σεφέρι = expeditionary force

nickel

Administrator
Staff member
σεφέρι = εκστρατευτικό στρατιωτικό σώμα [από το τουρκικό sefer «εκστρατεία»]
(«να 'ρθει ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι», δημ. τραγούδι)



Είδα να κυκλοφορεί αυτό και κάγχασα...

 

bernardina

Moderator

SBE

¥
Εγώ θεώρησα το σκίτσο ειρωνικό, δηλαδή κριτική της υστερίας με τη Ρωσσία που θα μας (τους) σώσει.
Και μια και πιασαμε αυτά, κάτι που μου έστειλαν από την Moscow Times:
 

Attachments

  • 575943_10151574434614766_145469085_n.jpg
    575943_10151574434614766_145469085_n.jpg
    86.3 KB · Views: 861

nickel

Administrator
Staff member
Αριστούργημα είναι, αλλά δεν ξέρω τον πρωτότυπο πίνακα. :curse::angry:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Από τα 13+1 πρόσωπα, δεν αναγνωρίζω με βεβαιότητα μόνο τον όρθιο πίσω από τη Μέρκελ. Καταλαβαίνει κανείς ποιος είναι;

Οι υπόλοιποι, από αριστερά, είναι (επιλέξτε για να δείτε):

Μπροστά: Σόιμπλε, Σαμαράς, Κάμερον, Μέρκελ, Λαγκάρντ, Μπαρόζο, Ολάντ, Σαρκοζί (στην αφίσα), Ντεπαρντιέ και Πούτιν (γκεστ σταρ, ο Οβελίξ)
Πιο πίσω: Ρομπάι, Ραχόι, η βαρόνη Τάδε (Άστον), ο Ντράγκι

Θξ για τις διορθώσεις, Νίκελ!

 

nickel

Administrator
Staff member
Εντυπωσιακός ο πίνακας. Και πρέπει να τον έχουν κάνει σύνθεση με κάποιον άλλο που έχει τους καθισμένους (Ντεπαρντιέ, Πούτιν).
 

SBE

¥
Μπράβο ρε παιδιά! Ένας λόγος που το έστειλα ήταν για να βρούμε ποιός είναι ο αρχικός πίνακας, που γαλλικός μου φαινόταν, αλλά άγνωστος. Κι έχει δίκιο ο Νίκελ ότι είναι δύο πίνακες.
Τώρα, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει που κολλάει ο Ντεπαρντιέ με τους πολιτικούς, πέρα από το ότι είναι πλέον Ρώσος πολίτης;
 
Από τα 13+1 πρόσωπα, δεν αναγνωρίζω με βεβαιότητα μόνο τον όρθιο πίσω από τη Μέρκελ. Καταλαβαίνει κανείς ποιος είναι;

Οι υπόλοιποι, από αριστερά, είναι (επιλέξτε για να δείτε):

Μπροστά: Σόιμπλε, Σαμαράς, Κάμερον, Μέρκελ, Λαγκάρντ, Μπαρόζο, Ολάντ, Σαρκοζί (στην αφίσα), Ντεπαρντιέ και Πούτιν (γκεστ σταρ, ο Οβελίξ)
Πιο πίσω: Ρομπάι, Ραχόι, η βαρόνη Τάδε (Άστον), ο Ντράγκι

Θξ για τις διορθώσεις, Νίκελ!


[Θα μου πείτε, βέβαια, αυτό τώρα το θυμήθηκες; :) Δίκιο έχετε, όμως...] πειράζει που δεν βλέπω κανέναν Σώυμπλε, αλλά διακρίνω καθαρά τον Ντόναλντ Τουσκ (με το σπαθί, μπροστά από τον Σαμαρά); Τότε, φυσικά, ήταν πρωθυπουργός της Πολωνίας και πολύ λιγότερο γνωστός στα μέρη μας.
 

nickel

Administrator
Staff member
διακρίνω καθαρά τον Ντόναλντ Τουσκ

Καλή η διόρθωση, έστω και με καθυστέρηση. Σήμερα δεν θα έκανε κανείς λάθος μαντεψιά.

Arabic safar سَفَر [#sfr faˁal ] long trip, journey < Aramaic səphar ספר

Great. The origin of safari.
 
Top