metafrasi banner

time zone

GeorgeA

Member
Γεια σας,
Προσπαθώ να βρω πώς λέμε στα Ελληνικά το "time zone".
Τα συμφραζόμενα είναι
The clock on the (apparatus) includes settings for all time zones so that, by entering your current location, the time is automatically set.
Στο Μέγα Αγγλο-Ελληνικό (το μαύρο – εκδόσεις Οδυσσεύς) λέει "άτρακτος χρόνου" και "ωριαία άτρακτος". Αλλά δεν τα βλέπω να χρησιμοποιούνται και πολύ αυτά.
Σκέφτηκα το "Χρονική ζώνη" κι αυτό το βρίσκω στον Γούγλη άλλα δεν είμαι σίγουρος αν είναι η σωστή μετάφραση.
Γνωρίζει κάποιος την ελληνική απόδοση;
 

bernardina

Moderator
http://el.wikipedia.org/wiki/Ζώνη_ώρας

Τι κακό με αυτή την αντιστρεψιμότητα! Είχα ξεχάσει εντελώς το παλιό «ωριαίες άτρακτοι»...
Εγώ πάντα το θυμάμαι και πάντα πληγώνομαι όταν πρέπει να γράψω ζώνες ώρας για να μη το φάει μπαμπέσικα κανας άσπλαχνος επιμελητής... :(
 
Την πρώτη φορά που χρειάστηκε να μεταφράσω το time zone, σκέφτηκα «Αυτό κάπως το λέγανε παλιά, αλλά πώς;». Βρήκα το ζώνη ώρας, το έβαλα και έμεινα με την απορία. Σήμερα μου θυμίσατε τις ατράκτους - να 'σαι καλά Γιώργο! :-) :-)
 
Χαίρομαι γιατί μόλις είδα τον τίτλο του νήματος, οι άτρακτοι μου ήρθαν στο μυαλό.
 

daeman

Administrator
Staff member
Χαίρομαι γιατί μόλις είδα τον τίτλο του νήματος, οι άτρακτοι μου ήρθαν στο μυαλό.

Εκτός από τις κλασικές ατράκτους, εμένα μου 'ρχονται αμέσως οι φέτες του πορτοκαλιού, το εποπτικό βοήθημα με το οποίο εξηγώ σε όσους (ενηλίκους συνήθως) δεν ξέρουν τι σημαίνει αυτό το ζώνη ώρας που βλέπουν μπροστά τους στο πρώτο μάθημα για τη χρήση Η/Υ όπου εξετάζουμε το παραθυρολόι, μεταξύ αυτών και το παραθυρικό ρολόι και ημερολόι. Γιατί καλά να τους εξηγήσεις στα γρήγορα το χωρισμό και τη σκοπιμότητά του, αλλά η ωριαία άτρακτος τούς στέκεται στο λαιμό (και αδράχτι ή δεν έχουν δει ποτέ ή το 'χουνε ξεχάσει), ενώ με το χυμό της η φέτα γλιστράει πιο εύκολα. Για εμπέδωση, τους ζητώ να βρουν τι ώρα είναι σε όποια πόλη του κόσμου τούς κατέβει.

Κι αμέσως μετά, ρωτώ αν ξέρουν τι μέρα γεννήθηκαν κι αν μπορούν να το επαληθεύσουν (Δευτέρα είναι τ' άμοιρο, την Τρίτη τ' αντρειωμένο, Τετάρτη το πολύχρονο, Πέμπτη το κακορίζικο, την Παρασκή το ξένο, Σαββάτο είν' το τυχερό και Κυριακή το πλούσο :laugh:). Στα Windows 7 αυτό, γιατί σε παλιότερα (στα XP π.χ.), όσοι γεννήθηκαν πριν το '80 (αν θυμάμαι σωστά), έπρεπε να περιμένουν το Excel για να βεβαιωθούν [συνάρτηση weekday(date value)], που ξεκινά από το 1900. Μαθητή γεννηθέντα πριν το 1900 δεν είχα ποτέ, κι όσο περνάει ο καιρός, οι πιθανότητες τείνουν προς την ανυπαρξία. Θυμάμαι μια κυρία μια φορά που αρνιόταν πεισματικά να δεχτεί ότι ο γιος της γεννήθηκε Πέμπτη, με το επιχείρημα ότι θυμόταν καθαρά πως είχε λαϊκή εκείνη τη μέρα στη γειτονιά της, άρα ήταν Παρασκευή, ώσπου της θύμισαν οι άλλες ότι τότε που τον γέννησε, η λαϊκή γινόταν κάθε Πέμπτη. Η ίδια στο Excel έγραφε τη χρονολογία γέννησής της μια δεκαετία αργότερα από την πραγματική...
Προσποιηθείσα, ου γεννηθείσα.
 

bernardina

Moderator
Δευτέρα είναι τ' άμοιρο, την Τρίτη τ' αντρειωμένο, Τετάρτη το πολύχρονο, Πέμπτη το κακορίζικο, την Παρασκή το ξένο, Σαββάτο είν' το τυχερό και Κυριακή το πλούσο :laugh:

Monday's child is fair of face,
Tuesday's child is full of grace;
Wednesday's child is full of woe,
Thursday's child has far to go;
Friday's child is loving and giving,
Saturday's child works hard for its living;
But the child that is born on the Sabbath day
Is bonny and blithe, and good and gay.

Likely origin of a rhyme about days of the week
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Friday's child is loving and giving,
...

Άλλοι λένε άλλα, την Παρασκή το ξένο:

Ya' know ya' left your
left your home
for good to stay
while ya' built all
all of your castles
in the sun
and I watched ya' knock 'em down
knock 'em down, each and every one
Whoa-oh, Friday's child
ya' can't stop now
...

Don't ask me, ask Them about Friday's child :):


Εγώ Κυριακή γεννήθηκα, μα πλούτο υλικό δεν είδα ακόμα. Χαλάλι όμως, can't buy me love.
 

GeorgeA

Member
Me3 :)

Ευχαριστώ πολύ για την συνεισφορά σας.

"I will make my heart stone" :) και θα βάλω το ζώνη ώρας.

Ευχαριστώ και για τις καλλιτεχνικές πινελιές.
 
Top