metafrasi banner

strongly recommended = ;

Συνάντησα σε μια μετάφραση την απόδοση «συνιστάται κατηγορηματικά» για το strongly recommended και αναρωτιέμαι πώς σας φαίνεται. Ο Μπαμπινιώτης λέει ότι κατηγορηματικός είναι αυτός που διατυπώνεται ρητά και απερίφραστα, που λέγεται με σαφήνεια και καθαρότητα. Δεν νομίζω ότι έχει ακριβώς την ίδια έννοια με το strongly, αλλά ίσως είναι αρκετά καλό για χαλαρή χρήση. Τι νομίζετε; Εσείς πώς το αποδίδετε συνήθως;
 

bernardina

Moderator
Συνιστάται θερμά ή ανεπιφύλακτα. Σαφώς όχι κατηγορηματικά σ' αυτή την περίπτωση.
 
Ναι, και δεν αρκούνται να "καλούν" και να "ζητούν" μετ' επιτάσεως. Βρίσκω 2.290 γκουγκλιές στο europa.eu για το "συνιστά μετ' επιτάσεως" :scared:
 
Αφελής ερώτηση: γιατί μπορούμε να πούμε μετ' επιτάσεως αλλά όχι επιτατικά;
 

Pericles

New member
Η ακριβής λέξη είναι εκθύμως, αλλά δεν ξέρω μήπως πέφτει κάπως καθαρευουσιάνικη για το συμφραζόμενό σου. Το λέω συχνά (και μάλιστα συνίσταται εκθύμως), αλλά δεν είμαι σίγουρος αν και πού θα το έγραφα.
 
γιατί μπορούμε να πούμε μετ' επιτάσεως αλλά όχι επιτατικά;
Αν όντως μπορείς να πεις "μετ' επιτάσεως", είσαι μάλλον ικανός για όλα. Ακόμα και για να συνθέτεις μαντινάδες.
Η ακριβής λέξη είναι εκθύμως, αλλά δεν ξέρω μήπως πέφτει κάπως καθαρευουσιάνικη
Κατά τη γνώμη μου, το πρόβλημα με το "εκθύμως", όπως και με το "μετ' επιτάσεως", συνίσταται όχι ότι στο ότι είναι πολύ καθαρευουσιάνικες αλλά στο ότι δεν είναι αρκετά καθαρευουσιάνικες. Εξηγούμαι: ναι μεν η καθαρεύουσα ήταν τεχνητή γλώσσα, αλλά ήταν μια τεχνητή γλώσσα που πράγματι χρησιμοποιήθηκε. Και στην πραγματική χρήση της καθαρεύουσας, τα δύο ως άνω γλωσσικά τεχνουργήματα υπήρξαν περίπου τόσο συχνά όσο βροντόσαυροι σε καλλιστεία.
 

daeman

Administrator
Staff member
Αν όντως μπορείς να πεις "μετ' επιτάσεως", είσαι μάλλον ικανός για όλα. Ακόμα και για να συνθέτεις μαντινάδες.
...
Και στην πραγματική χρήση της καθαρεύουσας, τα δύο ως άνω γλωσσικά τεχνουργήματα υπήρξαν περίπου τόσο συχνά όσο βροντόσαυροι σε καλλιστεία.

Ανε βαστεί σου να το πεις και θες να το συστήσεις,
μετ' επιτάσεως να βγεις, εκθύμως, να κηρύξεις
ότι στα καλλιστεία μας γι' απόδοση του στρόνγκλι
δε βρέθηκε άλλο πλια καλό...
με βάρηκε το βόλι,
ρόνγκλι
 

cougr

¥
Η ακριβής λέξη είναι εκθύμως, .......... Το λέω συχνά (και μάλιστα συνίσταται εκθύμως)[....]

Μάλλον ταιριάζει καλύτερα σε φράσεις όπως heartily recommended, wholeheartedly recommended, full-heartedly recommended κτλ.
 
Αν όντως μπορείς να πεις "μετ' επιτάσεως", είσαι μάλλον ικανός για όλα. Ακόμα και για να συνθέτεις μαντινάδες.

Εγώ; Αυτοί! :-)

Απ' ό,τι καταλαβαίνω λοιπόν, είμαστε όλοι (πλην Περικλή) υπέρ του θερμά της Μπέρνης.
Για το «ανεπιφύλακτα» έχω επιφυλάξεις (χεχε): τι κάνεις αν στη συνέχεια της πρότασης έχεις π.χ. κάποια εξαίρεση του τύπου «Συνιστούμε ανεπιφύλακτα να κάνετε αυτό, εκτός εάν δεν γίνεται»;

Ανε βαστεί σου να το πεις και θες να το συστήσεις,
μετ' επιτάσεως να βγεις, εκθύμως, να κηρύξεις
ότι στα καλλιστεία μας γι' απόδοση του στρόνγκλι
δε βρέθηκε άλλο πλια καλό...
με βάρηκε το βόλι,
ρόνγκλι

Αυτό ήταν, τέλειωσε: μάζεψε τις λεξιλογικές μαντινάδες και ψάξε να βρεις εκδότη, θα πλουτίσεις σού λέω! :-D :-D
 

Pericles

New member
Μάλλον ταιριάζει [το "εκθύμως"] καλύτερα σε φράσεις όπως heartily recommended, wholeheartedly recommended, full-heartedly recommended κτλ.

Χμ... Ναι, σωστά. Δεν ήξερα ότι στ' αγγλικά το λένε κι έτσι.

Θερμά λοιπόν, συμφωνώ κι εγώ!
 

cougr

¥
[...]Απ' ό,τι καταλαβαίνω λοιπόν, είμαστε όλοι (πλην Περικλή) υπέρ του θερμά της Μπέρνης[...]

Το θερμά όμως δεν παραπέμπει περισσότερο στο warmly (recommended); Συνήθως το strongly recommended έχει μια πιο σοβαρή και εμφατική χροιά.

Π.χ. It is strongly recommended that the medicine not be given to patients in whom.........
It is strongly recommended that you seek legal advice prior to signing any contract or consent judgments with creditors.
Due to serious safety concerns it is strongly recommended that the following areas be avoided at night.......κ.ο.κ.

Δεν θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε το αυστηρά σε τέτοιες περιπτώσεις;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μια μικρή ντρίμπλα θα μπορούσε να είναι η χρήση του οπωσδήποτε (ίσως με ελαφριά μετατόπιση μέσα στην πρόταση).

Και γιατί συνίσταται, Περικλή; :confused: Συνιστώ-συνιστώμαι είναι το ρήμα.
 

pontios

Well-known member
Συμφωνώ με τον cougr, οι προτάσεις μέχρι στιγμής, είναι πιο κοντά στο "highly recommended", νομίζω.

Το "strongly recommended" είναι σε ορισμένες περιπτώσεις, σχεδόν σαν μια προειδοποίηση ότι, αν αυτό που συνιστάται δεν εισακουστεί, μπορεί να υπάρχουν σοβαρές συνέπειες. Μου ακούγεται περίπου σαν το "επιτακτικό", ή κάτι παρεμφερές;

Ίσως θα πρέπει να κάνουμε μια διάκριση μεταξύ το "highly recommended", και το "strongly recommended";

I highly recommend this movie vs I strongly recommend you to check the weather report, before you go sailing (it's important, almost imperative, that you check the weather report).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Βλέπω πολύ συχνά αυτό το μπέρδεμα ανάμεσα στο συνιστώ (ειδικότερα το συνιστώμαι) και το συνίσταμαι.
http://lexilogia.gr/forum/showthread.php?1259-συνιστώ-συστήνω-συνίσταται-συνιστάται



mod's note: η συνέχεια της συζήτησης για τα συνιστώ, συστήνω, συνίσταται-συνιστάται μεταφέρθηκε στο κατάλληλο νήμα.
 
Last edited by a moderator:
Μια που μας απασχόλησαν πολύ οι λόγιες/ επίσημες χρήσεις, ας αναφέρουμε επίσης τα "θερμώς" και "ενθέρμως". Στις άλλες αποδόσεις θα πρόσθετα και το "ολόψυχα". Σε χρήσεις σαν αυτές που ανέφερε ο Cougr, έχουμε κάποια γκάμα αποδόσεων ανάλογα με το γλωσσικό επίπεδο: από το "μην παραλείψεις να..." έως το "είναι άκρως ενδεδειγμένη η...". Τέλος, αναφέρω τη δική μου (όχι απόλυτη αλλά πάντως) προτίμηση για λόγια/ επίσημα συμφραζόμενα: "συνιστά απερίφραστα".
 

staval

New member
Παρόλο που η παιδεία μου εμπεριέχει σε μεγάλο βαθμό εκφράσεις-υπολείμματα της καθαρεύουσας (μακάρι να μπορούσα να αποβάλλω από τον οργανισμό μου μερικά "καταρχάς", "παρασάγκας" και...και...και...), θεωρώ ότι η απλή δημοτική του
συστήνεται ανεπιφύλακτα
είναι ότι καλύτερο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σε ένα καθημερινό κείμενο. Η χρήση μάλιστα ενεργητικής φωνής, δηλαδή "το συστήνουμε ανεπιφύλακτα", είναι ακόμα πιο προσιτή...βεβαίως βεβαίως...
 
Top