metafrasi banner

trustee / trusty

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Έχω ένα δύσκολο (νομίζω). Ένα μικρό παιδί μπερδεύει αυτές τις δύο λέξεις, trustee και trusty. Έχουμε τον εξής διάλογο:

Η θεία:
Mr. Babcock is your trustee. I have the responsibility and the trustee has the authority.
Ο μικρός:
I saw a movie once about a trustee. There was a prison break, and a trustee saved the warden's life.

Νομίζω ότι ο trusty θα μπορούσε να αποκληθεί "λογοτιμίτης", σωστά; Η Magenta λέει "προνομιούχος εγκάθειρκτος". Ο trustee θα μπορούσε να αποδοθεί διαχειριστής, επίτροπος, θεματοφύλακας.

Καμιά πρόταση για μπέρδεμα μεταξύ των δύο; Δεν υπάρχει περιθώριο να αλλάξει πλήρως ο διάλογος, προφανώς. Η δική μου ιδέα μέχρι στιγμής είναι να μπερδέψει τις λέξεις θεματοφύλακας και δεσμοφύλακας, αλλά δεν μου πολυαρέσει, επειδή το "θεματοφύλακας" δεν θα ήταν η πρώτη μου επιλογή για το trustee στη συγκεκριμένη χρήση του.
 

Earion

Moderator
Staff member
Να δοκιμάσω με το κηδεμόνας.

Ο κύριος Μπάμπκοκ είναι ο κηδεμόνας σου ... Έχω δει μια ταινία με έναν κηδεμόνα. Κάποιος πήγε να αποδράσει από τη φυλακή κι έσπασε το χέρι του και του βάλανε κηδεμόνα.
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]
Η θεία:
Mr. Babcock is your trustee. I have the responsibility and the trustee has the authority.
Ο μικρός:
I saw a movie once about a trustee. There was a prison break, and a trustee saved the warden's life.

[...]

- Ο κ. Μπάμπκοκ είναι ο έμπιστος κηδεμόνας σου. Σ' εμένα εμπιστεύτηκαν τη φροντίδα σου και σ' αυτόν τη φροντίδα της περιουσίας σου.

- Είχα δει μια ταινία μ' έναν έμπιστο. Έγινε μια απόδραση κι ένας έμπιστος κατάδικος έσωσε τη ζωή του αρχιδεσμοφύλακα.
 
Top