Βιβλία.zip

Με ένα σχόλιο που ευφυώς έσβησε κατόπιν χάρη στις υπερφυσικές δυνάμεις του μοδεράτορος, ο γνωστός επταπλάσιος δόκτωρ όχι μόνο μου θύμισε πως αυτό το ποστ μου θα είναι το χιλιοστό στη σύντομη πορεία μου ως Λεξιλόγου, αλλά και πως θα πρέπει να είναι –ακριβώς γιαυτό το λόγο- κάτι ξεχωριστό, κάτι ιδιότυπο, κάτι αντάξιο χιλίων λεξιλογικών ποστ. Με γενναιοδωρία δε, έσβησε μια-δυο δικές μου απαντήσεις, χαρίζοντάς μου έτσι χρόνο τον οποίο σπατάλησα σε κάτι ποστ όπως «υπερβολές» ή «πολύ καλό». Μη έχοντας λοιπόν άλλα περιθώρια, και προκειμένου να μπορώ πια να αφήσω και πάλι απλές απαντήσεις σε ευφυείς αναρτήσεις των συλλεξιλόγων, ανέσυρα από το εγκεφαλικό μου χάος μια παλιά ιδέα και σας την παρουσιάζω προς ανάπτυξη.

Ο Μπόρχες έγινε διάσημος για το τέχνασμά του να παρουσιάζει περιλήψεις βιβλίων, αντί να τα γράφει. Ο ίδιος μας λέει, στον πρόλογό του στον Κήπο με τα διακλαδωτά μονοπάτια (Μυθοπλασίες, μετάφραση Αχιλλέα Κυριακίδη):

Τι κοπιώδης και εκφυλιστική που ‘ναι κι αυτή η μανία να συνθέτουν τεράστια βιβλία, να αναπτύσσουν σε πεντακόσιες σελίδες μια ιδέα, η τέλεια προφορική έκθεση της οποίας δεν θα ‘παιρνε παραπάνω από λίγα λεπτά! Προτιμητέο είναι να φαντάζεσαι πως αυτά τα βιβλία υπάρχουν ήδη και να προσφέρεις μια περίληψή τους, ένα σχόλιο. Αυτή τη μέθοδο ακολούθησε ο Καρλάιλ στο Sartor Resartus· το ίδιο και ο Μπάτλερ στο The Fair Haven· πρόκειται για έργα που κι αυτά έχουν την ατέλεια να 'ναι βιβλία, να ‘ναι εξίσου ταυτολογικά με όλα τα άλλα. Πιο λογικός, πιο ανίκανος, πιο φυγόπονος, ο υπογράφων προτίμησε να γράψει σημειώσεις πάνω σε φανταστικά βιβλία.

Ιδού λοιπόν, σκέφτηκα να επιχειρήσω μια γενεαλογία αυτών των φανταστικών, τεμπέλικων βιβλίων. Να ξεκινήσω από το διαβόητο Νεκρονομικόν του Λάβκραφτ; Ή από τα Εφήμερα του δεν-θυμάμαι-πώς-τον-λένε, του φίλου του ομώνυμου ήρωα στον Μάρτιν Ήντεν του Τζακ Λόντον, το υπέροχο ποίημα που τον κάνει να σιχαθεί τα δικά του και συνάμα όλο τον κόσμο; Τον ίδιο αιώνα (φαίνεται ήταν της μόδας): οι πραγματείες του Σέρλοκ Χολμς, όπως εκείνη για τα διάφορα είδη στάχτης καπνού ή λάσπης· μισό αιώνα αργότερα, το μυθιστόρημα του Μαιτρ, στον Μαιτρ και Μαργαρίτα (αν και αυτό μπορούμε κάπως να το φανταστούμε μια και ο Μπουλγκάκοφ ουσιαστικά παρεμβάλλει τα αποσπάσματά του με τον Πόντιο Πιλάτο). Μια λίγο διαφορετική περίπτωση είναι τα μουσικά έργα, συχνά με τα λιμπρέτα τους, που συνθέτει ο Άντριαν Λέβερκυν στον Δόκτορα Φάουστους του Τόμας Μαν και που περιγράφονται καταλεπτώς.

Εδώ κάπου λοιπόν η μνήμη μου με εγκαταλείπει (θυμάμαι αμυδρά ότι πριν από τέσσερα-πέντε χρόνια είχα σκεφτεί ένα σχετικό δοκίμιο με πάμπολλα παραδείγματα, αλλά...). Προσφεύγω στο αντίστοιχο άρθρο της Βίκι, που μου δίνει διάφορα δείγματα τα οποία δεν γνωρίζω (αν και ναι, είχα ξεχάσει τα έργα του Μπένο φον Αρτσιμπόλντι στο 2666 του Μπολάνιο), μεταξύ των οποίων, προς μεγάλη μου χαρά, άγνωστά μου έργα του Στάνισλαφ Λεμ. Βρήκα και έναν τεράστιο κατάλογο, για όποιον ενδιαφέρεται.

Και να λοιπόν, αυτά είχα να πω. Δεν ξέρω αν έχετε να προσθέσετε κάτι --είμαι σίγουρος ότι ξεχνάω κάτι ουσιώδες από την αρχαία ελληνορωμαϊκή γραμματεία, ή από τον μεσαίωνα, ξερωγώ. Έχω γράψει όμως περισσότερες λεπτομέρειες στο βιβλίο μου, Βιβλία σε συμπίεση: μια επισκόπηση φανταστικής βιβλιογραφίας, που σίγουρα θα έχετε δει στα βιβλιοπωλεία. Αυτό που διαβάσατε, ήταν μόνο το blurb.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
:up:
Καλά που δεν περίμενες άλλες δυο μέρες να το γράψεις! :)
 
Όπως χάζευα το προτελευταίο μου λινκ (αυτό με τον τεράστιο κατάλογο) θυμήθηκα τη σειρά των «Φίλων της τύχης» από το Ενάντια στη μέρα του Πύντσον. Ντροπή, Μαρίνο!
 

daeman

Administrator
Staff member
...
This Infographic Charts the Best Works of Fiction From Works of Fiction

Successful pieces of pop culture often have fully fleshed out worlds that feel natural and include every element that we associate with real-life environments. Anthropomorphic characters do the things that we would do and go the places we would go if we lived in their world, and they also have their own forms of entertainment. The folks over at myprint247 designed a fun infographic that illustrates the best books, films, television shows, and games that only exist within the works of fiction that we consume on a daily basis.

Using examples like Hitchhiker's Guide to the Galaxy, Back to the Future II (1989), Fallout 3, and The Simpsons, the colorful infographic culls references that are often crucial to the plot of the book or media in which they exist (like the Necronomicon Ex-Mortis in the Evil Dead series), and also includes deep cuts that only true fans will remember (like the autobiography that Homer Simpson stores in the attic).


Fiction’s Greatest Fiction


Books are for the most part the beginning of storytelling, allowing us to record our imaginations in written form and bringing fantastic worlds, characters and creatures to life. While this medium might have evolved over the years into new forms such as films, TV and games, books can still play an integral role within a story.

Well the team at myprint247 took a look through our favourite fictitious books that never existed or in other words the greatest fiction within fiction. From the Handbook for the Recently Deceased in Beetlejuice to Alan Partridge's very own autobiography or perhaps a survival guide to the Wasteland in Fallout, some may be there to help or guide the protagonist(s) while others are purely to make the landscape more immersive.

So take a look at the infographic below
above and let us know which book you would like to read (although chances are you never can).

Click here for the full image


Pop culture's finest fake books

10 Fake Books in Movies That We Wish We Could Read


Juan de Mairena is an apocryphal author, invented by the Spanish poet Antonio Machado. According to Machado, Juan de Mairena is the author of several books about aesthetic theory, one of which is called Arte Poética (Poetic Art). Machado devotes several essays to analyze the aesthetic ideas exposed by Mairena in Arte Poética.
http://www.wikiwand.com/en/Fictional_book



Χουάν ντε Μαϊρένα (αποσπάσματα)
 
Δεν μπορεί να λείπει από ένα τέτοιο νήμα η αναφορά του Μπόρχες στην Anglo-American Cyclopaedia, στα σπάνια και δυσεύρετα αντίτυπα αυτής που περιέχουν τις πληροφορίες περί Ούκμπαρ, και η συνακόλουθη αναφορά στον ενδέκατο τόμο της εγκυκλοπαίδειας του Τλον.
 

Earion

Moderator
Staff member
Αυτό που θα πω έχει συμπεριληφθεί, και μάλιστα με εκτενή αναφορά, στον κατάλογο της αγγλικής Βικιπαίδειας, αλλά υποκύπτω στον πειρασμό να το επαναλάβω γιατί το θεωρώ αξεπέραστο: Το Αν μια νύχτα του χειμώνα ένας ταξιδιώτης ... του Ίταλο Καλβίνο.

[h=3]Works invented by Italo Calvino in If on a Winter's Night a Traveler:[/h]
  • If on a Winter's Night a Traveler, by Italo Calvino
  • Outside the Town of Malbork, by Tazio Bazakbal
  • Leaning from the Steep Slope, by Ukko Ahti
  • Without Fear of Wind or Vertigo, by Vorts Viljandi
  • Looks Down in the Gathering Shadow, by Bertrand Vandervelde
  • In a Network of Lines that Enlace, by Silas Flannery
  • In a Network of Lines that Intersect, by Ermes Marana
  • On the Carpet of Leaves Illuminated by the Moon, by Takakumi Ikoka
  • Around an Empty Grave, by Calixto Bandera
  • What Story Down There Awaits its End?, by Anatoly Anatolin
 
Top