Internet browser

Ποιο πρόγραμμα πλοήγησης χρησιμοποιείτε;

  • Internet Explorer

    Votes: 12 24.5%
  • Mozilla Firefox

    Votes: 36 73.5%
  • Opera

    Votes: 6 12.2%
  • Άλλο

    Votes: 2 4.1%

  • Total voters
    49
Μόλις εγκατέστησα τον Opera. Πολύ μ' αρέσει και η εμφάνιση και η λειτουργικότητα. Θα κάνω δημοσκόπηση.
 
Τι δεν σου άρεσε στο Μοτζίλα; Ή δεν το έχεις χρησιμοποιήσει;

Αυτόν χρησιμοποιούσα, αλλά είναι πολύ προβληματικός. Εγκατέστησα πριν από λίγες ημέρες τον Firefox 3 και μου έσπασε τα νεύρα. Έχει πάρα πολλά μπαγκς.Και ο προηγούμενος είχε (ειδικά με γιαχού μέηλ κλπ μου κράσαρε συνέχεια), αλλά μου άρεσε.

Ο Όπερα μου φαίνεται μέχρι στιγμής κορυφαίος. Έχει και φοβερό ντηζάιν. Ίδωμεν...
 
Αν και χρησιμοποιώ από την αρχική του έκδοση τον Firefox, εδώ και ένα εξάμηνο χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά τον Opera. Πιο ελαφρύς, χωρίς κραυγαλέα σφάλματα στον κώδικα και πολύ γρήγορος. Δοκιμάστε τον!
Ένας φανατικός υποστηρικτής του... Firefox
 
Εγώ πάντως την έκδοση 3 του Μοτζίλα την αποφεύγω. Δεν πα να με ειδοποιεί και να με ξαναειδοποιεί για τη νέα έκδοση και να μου επαινεί τα καλά της; Δεν τσιμπάω. Μια χαρά είμαι και με την προηγούμενη έκδοση.
Όσο για τον όπερα, μπορεί να τον δοκιμάσω κι αυτόν κάποια στιγμή. Αλλά όχι ακόμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλά, θα τα πούμε.

Ένας άνθρωπος που δουλεύει μια χαρά με τον Firefox 3, αλλά είναι διατεθειμένος να κάνει το πειραματόζωο για τους φίλους του.
 
Εγώ, πάντως, δεν τον χωνεύω τον FF 3.x, επιμένω στην έκδοση 2.16 του Firefox.
Ο Όπερα είναι πολύ καλός, αλλά:
-δεν αλλάζω με τίποτα το σταθερό πλαίσιο της Αναζήτησης του FF,
-o FF έχει διαδοθεί πολύ, άρα πολλά περισσότερα σάιτ φτιάχνονται με τρόπο ώστε να μην έχουν πρόβλημα στον FF.
-o Όπερα τρώει περισσότερη μνήμη από ό,τι ο FF.
-με έχει σώσει το Foxmarks Bookmark Synchronizer για να μην χρειάζεται να παίρνω μπακάπ τα "αγαπημένα" και να έχω διαρκώς ενημερωμένα όλα τα μηχανήματα.
 
Ο λόγος που τον άλλαξε τον Firefox είναι ότι με το που τον εγκατέστησα άρχισε να μου βγάζει σφάλματα σύνδεσης, DNS errors και τέτοια. Τσέκαρα τη γραμμή μου και μου είπαν ότι δεν είχε πρόβλημα...
 
Τι μαθαίνει κανείς...
Υπάρχει και φυλλομετρητής με το όνομα Σαφάρι. Ου γαρ έρχεται μόνον το γήρας...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Γήρας; Ποιο γήρας; Αφού μαζί φοιτήσαμε κι εγώ είμαι μόλις 24! :D
Ο Σαφάρι δεν παίζει μόνο σε Μακ, ή δεν τα έχω καταλάβει καλά;
Α, και κατέβασα από κεκτημένη ταχύτητα το 3 της Αλεπούς της Φωτιάς (τόσες ειδοποιήσεις, μου πήρε τα μυαλά!) Προς το παρόν κανένα πρόβλημα.
 
Τελευταία κυκλοφόρησε και έκδοση Safari for Windows (μάλλον λόγω του iPhone, το οποίο -φυσικά- έχει κι αυτό Safari και μπορείς να συγχρονίσεις το τηλέφωνο με τον υπολογιστή κλπ κλπ), δεν ξέρω όμως και πολλά για τις επιδόσεις του στα πισιά... στο Μακ πάντως που το χρησιμοποιώ είναι με διαφορά ό,τι καλύτερο έχω δουλέψει.


Λίγες πληροφορίες για το θέμα εδώ.
 
Σήμερα έβαλα τον Opera να δω τι ψάρια πιάνει και έχω να πω ότι:
+
-Πολύ εύχρηστο μενουδάκι με δεξί κλικ σε οποιαδήποτε σελίδα (δυνατότητα refresh ανά χρονικό διάστημα της επιλογής σας χωρίς να χρειάζεται add-on όπως η Αλεπού)
-Ωραία λειτουργία παρακολούθησης των λογαριασμών email (όσους κι αν έχετε, είτε web mail είτε όχι)
-Αρκετά πιο γρήγορος από την Αλεπού

-
-Η λειτουργία παρακολούθησης των email παρουσιάζει κάποιες δυσλειτουργίες. Πχ δεν μπορούσε με τίποτα να συγχρονιστεί με το mail account μου στο Yahoo, ενδεχομένως λόγω του μεγάλου όγκου email που έχω εκεί. Επίσης είναι λίγο δύσχρηστη η εναλλαγή των προβολών στα εισερχόμενα και κανα-δυο ακόμα μικρο-bugs.
-Το crash test στο web banking το πέρασε κατά το ήμισυ ενώ η Αλεπού τα βγάζει πέρα με κάθε τράπεζα που συνεργάζομαι.

Επίσης, η Αλεπού 3.0 μου έχει κάνει το νεύρο χορδή από το κόλλημα και έχω επιστρέψει πανηγυρικά στην προηγούμενη έκδοση.
Για οτιδήποτε άλλο υποπέσει στην αντίληψή μου θα σας ενημερώσω. Πάντως αισθητικά ο Opera μου αρέσει περισσότερο και νομίζω ότι έχει προοπτικές.
 
Μετά από τόσους επαίνους, έβαλα και γω τον Opera. Καλά όλα, αλλά πώς μεταφέρουμε τα bookmarks από τον Firefox (για Vista);
Επιπλέον, στον Firefox το Delicious γινόταν ιδιαίτερη μπάρα εργαλείων, η οποία με εξυπηρετούσε αφάνταστα έχοντας ανοιχτά στο πλάι τα tags μου για όλα τα λεξικά. Δοκίμασα στον Opera, αλλά δεν τα κατάφερα.
Μπορεί κανείς να βοηθήσει;
Ευχαριστώ.
 

nickel

Administrator
Staff member
...κι εκεί σιγά σιγά τα βάζεις το ένα μετά το άλλο...
Όχι, όχι στα κομπιούτερ. Υπάρχουν διαδικασίες ολικής μεταφοράς. Θα το κοιτάξω και θα σας πω αργότερα αν δεν προλάβει άλλος.
 
Top