Κυκλοφορεί ή Κυκλοφορήται;

CertainTea

New member
Καινούργιος στο forum και να μπω γρήγορα στο θέμα.
Η υποθέση έχει ως εξής, τους τελευταίους μήνες μένω στο σπίτι της γιαγιάς μου και ρίχνω τη στάχτη σε ένα τασάκι αρχαίο, συγκεκριμένα γράφει από τη μία πλευρά "Θέρμανσις-Κλιματισμος ΤΕΧΝΟΘΕΡΜ" και απο κάτω ένα εξαψήφιο νούμερο και από την άλλη "WILO (προφανώς κάποιο μοντέλο) ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΑΙ". Δεν του είχα δώσει σημασία, όμως προ ημερών παρακολουθώντας στο youtube μια συνέντευξη του ιστορικού κ. Καργάκου ανεφέρθει οτι το σωστό δεν είναι κυκλοφορεί αλλά κυκλοφορήται. Όποιος μπορεί να βοηθήσει με ετυμολογικά στοιχεία θα του είμαι υπόχρεος.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Καλώς όρισες, CertainTea

Όπως βέπουμε από τον ιστότοπο της εταιρείας WILO, πρόκειται για κυκλοφορητές (ο κυκλοφορητής, των κυκλοφορητών κ.λπ.). Τώρα, γιατί διάλεξε κάποιος τον καθαρευουσιάνικο πληθυντικό, «κυκλοφορηταί», θα σε γελάσω.

Για την αναφορά Καργάκου, ότι το σωστό δεν είναι κυκλοφορεί αλλά κυκλοφορήται, θα ήθελα να την δω ολόκληρη, στο περιβάλλον της και με την αφορμή που διατυπώθηκε. Στα νέα ελληνικά, πάντως, ρηματικός τύπος κυκλοφορήται, με ήτα, δεν υπάρχει. Πουθενά.
 

bernardina

Moderator
Καλή σου μέρα και καλώς όρισες!

Πολύ φοβάμαι πως έπεσες θύμα των κεφαλαίων και της έλλειψης τονισμού. Το "Θέρμανσις-Κλιματισμός" είναι το στοιχείο που κάνει τον Σέρλοκ Χολμς μέσα μου να αποφανθεί πως δεν πρόκειται για ρήμα, αλλά για ουσιαστικό. :)
Και για την ακρίβεια, αν το διάβαζες στη δημοτική θα έγραφε: Κυκλοφορητές.

Δηλαδή κάτι τέτοιο

wilo.jpg
 

bernardina

Moderator
:lol::lol:
Αμάν βρε δόκτορα με το τάιμινγκ μας.

Αφού το λέει ο άνθρωπος: σε ένα τασάκι αρχαίο. Με εξαψήφιο νούμερο τηλεφώνου. (Κάπως έτσι δεν χρονολογώ κι εγώ συχνά πυκνά;) :D
 

CertainTea

New member
Δικό μου λάθος, ο καθηγητής αναφέρει "κυκλοφορήθηκε" ως σωστό και όχι "κυκλοφόρησε"... Εδώ είναι και το απόσπασμα στο 50:00 λεπτό http://www.youtube.com/watch?v=ALGcy9DfAN8

Συγγνώμη για το λάθος και πάλι...
 
Το "κυκλοφορούμαι" δεν είναι πατέντα Καργάκου, το χρησιμοποιούν και άλλοι. Όπως γράφει και ο Μπαμπινιώτης (χωρίς να υιοθετεί τον τύπο), "ορισμένοι προσεκτικοί ομιλητές της ελληνικής, ακολουθώντας παλαιότερα φιλολογικά διδάγματα, χρησιμοποιούν τον μεσοπαθητικό τ. 'κυκλοφορούμαι'"
 

nickel

Administrator
Staff member
κυκλοφορώ ή κυκλοφορούμαι; Ορισμένοι προσεκτικοί ομιλητές τής Ελληνικής, ακολουθώντας παλαιότερα φιλολογικά διδάγματα, χρησιμοποιούν τον μεσοπαθητικό τύπο κυκλοφορούμαι αντί τού ενεργητικού κυκλοφορώ: Το βιβλίο του για την Κύπρο θα κυκλοφορηθεί τον Σεπτέμβριο - Τελευταία κυκλοφορούνται φήμες περί παραιτήσεως τού υπουργού από την κυβέρνηση. Όσοι χρησιμοποιούν τον τ. κυκλοφορούμαι ακολουθούν τον τ. με τον οποίο εμφανίζεται το ρ. στην Αρχαία Ελληνική, όπου υπήρχε μόνο τ. κυκλοφορούμαι με τη σημ. «περιστρέφομαι» (ο Αριστοτέλης χρησιμοποιεί και ουσ. η κυκλοφορία με την αρχ. σημασία «η κυκλική κίνηση» ως αντίθετο τού αρχ. ευθυφορία). Έτσι θεωρήθηκε ότι ο «σωστός» τύπος τού ρ. είναι κυκλοφορούμαι. Ωστόσο, σε νεότερους χρόνους σχηματίστηκε και ενεργ. τ. κυκλοφορώ με αμετάβατη (χωρίς αντικείμενο) και μεταβατική (με αντικείμενο) χρήση: Κυκλοφόρησε ένα καινούργιο περιοδικό για τους νέους - Κυκλοφόρησε προκηρύξεις εναντίον των πολιτικών αντιπάλων του. Ο τ. κυκλοφορώ σχηματίστηκε πιθανότατα με βάση το κυκλοφορία κατά το σχήμα αδιαφορία - αδιαφορώ, οπλοφορία - οπλοφορώ, πληροφορία - πληροφορώ, δυσφορία - δυσφορώ, από περιπτώσεις δηλ. ουσιαστικών σε -ορία, παραγώγων από ρήματα. Επειδή δε η χρήση είναι αυτή που καθορίζει τα γλωσσικά πράγματα, το κυκλοφορώ (με ή χωρίς αντικείμενο) είναι αυτό που έχει σήμερα επικρατήσει.

Γεια σας. Ο Μπαμπινιώτης γράφει τα παραπάνω στο λεξικό του. Η ουσία: «η χρήση είναι αυτή που καθορίζει τα γλωσσικά πράγματα». Ο κ. Καργάκος το ξεχνά, φαίνεται, όποτε θέλει να κάνει φιγούρα, κι ας είναι τα 99 στα εκατό που λέει το αποτέλεσμα χρήσης. Οπότε, στη θέση εκείνου τού επιθέτου «προσεκτικοί» στην αρχή του σχολίου, θα μπορούσε να βάλει κανείς και άλλο επίθετο, όχι οπωσδήποτε τιμητικό.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
ΟΚ, αλλά και πάλι, κυκλοφορείται δεν θα ήταν το σωστό; Χωρίς -η; Όπως π.χ. το εμφορείται;

(Και συγγνώμη, δεν πρόσεξα την λεπτομέρεια με το αρχαίο τασάκι.)
 

nickel

Administrator
Staff member
ΟΚ, αλλά και πάλι, κυκλοφορείται δεν θα ήταν το σωστό; Χωρίς -η; Όπως π.χ. το εμφορείται;
Φυσικά. Αλλά νόμιζα ότι το είχαμε ξεπεράσει αυτό, αφού ανακαλύψαμε ότι ήταν ένα ωραίο παιγνίδι των κεφαλαίων, και περάσαμε στο ουσιώδες ερώτημα: Θα κυκλοφορήσει το καινούργιο βιβλίο μου ή θα κυκλοφορηθεί; (Ουσιώδες και εντελώς υποθετικό...)
 
Top