metafrasi banner

billabong

Alexandra

Super Moderator
Staff member
billabong (Australia)
A dead-end channel extending from the main stream of a river.
A streambed filled with water only in the rainy season.
A stagnant pool or backwater.

Έχω αυτό το ωραίο τραγουδάκι.



Εκτός από τη λέξη billabong που δεν ξέρω με ποια από τις πιο πάνω έννοιες λέγεται εδώ και πώς μπορεί να αποδοθεί κάπως ποιητικά, με δυσκολεύουν στην ποιητική τους απόδοση επίσης αυτά που έχω επισημάνει. Δεν βλάπτει να καταγράψουμε και τις πεζές αποδόσεις του billabong, το οποίο η Magenta αποδίδει:
ποταμολίμνη, νεκρός κλάδος ποταμού.

Got to find a place to hide my head
A shady billabong
Crash out on a cyclone bed

Maybe time will right the wrongs

But nothing really matters
In the season of the lullin'
Yeah, nothing really matters
When you're rolling on the run


Drifting off in dreamland
Cops and journos on my trail
Trying to pin me down with slander
Trying to haul me off to jail

But nothing really matters
In the season of the lullin'
Yeah, nothing really matters
When you're rolling on the run
 
Εμένα μου κάνει περισσότερο για εποχιακή λίμνη (το αποτέλεσμα, όχι ο σχηματισμός). Ξερολίμνη κατά το "ξεροπόταμος";
 

bernardina

Moderator
Θα κάνω μια πρώτη απόπειρα και θα βοηθήσουν και οι άλλοι. ;)

Ψάχνω να βρω μια μεριά να γείρω το κεφάλι μου
σ' ένα χείμαρρο ξερό, μεσ' στη σκιά
σ' ένα ράντζο παλιό να αράξω
μέχρι ο χρόνος να ισιώσει τα στραβά

Μα τίποτα δεν έχει σημασία
την εποχή της νηνεμίας
ναι, τίποτα δεν έχει σημασία
όταν είσαι κυνηγημένος.

Το σκάω και κρύβομαι στη Χώρα του Ονείρου
μπάτσοι και ρεπόρτερ με κυνηγούν
ψεύτικες κατηγορίες πάν' να μου κολλήσουν
στη φυλακή ντε και καλά για να με δουν.

Μα τίποτα δεν έχει σημασία
την εποχή της νηνεμίας
ναι, τίποτα δεν έχει σημασία
όταν είσαι κυνηγημένος.
 
Να βρω ένα μέρος κρυφό για προσκεφάλι
Ένα από τα σκιερά τα ξεροπόταμα
Σε ράντζο να γείρω το κεφάλι
Ίσως ο χρόνος να γειάνει τα λάθη τα πολλά

Τίποτα όμως δεν μετράει
την εποχή της ηρεμίας
Ναι, τίποτα δεν μετράει
Όταν ξαπλάρεις κυνηγημένος

Ταξιδεύω στων ονείρων τη χώρα
Μ' αστυνομία και δημοσιογράφους στο κατόπι
Θέλουν ψευδομαρτυρία να μου φορτώσουν
Στη φυλακή για να με χώσουν

Τίποτα όμως δεν μετράει
Στην εποχή της ηρεμίας
Ναι, τίποτα δεν μετράει
όταν ξαπλάρεις κυνηγημένος


Μπορεί και να κάνω λάθος, αλλά θα έλεγα πως το rolling on the run έτσι όπως το βλέπω εγώ στις δύο στροφές είναι σαν να λέει: τίποτα δεν μετράει όταν ξαπλώνω και παίρνω έναν υπνάκο ενώ με κυνηγάνε. Σαν να τα ξεχνάει όλα. Αστυνομία στο κατόπι του, αλλά μόλις την πέφτει, τίποτα δεν έχει σημασία.
Θα μπορούσε να σημαίνει και "όταν τρέχεις κυνηγημένος" βέβαια. Για το billabong έβαλα ξεροπόταμο γιατί ο ορισμός λέει ότι είναι the dead part of a river.

Καλή τύχη με τις αποδόσεις, Άλεξ!
 
Ουάου! Τι γρήγορα πιστόλια είστε! :clap:

Ψευδομαρτυρία εγώ, ψεύτικες κατηγορίες η Μπέρνι. Χμμμμ... ίσως η Μπέρνι να έχει δίκιο. Πάνε να τον κλείσουν μέσα με ψεύτικες κατηγορίες μάλλον... Δεν είμαι σίγουρος.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το τρίο που τραγουδάει λέγεται Alex Lloyd and the Pigram Brothers. Έχουν κι άλλα ωραία τραγουδάκια.
 
Συγνώμη που επιμένω με το billabong και ειδική δεν είμαι αλλά νομίζω πως διαφέρει από τα δικά μας ξεροπόταμε και τους χειμάρρους. Τα δικά μας έχουν εποχιακά νερά που ρέουν (όταν έχουν νερό εννοείται) όπως τα ποτάμια γενικότερα. Στα billabongs το νερό δεν ρέει όμως. Πιο πολύ σε λίμνη ή έλος κάνει. Ή κάνω λάθος; Μελβουρνέζε; Τα φώτα σου;
 

pontios

Well-known member
Συγνώμη που επιμένω με το billabong και ειδική δεν είμαι αλλά νομίζω πως διαφέρει από τα δικά μας ξεροπόταμε και τους χειμάρρους. Τα δικά μας έχουν εποχιακά νερά που ρέουν (όταν έχουν νερό εννοείται) όπως τα ποτάμια γενικότερα. Στα billabongs το νερό δεν ρέει όμως. Πιο πολύ σε λίμνη ή έλος κάνει. Ή κάνω λάθος; Μελβουρνέζε; Τα φώτα σου;

Ας προλάβω τον cougr (που θα το έλεγε καλλίτερα). :)
Είναι (νομιζω) τμήμα ενός ποταμού (ή παραποτάμου) το οποίο (αυτό το τμήμα, δηλαδή) ρέει και ενώνεται με τον κύριο ποταμό (ή παραπόταμό), μόνο μετά από εποχιακές βροχές.
Σε ενδιάμεσο στάδιο μπορεί να μοιάζει με μια λίμνη (εφήμερη λίμνη), αλλά τις περισσότερες φορές (κατά το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου) ίσως είναι μια αποξηραμένη κοίτη.

Some guesswork -
Season of the lullin/ lullin season - probably refers to a pleasant stage of the year; weather-wise, season-wise?
Rolling on the run - "rolling" here probably refers to the activity of "bed rolling", i.e., being perpetually on the move with this make-shift bed - this rough and ready sleeping arrangement?
 

pontios

Well-known member
Just adding, to my guesswork - το "season of the lullin", μπορεί να αναφέρεται και στο νανούρισμα κατά την ενεργό φάση του billabong, στον παρήγορο ήχο (ή θέαμα) του νερού όταν ρέει σιγά - σιγά ;
Έχω μια θεωρία για κάθε ενδεχόμενο.
 
Ααα, οπότε το "εποχιακά" δεν ήταν το μόνο λάθος μου (δις μάλιστα) :D
 

daeman

Administrator
Staff member
...
An oxbow lake is a U-shaped body of water formed when a wide meander from the main stem of a river is cut off to create a lake. This landform is called an oxbow lake for the distinctive curved shape, named after part of a yoke for oxen. In Australia, an oxbow lake is called a billabong, derived from Wiradjuri, an indigenous language. The word "oxbow" can also refer to a U-shaped bend in a river or stream, whether or not it is cut off from the main stream.



Animation of the formation of an oxbow lake

An example of an entirely artificial waterway with oxbows is the Oxford Canal in England. When originally constructed, it had a very meandering course, following the contours of the land, but the northern part of the canal was straightened out between 1829 and 1834. The work reduced its length from 91 to 77 and a half miles (approximately) and left a number of oxbow-shaped sections isolated from the new course.


Oxbow in the Oxford English Dictionary:

1. a loop formed by a horseshoe bend in a river.
  • short for oxbow lake.
2. a U-shaped collar of an ox-yoke.


Πέταλο στο ποτάμι.

oxbow lake:
a curved lake formed from a horseshoe bend in a river where the main stream has cut across the narrow end and no longer flows around the loop of the bend.


Ox Bow Lake Formation, As Seen By the Google Earth Time Machine.


Κι επειδή ο Alfie έβαλε εκεί το "Waltzing Matilda", εδώ το "And the Band Played Waltzing Matilda" από τον Doug Ashdown:

 
Top