Δηλαδή, εσείς πόσες ώρες κοιμάστε;

crystal

Moderator
Ρε σεις, με αγχώνετε! Πότε προλαβαίνετε και τα βλέπετε όλα αυτά; Φταίει που εγώ κοιμάμαι οχτάωρο κάθε μέρα;
 
Πέρα από την πλάκα, τις καθημερινές κοιμάμαι 4-6 ώρες μάξιμουμ, πού και πού με καμιά ώρα συμπλήρωμα το μεσημέρι.
Το σαββατοκύριακο μπορεί να συμπληρώσω 8ωρο, αλλά όχι πάντα.
 

crystal

Moderator
Εχμ, σοβαρά τώρα, εσείς γιατί κοιμάστε λίγο;
Έχετε πολλή δουλειά; Έχετε αϋπνίες; Έχετε άγχος να δείτε όλα τα σίριαλ αυτού του νήματος; Έχετε φασαριόζους γείτονες; Και κυρίως: πώς βγάζετε μια μέρα δουλειάς αν δεν έχετε κλείσει τουλάχιστον εφτά ώρες;
(Από την έρευνα να εξαιρεθεί ο Ζάζουλας, που έχει αποδεδειγμένα ξεπεράσει τα ανθρώπινα μεγέθη - μένει να διαπιστώσουν οι επόμενες γενιές ότι είναι σάιμποργκ.)
 
Κι εγώ λίγο κοιμάμαι. 4-5 ώρες το πολύ. Ακόμα και τα σαββατοκύριακα πάνω από 6-7 ώρες δεν παίζει. Και δουλεύω 12 ώρες την ημέρα στάνταρ σε διάφορα πράγματα, που όλα τους περιλαμβάνουν νοητική κόπωση. Καμιά φορά πλέον συμπληρώνω μια ωρίτσα το μεσημέρι μόνο.

Σ' εμένα την καλύτερη εξάσκηση σε αυτό την έκαναν τα παιδιά. ;)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μα δεν υπάρχει στάνταρ στο πόσες ώρες ύπνου (πρέπει να) κοιμάται ημερησίως κάθε άνθρωπος. :) 7-9 είναι περίπου ο μέσος όρος, έχουν καταγραφεί περιπτώσεις φυσιολογικών ανθρώπων που κοιμούνταν από 4-11 ώρες.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εχμ, σοβαρά τώρα, εσείς γιατί κοιμάστε λίγο;
Έχετε πολλή δουλειά; Έχετε αϋπνίες; Έχετε άγχος να δείτε όλα τα σίριαλ αυτού του νήματος; Έχετε φασαριόζους γείτονες; Και κυρίως: πώς βγάζετε μια μέρα δουλειάς αν δεν έχετε κλείσει τουλάχιστον εφτά ώρες;
(Από την έρευνα να εξαιρεθεί ο Ζάζουλας, που έχει αποδεδειγμένα ξεπεράσει τα ανθρώπινα μεγέθη - μένει να διαπιστώσουν οι επόμενες γενιές ότι είναι σάιμποργκ.)
Συμφωνώ κι εγώ με την προλαλήσασα, γιατί έχω διαπιστώσει ότι όταν δουλεύω ξεκούραστη αποδίδω πολύ καλύτερα. Και αν δεν κοιμηθώ τουλάχιστον 7 ώρες, και μάλιστα καλά*, δαγκώνω.


____________
*Σκέφτομαι να προτείνω νόμο που να προβλέπει κρέμασμα από τα αφτιά όσων οδηγούν μηχανάκι με κομμένη εξάτμιση, αυτοκίνητο με γούφερ που παίζει σκυλάδικα και άλλα τέτοια ενοχλητικά στη διαπασών κλπ.
 

bernardina

Moderator
Από παιδί είχα δύσκολο ύπνο, κοιμόμουν λίγο, ξυπνούσα εύκολα... Ειδικά αν ξυπνούσα κατά τις 4 τα ξημερώματα δεν ξανάκλεινε το μάτι με τίποτα. Βρε τι χαμομήλια, τι πασιφλόρες, τι εναλλακτικές θεραπείες...
Και όχι μόνο από άγχος· και από δημιουργικό οίστρο. Λες και οι καλύτερες ιδέες μού κατεβαίνουνε μέσ' τ' άγρια μεσάνυχτα.

Εδώ και κάποια χρόνια ξυπνάω υποχρεωτικά πάρα πολύ νωρίς (αλλά πάρα πολύ νωρίς, λέμε :D ) εξαιτίας της δουλειάς του καλού μου. Ήτανε στραβός ο κλήμας...
Το τετράωρο είναι ο μέσος όρος, στις έξι κάνω πανηγύρι, οχτάωρο έχω να χτυπήσω από μωρό!:eek:
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Από παιδί είχα δύσκολο ύπνο, κοιμόμουν λίγο, ξυπνούσα εύκολα...
Εγώ πάλι έχω κοιμηθεί μέχρι και κάτω από ηχείο σε ρέιβ πάρτι (ήμουν πολύ άγριο νιάτο :D)
 

crystal

Moderator
Μπέρνι. There's nothing more comfortable than sleeping while someone else gets ready for work. (αγνώστου) True story. :D
 

bernardina

Moderator
Μπέρνι. There's nothing more comfortable than sleeping while someone else gets ready for work. (αγνώστου) True story. :D

Λοιπόν, άκου να δεις: ισχύει και για μένα. Για πολλά πολλά χρόνια, μόλις άκουγα το πρώτο λεωφορείο να περνάει, χαλάρωνα, νύσταζα, και με ξανάπαιρνε ο ύπνος...:D
Χμ... μήπως να μετακόμιζα κοντά σε κανα αμαξοστάσιο; Σκεψ σκεψ... :confused:
 
Πάντως οι περισσότερες έρευνες δείχνουν ότι το φυσιολογικό είναι 6-9 ώρες.
 
Εμένα πάλι, δεν με νοιάζει πόσες ώρες θα κοιμηθώ αλλά τι ώρα θα ξυπνήσω. Είτε πέσω στις 12 είτε πέσω στις 6, αν με αναγκάσεις να σηκωθώ πριν τις 10 τότε θα είμαι κομμάτια όλη τη μέρα...
 

Elsa

¥
Εγώ πάλι έχω κοιμηθεί μέχρι και κάτω από ηχείο σε ρέιβ πάρτι (ήμουν πολύ άγριο νιάτο :D)
Παρομοίως, έχω κοιμηθεί σε καλοκαιρινή ντισκοτέκ κάτω από το ηχείο, και χωρίς να έχω πάρει κάτι, ούτε καν ποτό. :rolleyes:
Αλλά τον έχω στο τσεπάκι μου τον ύπνο, είναι κληρονομικό, κι ο πατέρας μου μπορούσε να κοιμηθεί οπουδήποτε. :)
Αλλά τα τελευταία -πολλά- χρόνια που κοιμάμαι μόνο 6 ώρες τις καθημερινές, αισθάνομαι την έλλειψή του και νομίζω πως μου έχει κάνει ζημιά στα νεύρα.
 
Σκέφτομαι να προτείνω νόμο που να προβλέπει κρέμασμα από τα αφτιά όσων οδηγούν μηχανάκι με κομμένη εξάτμιση, αυτοκίνητο με γούφερ που παίζει σκυλάδικα και άλλα τέτοια ενοχλητικά στη διαπασών κλπ.

Συμφωνώ απολύτως! Προτείνω μάλιστα ιδιαίτερα αυστηρές ποινές στις εξής δύο περιπτώσεις:
(α) στην εξοχή, όπου μέσα στην ησυχία ακούς από μακριά την εξάτμιση να εεεεεεεεεεεεεεερχεται, και μετά να φεεεεεεεεεύγει...
(β) στην πόλη, όπου αναγκάζεσαι να κοιμάσαι με τα παράθυρα κλειστά κατακαλόκαιρο...

Για να σας προλάβω, πριν μου πείτε ότι δεν άφησα καμία εξαίρεση, η πρότασή μου προβλέπει ελαφρύτερες ποινές
(γ) για μηχανάκια με τρύπια εξάτμιση σε έρημες βραχονησίδες
(δ) για σκυλάδικα στο τέρμα πάνω σε σκάφος, στα 30 ναυτικά μίλια από την ακτή.

Σε αυτές τις περιπτώσεις, ικανοποιούμαι με κατάσχεση και καταστροφή του οχήματος (μάλιστα χωρίς δαπάνες του κατηγορούμενου - θα το κάνω μόνος μου με μεγάλη χαρά :-) )
 
Ειδικά αν ξυπνούσα κατά τις 4 τα ξημερώματα δεν ξανάκλεινε το μάτι με τίποτα.
Και όχι μόνο από άγχος· και από δημιουργικό οίστρο. Λες και οι καλύτερες ιδέες μού κατεβαίνουνε μέσ' τ' άγρια μεσάνυχτα.

Παρομοίως! Και διδακτορικό και άλλα πράγματα και ανακοινώσεις σε συνέδρια και παραμύθια για τα παιδιά και τίτλους για επερχόμενα άρθρα, όλα μέσα στη νύχτα. Και πλέον έχω μπλοκάκι δίπλα ή δεν αντιστέκομαι στον οίστρο και σηκώνομαι και τα γράφω και μετά ξαναπέφτω όση ώρα απομένει μέχρι τις 7 που πρέπει να ξυπνήσω.

Η Σίλβια Πλαθ έλεγε ότι έγραψε τα καλύτερα ποιήματά της από τις 4 έως τις 6 το πρωί... Μάλλον με επηρέασε τόσα χρόνια "κοντά" της... :)
 
Top