χρόνια φυλακή ως κατά συρροή βιαστή –, ακολουθεί ακριβώς αυτά τα δύο αντίθετα με τα δικαιώματα των γυναικών στερεότυπα.
Δηλαδή φαίνεται να επιδιώκεις να αποδειχθεί ότι οι γυναίκες που τον κατηγορούν πήγαν μαζί του με τη θέλησή τους, παρά τα πρωτοδίκως προαχθέντα στοιχεία που συναινούν ότι καμία θέληση δεν μπορούσαν να έχουν τα θύματα, αφού ο κατηγορούμενος τους έβαζε υπνωτικό χάπι "ΣΤΙΛΝΟΞ" σε φαγητό και ποτό, και στη συνέχεια προς επίρρωση της αντίθετης με κάθε ιδέα φεμινισμού τακτικής φαίνεται να συναινείς με την υπερασπιστική τακτική των διαρκών αναβολών της δίκης, η οποία οδηγεί αναπόφευκτα τα θύματα να απογοητευθούν και να πάψουν να έρχονται στην Ελλάδα από τις μακρινές τους χώρες και να μην μπορούν να καταθέσουν την κατάσταση στην οποία βρέθηκαν.
Έτσι, η κατά τα άλλα «συνήθης» αυτή πρακτική, ώστε να ευοδώνεται η υπεράσπιση την ώρα που είναι σε θέση υπεροχής ο κατηγορούμενος και με κάθε τίμημα, είναι για εμάς μια απαράδεκτη συμπόρευση με το πνεύμα της διευκόλυνσης του βιαστή και εξ αυτού «νομιμοποίησης» του βιασμού, το οποίο διέπει δυστυχώς ακόμα όλο το νομικό κοινωνικό σύστημα όσο και την κυρίαρχη πατριαρχική ιδεολογία και βρίσκεται σε σφοδρή αντίθεση με ό, τι έχουμε διακηρύξει ως Δίκτυο Γυναικών ΣΥΡΙΖΑ και με όλη την μέχρι τώρα πρακτική μας για την υπεράσπιση των γυναικών θυμάτων βίας και βιασμού.

Αναμένουμε τη σύντομη απάντησή σου
Δίκτυο Γυναικών ΣΥΡΙΖΑ
28-4-2009

Για επικοινωνία, μπορείς να απευθυνθείς στα τηλέφωνα-μέιλ:
Έλενα Ψαρέα, [email protected], τηλ. 6936-982797
Σίσσυ Βωβού [email protected], τηλ. 6973-035796
Σταυρούλα Συράκου, [email protected], 6936-419623


Και εδώ, η απάντηση της Κωνσταντοπούλου στην επιστολή του Δικτύου Γυναικών, ύμνος στη στρεψοδικία.
 
Και το σπουδαιότερο: Ελληνικό Παρατηρητήριο του Ελσίνκι: Αναφορά στον ΟΗΕ για τις καθυστερήσεις της Κωνσταντοπούλου στην υπόθεση βιασμών, για κατάχρηση του κώδικα ποινικής δικονομίας, αν δεν απατώμαι.

Άρα υπάρχει παραβίαση κανόνων; Αν ναι, κάνω τουμπεκί ψιλοκομμένο.

Εσύ όμως γιατί αδιαφορείς για το συχωροχάρτι;

Για κάν' το μου λιανά, πληζ, αυτό. (Δεν είναι δημοκοπικό σχήμα. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω)

Τελικά είναι προπαγάνδα ή στοιχεία; Εσύ πώς τεκμηριώνεις πως πρόκειται για σκέτη προπαγάνδα που δεν τεκμαίρεται από τα στοιχεία;

Όταν λέω προπαγάνδα δεν εννοώ φαλκίδευση στοιχείων (οκέι, ναι, ξέχασα, λεξιλογικό φόρουμ), αλλά το ξύγκι της μύγας. Τες πα, όπως γράφω παραπάνω αν υπάρχει πραγματική παραβίαση κανόνων το μουκώνω.
 

bernardina

Moderator
Για κάν' το μου λιανά, πληζ, αυτό. (Δεν είναι δημοκοπικό σχήμα. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω)

Όταν συμψηφίζεις καταστάσεις και μάλιστα χωρίς το παραμικρό στοιχείο που να αποδεικνύει του λόγου σου το αληθές (= εξεταστική επιτροπή vs υπεράσπισης βιαστή και δη με τον συγκεκριμένο τρόπο) τότε 1) δίνεις συχωροχάρτι σε έναν άνθρωπο που διέπραξε απαράδεκτα και επανειλημμένα λάθη, 2) κραδαίνοντας μάλιστα ως ελαφρυντικό την αριστερή του τοποθέτηση. Και δεν αντιλαμβάνεσαι ότι με αυτό τον τρόπο τον θάβεις χειρότερα. Γιατί αναδεικνύεται η ανακολουθία σε όλο της το μεγαλείο.
Πώς να το κάνουμε, βρε Κόμη μου; Κάποια πράγματα είναι απολύτως ασυμβίβαστα.

ΥΓ. Και κάτι ακόμα. Όταν και αν θελήσω να τοποθετηθώ για τη στάση της κυρίας Κωνσταντοπούλου στην εξεταστική, θα το κάνω αυστηρά και μόνο για τη στάση της στην εξεταστική. Δεν θα συνυπολογίσω καθόλου τη στάση της στην υπεράσπιση του βιαστή. Αντιληπτόν;
 
Οκέι, θα κάτσω να τα επεξεργαστώ όλα αυτά, καθότι είμαι βραδυφλεγής στις διανοητικές αντιδράσεις μου (δεν εννοώ ότι είμαι χαζός, απλώς δεν είμαι από εκείνους που μπορούν/τους συμφέρει να δίνουν άμεσες απαντήσεις).
Για να διευκολυνθεί η διανοητική επεξεργασία των πληροφοριών αυτών, όμως, θα παρακαλούσα τις κυρίες του φόρουμ να βάλουν στην άκρη τις κουκλίτσες βουντού για κάνα δίωρο, αφού πρώτα αφαιρέσουν τις βελόνες. :)
 
Top