προς πάσα ενδιαφερόμενο

Eleni_B

New member
Θέλω να ρωτήσω αν είναι σωστή η χρήση του "πάσα" σ' αυτή τη φράση, δεδομένου ότι το πάσα είναι ονομαστική θηλυκού του επιθέτου πᾶς, πᾶσα, πᾶν και το προς συντάσσεται με γενική όταν δηλώνει αναφορά:

αναφορά (σχετικά με, ως προς) Ὅ,τι δίκαιόν ἐστι καὶ πρὸς θεῶν καὶ πρὸς ἀνθρώπων, τοῦτο πράξω.

Με τη δική μου λογική θα έπρεπε να λέμε "προς παντός ενδιαφερομένου". Γιατί όμως λέμε "προς πάσα ενδιαφερόμενο";

Ευχαριστώ!
 
Μα πρώτον, εδώ δηλώνει κατεύθυνση, όχι αναφορά. Και δεύτερον, το πάσα θα πήγαινε μόνο προς πάσα ενδιαφερομένη. Προς πάντα ενδιαφερόμενο λοιπόν. Προς τον πάσα ένα, αν προτιμάτε.
 

bernardina

Moderator
Ελένη, το σωστό είναι προς πάντα ενδιαφερόμενο.
ο πας
του παντός
τω παντί
τον πάντα

οι πάντες
των πάντων
τοις πάσι
τους πάντας.

Το πάσα είναι, όπως είπες κι εσύ, θηλυκό. Και δεν θα μπορούσε να είναι προς *παντός, γιατί το προς συντάσσεται με αιτιατική. Πχ, προς τον κύριο Τάδε, προς τον διευθυντή, προς τους γονείς και κηδεμόνες, προς τη νίκη, κλπ.


Εδιτ: Βλέπω πως στο μεταξύ βούτηξε και ο Δύτης.:D
Όμως εκείνο το *πάσα ένα είναι ένας λαϊκός ιδιωματισμός, λανθασμένος τύπος σύμφωνα με τη γραμματική. Όπως, το ο *πάσα εις και τα παρόμοια.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ελένη, ανακάλυψες απίστευτο κελεπούρι, καθώς το μοναδικό σωστό είναι «προς πάντα ενδιαφερόμενο» (το προς συντάσσεται εδώ με αιτιατική, καθώς δείχνει κίνηση ή διεύθυνση). Αντίστοιχα, το θηλυκό «προς πάσα ενδιαφερομένη», στον πληθυντικό προς πάντες ενδιαφερομένους / πάσας ενδιαφερομένας κ.ο.κ.

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι η αδιαφάνεια του «πας» σε συνδυασμό με τη μαγκιά «ο πάσα ένας» έχουν δημιουργήσει έναν τύπο «ο *πάσας»... :eek:

Με την ευκαιρία, το προς+γενική, όπως σωστά το βρήκες, υπάρχει νομίζω μόνο στα αρχαία, και σώζεται στα ΝΕ κυρίως σε φράσεις όπως προς Θεού, προς ώρας κττ.


Edit: Καιρός να παίρνουμε σιγά σιγά το μπαστουνάκι μας και να την κάνουμε...:D
 

Eleni_B

New member
Εγώ δεν ξέρω γιατί μπερδεύτηκα με το τι δηλώνει το προς! Πάντως, κάτι δεν μου κολλούσε... Ωραία το ξεκαθαρίσαμε τώρα και προάγαμε την ιντερνετική γνώση! :)
 

Eleni_B

New member
Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι η αδιαφάνεια του «πας» σε συνδυασμό με τη μαγκιά «ο πάσα ένας» έχουν δημιουργήσει έναν τύπο «ο *πάσας»... :eek:

Ο πάσας είναι αυτός που δίνει πάσες; :twit:
 
Εδιτ: Βλέπω πως στο μεταξύ βούτηξε και ο Δύτης.:D
Όμως εκείνο το *πάσα ένα είναι ένας λαϊκός ιδιωματισμός, λανθασμένος τύπος σύμφωνα με τη γραμματική. Όπως, το ο *πάσα εις και τα παρόμοια.

Ορίστε πού φτάσαμε, μας διορθώνει τώρα τις μαγκιές κι η Μπερναρντίνα... :twit:
 

bernardina

Moderator
Ορίστε πού φτάσαμε, μας διορθώνει τώρα τις μαγκιές κι η Μπερναρντίνα... :twit:
Εεεμ, η Μπέρνι σε διορθώνει όμως. Το διαδικτυακό φιλαράκι σου. Όχι ο πάσα εις :twit:
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ωραία το ξεκαθαρίσαμε τώρα και προάγαμε την ιντερνετική γνώση! :)
«προαγάγαμε» :)

ΥΓ1 Κάτσε τώρα να μετρήσω πόσο θα κάνει να εμφανιστεί ο sarant!
ΥΓ2 Το «προς πάσα ενδιαφερόμενο» το καταχωρώ στις κλασικές μπανανόφλουδες που αφήνει ανέγγιχτες ο ορθογράφος (αφού δεν βρίσκει ορθογραφικό λάθος) παρασύροντας τον γράφοντα σε ψευδαίσθηση ορθότητας.
 

Eleni_B

New member
«προαγάγαμε» :)

Σήμερα μπλέξαμε με τους αρχαίους ημών προγόνους! Έχεις δίκιο είναι αόριστος, θέλει αύξηση.

@Zazula: Κι εγώ θέλω αύξηση, αλλά δεν κάνω έτσι!
 
Μια και το προανάγγειλε ο Ζαζ: το προαγάγαμε δεν έχει αύξηση, το αγαγ είναι στο θέμα του αορίστου. Αύξηση έχει το αρχαιοκαθαρευουσιάνικο "προηγάγομεν". Πάντως, όσοι αντιπαθούν τους αμαληκίτες λένε "παράξαμε" άρα και "προάξαμε". Και "εισάξαμε", το έλεγε και ο Κονδυλάκης ως γνωστόν.
 
Και βέβαια να δηλώσω κι εγώ εντυπωσιασμένος από το πλήθος των "πάσα ενδιαφερόμενο", δεν το περίμενα!
 
Μια και το προανάγγειλε ο Ζαζ: το προαγάγαμε δεν έχει αύξηση, το αγαγ είναι στο θέμα του αορίστου. Αύξηση έχει το αρχαιοκαθαρευουσιάνικο "προηγάγομεν". Πάντως, όσοι αντιπαθούν τους αμαληκίτες λένε "παράξαμε" άρα και "προάξαμε". Και "εισάξαμε", το έλεγε και ο Κονδυλάκης ως γνωστόν.

Θα είχες εισάξει... συγννώμη, λυσάξει... αν δεν το έλεγες.

Και βέβαια να δηλώσω κι εγώ εντυπωσιασμένος από το πλήθος των "πάσα ενδιαφερόμενο", δεν το περίμενα!

You too welcome to America.:D
 
Top