metafrasi banner

brushed finish

GeorgeA

Member
Γεια σας.

Αναζητώ τη μετάφραση για το "brushed finish".

Βρήκα στη wiki αυτό

Βρίσκεται στην πρόταση:
They are plated with pure tin and have a special brushed finish to provide the best possible connection ...

Μέχρι τώρα έχω το εξής:
Είναι επικαλυμμένα με καθαρό κασσίτερο και έχουν ένα ειδικό φινίρισμα με βούρτσα που δημιουργεί την καλύτερη δυνατή σύνδεση

Αναφέρεται σε μεταλλικά σκεύη που θα αποτελέσουν καλούς αγωγούς του ηλεκτρισμού.

Γνωρίζει κάποιος πώς το λέμε;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Tο brushed χρησιμοποιείται ως επίθετο για πολλά υλικά για να δηλώσει το βουρτσισμένο φινίρισμα (brushed aluminium, brushed chrome, brushed wood ιδίως σε πατώματα, κ.ο.κ.)

Από το νήμα σκουπιστό σκυρόδεμα = brushed concrete

Φινίρισμα μου φαίνεται ΟΚ, Γιώργο. Χωρίς τη βούρτσα, απαραιτήτως. Και καλημέρα. :)
 
Να κάνω μια ερώτηση; Είσαι σίγουρος ότι
Αναφέρεται σε μεταλλικά σκεύη που θα αποτελέσουν καλούς αγωγούς του ηλεκτρισμού.
;
Γιατί βλέπω στο νέτι ότι πρόκειται για μέθοδο φινιρίσματος (που σκοπό έχει την εξομάλυνση της επιφάνειας και την αφαίρεση ατελειών) που χρησιμοποιείται πολύ σε οικιακά μεταλλικά σκεύη, τοστιέρες, καφετιέρες, κτλ, που αλίμονό μας αν αποτελούσαν καλούς αγωγούς του ηλεκτρισμού! (Γι' αυτό και φτιάχνονται από ατσάλι και όχι, πχ. από αλουμίνιο). Τι δεν καταλαβαίνω;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Όλι, εξ ορισμού, όλα τα μέταλλα αποτελούν καλό αγωγό και της θερμότητας και του ηλεκτρισμού. :) Γι' αυτό βάζουμε μονώσεις, ρελέ κατά διαρροών κλπ κλπ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Γι' αυτό και φτιάχνονται από ατσάλι και όχι, πχ. από αλουμίνιο.
Φτιάχνονται από ατσάλι για να είναι ανοξείδωτα, όχι για να μην είναι καλοί αγωγοί του ηλεκτρισμού. Φυσικά και είναι καλοί αγωγοί, και αλίμονό μας αν τύχει να έχει κάποια διαρροή η κουζίνα μας. Τότε, το μόνο που μας σώζει είναι η λαβή από βακελίτη που έχει η κατσαρόλα μας. Νομίζω ότι έχει συμβεί να πάθει κάποιος ηλεκτροπληξία επειδή άγγιξε την ηλεκτρική κουζίνα που είχε διαρροή.

Ας πούμε, δες εδώ για τη μεταφορά ενέργειας:
The bare wire conductors on the line are generally made of aluminum (either plain or reinforced with steel)...
 

bernardina

Moderator
Συνήθως μια επιφάνεια που δεν είναι λεία τη λέμε σαγρέ.
Υπάρχει και ο όρος βουρτσισμένο, που προφανώς είναι πιστή μετάφραση του brushed, αλλά για την ώρα δε μου κάθεται καλά. :D
 

GeorgeA

Member
Καλημέρα!

Σας ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις.

Ναι, το σκέφτηκα το βουρτσισμένο αλλά όντως δεν είναι ευκολοχώνευτο.
 
Δεν είπα ότι το ατσάλι ΔΕΝ είναι καθόλου αγωγός του ηλεκτρισμού (μονωτής), αλλά ότι είναι πολύ χειρότερος αγωγός από το αλουμίνιο ή τον χαλκό. Και, δεύτερον, δεν καταλάβατε την ένστασή μου: Βάσει της πρότασης του Γιώργου, το φινίρισμα αυτό πραγματοποιείται σε μεταλλικά σκεύη που θα αποτελέσουν καλούς αγωγούς του ηλεκτρισμού. Από αυτό καταλαβαίνω -και διορθώστε με αν δεν καταλαβαίνω σωστά- ότι γίνεται για να ενισχυθεί η αγωγιμότητα, ενώ 1ον στα σκεύη -για τις εξωτερικές τους επιφάνειες μιλάω- δεν είναι επιθυμητό αυτό, και 2ον απ' ό,τι καταλαβαίνω, σκοπός του φινιρίσματος είναι η απομάκρυνση ατελειών από τις επιφάνειες του μετάλου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Δεν ξέρω αν είναι σωστό το πιο χαλαρό ματ φινίρισμα (ή απομακρύνεται τόσο από το βουρτσισμένο που να είναι λάθος).
 

Eudokia

New member
Συνήθως μια επιφάνεια που δεν είναι λεία τη λέμε σαγρέ.
:D
Νομίζω ότι το σαγρέ είναι το πιο κατανοητό.
Παρεμπιπτόντως, στο σχετικό νήμα για το brushed concrete (τώρα το είδα), συμφωνώ με την Έλσα για το "χτενιστό" που το χρησιμοποιούμε επίσης και για τα μάρμαρα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Προσοχή:

Brushed or dull polished metal is metal with a unidirectional satin finish. It is produced by polishing the metal with a 120–180 grit belt or wheel then softening with an 80–120 grit greaseless compound or a medium non woven abrasive belt or pad.

The brushing gives the metal a distinctive look, as it retains some but not all of its metallic lustre and is given a pattern of very fine lines parallel to the brushing direction.

http://en.wikipedia.org/wiki/Brushed_metal

σαγρέ το [saγré] Ο (άκλ.) : είδος επιχρίσματος με κοκκώδη επιφάνεια. || (ως επίθ.): Tοίχος ~.
[τουρκ. sağrι `επεξεργασμένο δέρμα΄ με λόγ. προσαρμ. στο επίθημα -έ]


Γραμμές το ένα, κόκκους το άλλο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ίσως δεν το έκανα αρκετά σαφές. Εγώ το μεταφράζω βουρτσισμένο μέταλλο. Η πρόταση για το ματ ήταν για χαλαρές, μη τεχνικές μεταφράσεις.
 

daeman

Administrator
Staff member
Προσοχή:
Brushed or dull polished metal is metal with a unidirectional satin finish. It is produced by polishing the metal with a 120–180 grit belt or wheel then softening with an 80–120 grit greaseless compound or a medium non woven abrasive belt or pad.

The brushing gives the metal a distinctive look, as it retains some but not all of its metallic lustre and is given a pattern of very fine lines parallel to the brushing direction.

http://en.wikipedia.org/wiki/Brushed_metal

σαγρέ το [saγré] Ο (άκλ.) : είδος επιχρίσματος με κοκκώδη επιφάνεια. || (ως επίθ.): Tοίχος ~.
[τουρκ. sağrι `επεξεργασμένο δέρμα΄ με λόγ. προσαρμ. στο επίθημα -έ]


Γραμμές το ένα, κόκκους το άλλο.

Και τεχνικά (practically, όχι technically) το brushed αγριεύει την επιφάνεια αφαιρώντας γραμμικά (σε μία κατεύθυνση εξ ορισμού) από το ίδιο το υλικό που την αποτελεί, ενώ το σαγρέ είναι επίχρισμα, προστίθεται δηλαδή άλλο υλικό από πάνω ώστε να δώσει την τραχιά, κοκκώδη όψη και υφή στην υπό επεξεργασία επιφάνεια.

Αν ήθελα να μείνω στην επιφάνεια, την όψη και την υφή της, αγνοώντας τον τρόπο που διαμορφώθηκε, θα πήγαινα στο ματ που λέει ο Νίκελ (το οποίο ματ ορίζεται από το ΛΚΝ ως εκείνο που δεν είναι στιλπνό, δηλαδή δεν είναι λείο και λαμπερό, το όχι γυαλιστερό). Όμως εδώ έχουμε συγκεκριμένο όρο που ευτυχώς χρησιμοποιείται πολλά χρόνια τώρα στα ελληνικά (τέτοιο φινίρισμα είχε στην πρόσοψη ο πρώτος μου στερεοφωνικός ενισχυτής, ένας Philips αγορασμένος το 1978, με την ένδειξη «βουρτσιστό φινίρισμα», ο οποίος δουλεύει ακόμα μια χαρά στο σπίτι του αδερφού μου) και μάλιστα στην πιάτσα, μεταξύ αυτών που το ξέρουν καλά γιατί το κάνουν, ταυτόσημο με το brushed, το βουρτσιστό, επομένως δεν βλέπω λόγο να μη χρησιμοποιηθεί.

Κι επειδή μιλάμε για κασσίτερο (έστω επιφανειακά, αυτό μας ενδιαφέρει όμως), ιδού τα πόμολα στην κουζίνα και στην εξώπορτά μου (στο περίπου το σχήμα, ακριβώς η ίδια επιφάνεια όμως), τα οποία είδα γραμμένα βουρτσιστά στον κατάλογο απ' όπου τα διάλεξα κι έτσι τα άκουσα και από τον πομολά απ' όπου τα πήρα και από τον ξυλουργό που τα τοποθέτησε:

...

Μαζί και ο πρώτος μου Ζίπο για το brushed chrome, κι επειδή ψάξε-γράψε, χαρμάνιασα.

Για φινιρίσματα στο ατσάλι, δείτε τα πάντα όλα, στιλπνά και ματ, εκεί: http://www.euro-inox.org/pdf/build/Finishes02_EN.pdf (κι απορήστε πώς μεταφράζονται, όχι μόνοι σας όμως· ανοίξτε νήματα :)).
 

GeorgeA

Member
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

Οι απαντήσεις σας και οι φωτογραφίες βοηθούν πολύ.

Ξεκάθαρα, το brushed metal είναι βουρτσιστό μέταλλο.

Τώρα, μιας και η πρόταση είναι "brushed finish" αναρωτιέμαι αν θα ήταν σωστό να πω βουρτσιστό φινίρισμα. Υποθέτω πως αφού στέκει στα αγγλικά, μπορούμε να το πούμε έτσι και στα ελληνικά.

Η πρόταση είναι
They are plated with pure tin and have a special brushed finish to provide the best possible connection ...

Είναι επικαλυμμένα με καθαρό κασσίτερο και έχουν ένα ειδικό βουρτσιστό φινίρισμα που δημιουργεί την καλύτερη δυνατή σύνδεση...

Στέκει η πρόταση έτσι;
 

nickel

Administrator
Staff member
βουρτσισμένο φινίρισμα
βουρτσιστό φινίρισμα

Μια χαρά είσαι! Βουρ!
 
Top