Ο χρυσός και η Ιερισσός

Αυτή τη στιγμή στην Ιερισσό γίνεται πόλεμος, τα ΜΑΤ έριξαν χημικά μέσα στην αυλή του σχολείου. Πολλά παιδιά σε άσχημη κατάσταση, είναι εγκλωβισμένα μέσα στο κτίριο και δεν μπορούν να βγουν έξω.

Ενημέρωση από εδώ

Έδιτ: με τα πολλά και μετά από εκκλήσεις των γονιών, τα ΜΑΤ απέσυραν τις κλούβες και το σχολείο εκκενώθηκε.


mod's note: συνέχεια από εκεί.
 
Μην μεταφέρετε ανεπιβεβαίωτες, ανεκδοτικές ειδήσεις. Τα ΜΑΤ δεν επιτέθηκαν στο σχολείο. Το να έφτασαν χημικές αναθυμιάσεις στον χώρο του σχολείου είναι πολύ πιθανό, αλλά τελείως διαφορετικό απ' αυτό που γράφεις. Οι δυνάμεις των ΜΑΤ έφτασαν στο χωριό εξαιτίας της τρομοκρατικής επίθεσης. Για να θυμίσω για τι μιλάμε:

Περίπου 50 κουκουλοφόροι έκαναν άγρια επίθεση τα ξημερώματα της Κυριακής στο εργοτάξιο της Ελληνικός Χρυσός στις Σκουριές της Χαλκιδικής.

Οι δράστες έδεσαν και περιέλουσαν με βενζίνη δύο φύλακες, απειλώντας τους ότι θα τους κάψουν και στη συνέχεια έβαλαν φωτιά σε περίπου 10 οχήματα της εταιρείας καθώς και σε τεχνολογικό εξοπλισμό.

Κατά τη διαφυγή τους έκοψαν δέντρα για να καθυστερήσουν την πυροσβεστική.

Από την επίθεση τραυματίστηκε ένας φύλακας ο οποίος μεταφέρθηκε σε νοσοκομείο με αναπνευστικά προβλήματα και σε κατάσταση σοκ, ενώ υπάρχουν πληροφορίες για άλλους τρεις τραυματίες από ξυλοδαρμό.


http://www.tanea.gr/news/greece/art...yloforwn-sto-ergotaksio-ths-ellhnikos-xrysos/
 

SBE

¥
Έλλη, αν όπου Ιερισσός βάλεις Ζωνιανά, θα δεις ότι όλοι θα λένε κακόμοιροι αστυνομικοί τι τραβάτε από τους μαφιόζους μαθητές.

Είναι επομένως θέμα οπτικής γωνίας.
 
Η οπτική γωνία μεταβάλλεται πιο εύκολα όταν δεν έχουμε εμπεριστατωμένη καταγραφή των γεγονότων. Εύκολα ο ένας θα πάρει το μέρος των Χ και ο άλλος των Υ. Εγώ ποτέ δεν παίρνω μέρος χωρίς επιβεβαίωση. Επίσης υπάρχουν πράγματα που πολλές φορές δυσκολεύομαι να πιστέψω.
 
Πήρες ήδη μέρος.

Μα αυτό είναι γεγονός, γι' αυτό τούς έστειλαν, επειδή έγινε τρομοκρατική επίθεση. Υπάρχει κάποια μυστική εκδοχή που δεν γνωρίζουμε;
 

Cadmian

New member
Ένα, δύο και τρία. Τρεις τελείως διαφορετικές πηγές, για να μην κατηγορηθώ πάλι για μετεμφυλιακό σύνδρομο καταδίωξης.
 

SBE

¥
Ο Cadmian προφανώς εννοεί ότι χρησιμοποίησες τη φράση "τρομοκρατική επίθεση", που σημαίνει ότι θεωρείς τρομοκρατική επίθεση αυτό που αυτός ίσως θεωρεί δίκαιο και αθώο ακτιβισμό.

Το σήριαλ το έχουμε δει και με τη 17Ν, που μεγάλη μερίδα του κοινού, ειδικά στο αριστερό πολιτικό φάσμα, δεν τη θεωρούσε τρομοκρατική οργάνωση.
 
Ο Cadmian προφανώς εννοεί ότι χρησιμοποίησες τη φραση "τρομοκρατική επίθεση", που σημαίνει ότι θεωρέις τρομοκρατική επίθεση αυτό που αυτός ίσως θεωρεί δίκαιο και αθώο ακτιβισμό.

Εν πρώτοις, ακτιβισμός και μάλιστα δίκαιος και αθώος δεν μπορεί να νοηθεί το να περιλούζεις ανύποπτους υπαλλήλους με βενζίνη και να τραυματίζεις άτομα. Δεύτερον, ακτιβισμός είναι όταν πηγαίνεις με τον τσαμπουκά σου, φάτσα κάρτα, όχι με κουκούλες, την νύχτα.

Τρίτον, ποια ακριβώς πιστεύεις ότι πρέπει να είναι η δράση της αστυνομίας, που είναι το όργανο ασφάλειας και τάξης της χώρας; Πρέπει να πούνε, "εντάξει μωρέ, ακτιβισμό κάνουνε τα παιδιά, δεν θα πάμε, θα αφήσουμε τα πράγματα να εκτυλιχθούν μόνα τους";
 

Cadmian

New member
Αν πω ότι δεν το περίμενα, θα πω ψέματα.

Όχι, δεν είπα καν αυτό. Είπα ότι άμα δηλώνεις αμερόληπτος και προσηλωμένος στον αγνό και ατόφιο ορθολογισμό, τότε η διατύπωση που κάνεις δεν θα πρέπει να εκφράζει το αντίθετο.

Θα έλεγα ότι πρέπει κανείς να έχει μια πιο κριτική διάθεση ως προς την επιλογή των δημοσιογραφικών πηγών (απ' όπου κι αν προέρχονται), αλλά μάλλον θα χειροτέρευα ακόμη περισσότερο τη θέση μου.

Ελληγενή, διάβασε μία φορά το ρεπορτάζ της Ναυτεμπορικής σε παρακαλώ. Όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά για να μην διαδίδεις ψευδείς και ανεκδοτικές ειδήσεις.
 
Παρεμπιπτόντως, στο ρεπορτάζ των Times λέει "As Greece struggles on its 6th year of financial chaos...". Από πού προκύπτει αυτός ο αριθμός; Το 2010 άρχισε η ιστορία, πριν 3 χρόνια. Άρα είμαστε στο τέταρτο έτος και δεν θα έλεγα ότι στο πρώτο είχαμε οικονομικό πανικό. Το πρώτο μνημόνιο υπογράφηκε το καλοκαίρι του 2010.
 

SBE

¥
Ο αρθρογράφος θεωρεί οικονομικό χάος και την κυβέρνηση πριν την οικονομική κρίση.
Αν είναι έτσι, κι εγώ θεωρώ οικονομική κρίση όλο τον 21ο αιώνα.
 

bernardina

Moderator
Άντε, να βοηθήσω λίγο την ανάγνωση για όποιον έχει όρεξη.
Ένα

Δύο

Τρία


Και μετά ας μου λύσει κάποιος μια αφελή απορία: Όταν θα έρθει η ώρα να αντλήσουμε τα τιτανοτεράστια κοιτάσματα πετρελαίου με τα οποία τα δισέγγονά μας θα τρώνε με πλατινένια κουτάλια, πώς θα γίνει; Με οικολογικό καλαμάκι χωρίς να στάξει η ουρά του γαϊδάρου; Κι όσοι ξεσκίζουν τα ιμάτιά τους επειδή παραμένει ανεκμετάλλευτος ο ορυκτός μας πλούτος, που μπροστά του ωχριούν τα ουράνια, τα πλουτώνια, τα διαμάντια και τα λαπιζλατζούλια του κόσμου τούτου, πώς ακριβώς θέλουν να έρθει στην επιφάνεια; Δια μαγείας;
Α, ξέχασα. Στο οικοπεδάκι του γείτονα, γιατί το δικό μας είναι απείρου φυσικού κάλλους.
 
Ελληγενή, διάβασε μία φορά το ρεπορτάζ της Ναυτεμπορικής σε παρακαλώ. Όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά για να μην διαδίδεις ψευδείς και ανεκδοτικές ειδήσεις.

Το ρεπορτάζ της Ναυτεμπορικής το διάβασα πριν διαβάσω τα υπόλοιπα, γιατί από ελληνικές πηγές διαβάζω μόνο αυτήν. Η Ναυτεμπορική ακολουθεί την φιλοσοφία ξένων μέσων που αποφεύγουν την χρήση συγκεκριμένων λέξεων και την αντικαθιστούν με πιο σύνθετους όρους, όπως "εμπρηστική επίθεση κουκουλοφόρων". Όμως, ψευδής και ανεκδοτική είδηση είναι το παρακάτω;

ο κ. Καλαφάτης ανέφερε ότι «αστυνομικές δυνάμεις συνοδευόμενες από δύο δικαστικούς λειτουργούς, μετέβησαν στην περιοχή με σκοπό να προβούν σε έρευνα αναφορικά με την τρομοκρατική επίθεση που είχε λάβει χώρα στην περιοχή, πριν από δύο εβδομάδες»

Όσο για το αν είναι τρομοκρατική ή όχι η επίθεση, το θέμα έχει και πολιτική χροιά, μεν, αλλά εδώ είμαστε λεξιλογικό φόρουμ κι εγώ χρησιμοποιώ τον λεξιλογικό όρο, που σύμφωνα με το ΛΚΝ, είναι:

1α. πράξεις βίας, όπως π.χ. απαγωγές, τοποθετήσεις βομβών κτλ., που χρησιμοποιούν επαναστατικές οργανώσεις για να πετύχουν τους σκοπούς τους

Η λέξη δεν περιέχει μέσα τον σκοπό. Από πολιτική σκοπιά, ένας θα πει ότι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα ενώ κάποιος άλλος θα το αρνηθεί. Ο σκοπός δεν ορίζει την πράξη, όμως. Η τρομοκρατία είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο.
 

Cadmian

New member
SBE,

Κανονικά θα σου έκανα ένα ωραιότατο ριπόρτ για αυτό που έγραψες πιο πριν για εμένα, το οποίο είναι συκοφαντία ολκής. Δεν το κάνω, όπως δεν έχω και καμία απαίτηση να ζητήσεις συγνώμη. Ο λόγος γι' αυτό είναι ότι δεν έχω καμία πρόθεση να συνεχίσω κάτι το οποίο, στην τελική, ούτε από εμένα ξεκίνησε, ούτε από εμένα συνεχίστηκε. Ένας άλλος λόγος που δεν το κάνω είναι επειδή με αυτόν τον τρόπο η συζήτηση θα φάει θάψιμο και θα εκτραπεί από το θέμα το οποίο πραγματεύεται.

Προς το υπόλοιπο φόρουμ: Η παρέμβαση μου δεν έγινε για κανέναν άλλο λόγο πλην εκείνου της τρίτης άποψης στα γεγονότα, και κανενός άλλου πέραν αυτού. Δηλαδή τίποτε περισσότερο απ' αυτό που έγραψα στο προηγούμενο μου σχόλιο. Τουλάχιστον ας γίνει κατανοητό ότι δεν είχα πρόθεση να επιτεθώ σε κανέναν, και λυπάμαι αν έδωσα αυτήν την εντύπωση.

Όβερ εντ άουτ.
 

Cadmian

New member
Η ψευδής είδηση αφορά τους ξυλοδαρμούς και το λούσιμο με βενζίνη. Αναφέρεται από πηγές της εταιρείας, κι από κανέναν άλλο. Για τον ορισμό της τρομοκρατίας υπάρχουν ένα κάρο πηγές, αν και με βάση τον δικό σου ορισμό, θα πρέπει να διευκρινιστεί ποιά είναι η επαναστατική οργάνωση στην προκειμένη -δεδομένου ότι η επαναστατικότητα και ο ακτιβισμός προϋποθέτουν και πολιτική δράση, προκηρύξεις κλπ.

Αντίστοιχα περιστατικά είχαμε και στην Λευκίμμη και στην Κερατέα, αλλά εκεί ουδέποτε έγινε λόγος για τρομοκρατία και ακτιβισμούς. Η αλλαγή στην διατύπωση είναι, αν μη τι άλλο, ενδεικτική του τι λεφτά παίζονται κι έχουν ξεσκιστεί να προστατέψουν το όλο έργο πάση θυσία.
 
Προφανώς, Cadmian, είναι εύκολο να χαρακτηρίσεις τις απόψεις κάποιου και να προκαταβάλεις το σκεπτικό του, ίσως δίνοντας λανθασμένη εντύπωση στους υπολοίπους. Για παράδειγμα, με την ίδια ευκολία που η SBE έγραψε ότι "ίσως (το) θεωρεί δίκαιο και αθώο ακτιβισμό", χαρακτήρισες κι εσύ την στάση μου από μία και μόνο λέξη (την οποία χρησιμοποίησα με την λεξικογραφική της έννοια).

Επιπροσθέτως, ο ορισμός που έβαλα δεν είναι δικός μου, οπότε δεν καταλαβαίνω το "σύμφωνα με τον δικό σου ορισμό". Ούτε πιστεύω να νομίζεις ότι είμαι μέτοχος στην εν λόγω εταιρεία για να με ενδιαφέρουν τα συμφέροντά της (εξάλλου είμαι αντίθετος στην εξόρυξη, αλλά για διαφορετικούς λόγους).
 

Cadmian

New member
Ελληγενή, τέλος με αυτή την ιστορία. Όπως είπες κι εσύ, γλωσσικό φόρουμ είμαστε, η διατύπωση και το ύφος είναι το παν, και αυτό σχολίασα: Η αρχική πρόταση της ανάρτησης σου αναιρέθηκε από την αμέσως επόμενη. Άμα δεν παίρνεις μέρος, μην βιάζεσαι να υιοθετήσεις -άκριτα ενδεχομένως, δεδομένου ότι δεν έχεις επιτόπου εμπειρία της κατάστασης- την φρασεολογία των ΜΜΕ. Ειδικά άμα πρόκειται για ΜΜΕ με ήδη βεβαρυμένο παρελθόν σε θέματα ανεδαφικής και πληρωμένης προπαγάνδας.

Ήδη το θέμα έφαγε θάψιμο. Ας μείνει τουλάχιστον μια συζήτηση της προκοπής επί του αντικειμένου.
 
Ωραία. Βάζω λοιπόν και το ρεπορτάζ της ΝΕΤ, για την εν λόγω επίθεση, που έχει τα κλιπάκια από τις κάμερες ασφαλείας κι ας βγάλει ο καθένας ό,τι συμπεράσματα μπορεί και θέλει. Πάντως για λουσίματα με βενζίνες και ξυλοδαρμούς μίλησαν οι εργάτες.

Ρεπορτάζ ΝΕΤ

Ελπίζω να μην χρειάζεται να επαναλάβω ότι δεν παίρνω θέση για το οτιδήποτε λέγεται στο βίντεο.
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]
Ήδη το θέμα έφαγε θάψιμο. Ας μείνει τουλάχιστον μια συζήτηση της προκοπής επί του αντικειμένου.

Επί της διαδικασίας:

Επειδή εγώ το «έθαψα», θέλω να επαναλάβω αυτό στο οποίο κι εσείς συμφωνείτε: η Λεξιλογία είναι γλωσσικό φόρουμ και όταν ένα θέμα σ' ένα από τα γλωσσικά ή τα γενικά νήματα (ιδίως το νήμα των εφήμερων έχει γεννήσει πάμπολλα παρακλάδια) παίρνει διαστάσεις που ξεφεύγουν από το θέμα του νήματος ή μεγαλύτερη έκταση από αυτήν που είναι σκόπιμο να φιλοξενήσει, μεταφέρεται σε ξεχωριστό νήμα στο οικείο υποφόρουμ. Καλώς ή κακώς, υπάρχει για συζήτηση και εκτόνωση και πολιτικό υποφόρουμ κι επειδή το θέμα είναι κατεξοχήν πολιτικό, το μετέφερα εδώ.

Ας μείνει τουλάχιστον μια συζήτηση της προκοπής επί του αντικειμένου.

Επί της ουσίας πάντως, εγώ σφίγγω τα δόντια, γιατί λόγω θέσης στη Λεξιλογία δεν θέλω να πάρω θέση και να έρθω σε αντιπαράθεση με ανθρώπους που εκτιμώ σε άλλα θέματα και θέσεις τους. Υποφόρουμ υποφέρουμ'. Για μένα, εδώ, silence is golden.
 
Top