Πόθεν η εντολίς;

pidyo

New member
Σε ανακοίνωση του συνηγόρου της Φλώρας Μπαμπινιώτη, που κατηγορείται για ανάρμοστη συμπεριφορά αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μου, υπάρχει η ακόλουθη φράση:

Η αναφορά σε ανώνυμες «πηγές» περί δήθεν εμπλοκής της εντολίδος μου σε άλλο περιστατικό είναι κακόβουλες και συκοφαντικές.

Υπέθεσα αρχικά ότι αυτή η εντολίς (όχ' η εντολή σ' πιδάκι μ', μια λέξη, εντολίς) είναι λάθος. Εγώ τη λέξη εντολέας ήξερα, διγενές και μονοκατάληκτο. Βλέπως όμως ότι έχει πάνω από 200 γκουγκλίσματα μόνο η γενική εντολίδος, άρα προφανώς ο όρος χρησιμοποιείται από τους νομικούς. Πώς μας προέκυψε; Ο εντολέας, θηλυκό η εντολίς; Από πού κι ως πού;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
1) Ο γκούγκλης ξέρει το σωστό:




2) Η παλιότερη εμφάνιση της εντολίδος είναι η εκατόχρονη και βάλε (σιγά μη γράψω υπερεκατοντούτις) εδώ, στη νομική επιθεώρηση Θέμις.
 

Attachments

  • entolidos.JPG
    entolidos.JPG
    24.7 KB · Views: 2,600
Κι εγώ το πρόσεξα. Στα αρχαία δεν υπάρχει τέτοιος τύπος, όμως υπάρχει π.χ. η βασιλίς.
 

pidyo

New member
Στα γκουγκλοβιβλία βλέπω πως υπάρχει και στη Συναγωγή του Κουμανούδη. Αν την έχει κανείς εύκαιρη, ας μας πει και ποιος την έπλασε πότε. Edit: Ξέχασα πως είναι στην Ανέμη ο Κουμανούδης. Θηλυκό του εντολεύς, λέει, και κείται στα Ν. Μπουφίδ. 89 και Π. Παυλίδ. 89.
 

nickel

Administrator
Staff member
Όταν άλλαξαν τα υποδείγματα των συμβολαίων και έγιναν στη δημοτική, η εντολίς έγινε η εντολίδα, της εντολίδας (και, φυσικά, την εντολίδα).
 
Την εντολίδα την αγνοούσα παντελώς και ο σχηματισμός της μου φαίνεται κομμάτι περίεργος. Νομίζω ότι το δικηγορικό συνάφι μιλά για "εντολέα" μόνον [αλλά βέβαια δεν γνωρίζω και την άποψη όλων - ίσως κάποιοι να χρησιμοποιούν και την εντολίδα ;) ].
 

Zbeebz

Member
"Η εντολίδα τράπεζα", κλισέ στους τραπεζικούς κύκλους από χρόνια, πακέτο με την εντολοδόχο τράπεζα! :-D
 
"Η εντολίδα τράπεζα", κλισέ στους τραπεζικούς κύκλους από χρόνια
Μένω άναυδος, εκστασιασμένος. Εμένα η λεγάμενη μου ήταν παντελώς άγνωστη - και μου φέρνει σε κάτι μεταξύ χρυσαλλίδας, δροσοσταλίδας και περισκελίδας. Και, μια που τό 'φερε η κουβέντα, η εντολοδότρια τι έγινε; Είχε την τύχη του Λιν Πιάο;
 

Zbeebz

Member
Μένω άναυδος, εκστασιασμένος. Εμένα η λεγάμενη μου ήταν παντελώς άγνωστη - και μου φέρνει σε κάτι μεταξύ χρυσαλλίδας, δροσοσταλίδας και περισκελίδας. Και, μια που τό 'φερε η κουβέντα, η εντολοδότρια τι έγινε; Είχε την τύχη του Λιν Πιάο;

Δεν θυμάμαι πια πού και πώς χρησιμοποιούσαν την εντολίδα τράπεζα... προφανώς είχε τη θέση της στις εντολές εξωτερικού, όπως και η εντολοδότρια. Ίσως και στις ενέγγυες πιστώσεις όμως! :-D
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν θυμάμαι πια πού και πώς χρησιμοποιούσαν την εντολίδα τράπεζα... προφανώς είχε τη θέση της στις εντολές εξωτερικού, όπως και η εντολοδότρια.
Δεν έχουμε πει ότι ο γκούγκλης είναι φίλος μας;
 

Zbeebz

Member
Εγώ το πήγαινα σε πιο λεπτομερές ψάξιμο, Δρα 7Χ. Κάπου σε μια ντουλάπα ή σε ένα πατάρι έχω ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ κιτάπια απ' τα μακρινά νιάτα μου, που τα γράφουν αυτά με το νι και με το σίγμα. Από τον καλό κύριο Γκούγκλη όμως θυμήθηκα ότι η εντολίδα αντιστοιχούσε και με την issuing bank στις ενέγγυες πιστώσεις. Πρέπει να είχε διαφορά με την εντολοδότρια αλλά, αν δεν βρω τα ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ κιτάπια, φοβάμαι μήπως πω καμιά κοτσάνα...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μια χαρά τα θυμάσαι, αλλά και ο θείος Γκούγκλης ξέρει· το τρίτο εύρημα οδηγεί απευθείας στο Αγγλοελληνικό Λεξικό Οικονομικών Όρων του Κασκαρέλλη (του ΙΝΕ-ΟΤΟΕ) όπου βρίσκουμε:

issuing bank = η εκδότρια ή εντολίδα τράπεζα που συμβάλλεται με τον αγοραστή (εντολέα) για το άνοιγμα της πίστωσης και αποκαλείται από τον έλληνα νομοθέτη (ΝΔ 17.7-13.8.1923) πιστώτρια τράπεζα
 

nickel

Administrator
Staff member
Και στον Κώδικα Δικηγόρων του 1954 (ΦΕΚ: Α 235 19541008):

5. Πάσα σύμβασις αορίστου χρόνου λύεται: 1) διά του θανάτου ή απαγορεύσεως του εντολοδόχου, 2) διά της διαλύσεως της εντολίδος εταιρείας ή της πτωχεύσεως αυτής, 3) διά του θανάτου, απαγορεύσεως ή πτωχεύσεως του εντολέως [...]
 
κοίτα να δεις, παραλίγο να γίνει εντολίς, η καημένη η Χρυσηίς, τώρα που υπάρχει κρισ'.
 

Earion

Moderator
Staff member
Ωραία, τώρα που χωνεύουμε την εντολίδα (την οποία θα πρέπει να υποθέσουμε ότι εγκρίνει ο πατήρ Μπ. --είναι δυνατόν να βγήκε τέτοιο σημαντικό ανακοινωθέν χωρίς να το κοιτάξει ο ίδιος;), για ρίξτε μια ματιά στην πρόταση:

Η παραπομπή της ... δεν έχει γίνει αμετάκλητη, η ίδια, δε, έχει δικαίωμα να τεκμαίρεται αθώα.

και πείτε μου: εγκρίνετε τα δύο κόμματα πριν και μετά το «δε»; Τα χρησιμοποιείτε;
 
Ωραία, τώρα που χωνεύουμε την εντολίδα (την οποία θα πρέπει να υποθέσουμε ότι εγκρίνει ο πατήρ Μπ. --είναι δυνατόν να βγήκε τέτοιο σημαντικό ανακοινωθέν χωρίς να το κοιτάξει ο ίδιος;), για ρίξτε μια ματιά στην πρόταση:

Η παραπομπή της ... δεν έχει γίνει αμετάκλητη, η ίδια, δε, έχει δικαίωμα να τεκμαίρεται αθώα.

και πείτε μου: εγκρίνετε τα δύο κόμματα πριν και μετά το «δε»; Τα χρησιμοποιείτε;

Όχι! :) [πήγαινε πολύ να γράψει "ενώ η ίδια", έ;] Και για να είμαι ειλικρινής η σύνταξη του ανακοινωθέντος μοιάζει λίγο στραμπουληγμένη σε διάφορα σημεία.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό το «δε» (που θα το 'θελε το νηματάκι του) ξέρουμε πόσο ταλαιπωρημένο είναι, και δεν φταίει το ίδιο. Θα πω μόνο ότι, αφού αποφάσισε ο συντάκτης να το χρησιμοποιήσει, καλά έκανε και του έβαλα τα κομματάκια ένθεν κι ένθεν, γιατί εδώ μπορεί να προστατεύεται από το φωνήεν που ακολουθεί, αλλά, αν έγραφε «η ίδια δε δικαιούται», άντε να το αποκωδικοποιήσεις!
 
Πολύ σωστά το έγραψες, νίκελ. Το δε είναι πολίτης με ίσα δικαιώματα στη γλώσσα μας, και δεν συμφωνώ με αυτούς που θέλουν να το εξοβελίσουν (και είναι πολλοί και αναπάντεχοι).

Αλλά, για να επιστρέψω στην εντολίδα: ενώ φαίνεται θηλυκό του εντολέα, το παρακάτω

στο Αγγλοελληνικό Λεξικό Οικονομικών Όρων του Κασκαρέλλη (του ΙΝΕ-ΟΤΟΕ) όπου βρίσκουμε:

issuing bank = η εκδότρια ή εντολίδα τράπεζα που συμβάλλεται με τον αγοραστή (εντολέα) για το άνοιγμα της πίστωσης και αποκαλείται από τον έλληνα νομοθέτη (ΝΔ 17.7-13.8.1923) πιστώτρια τράπεζα

δεν δείχνει άραγε να διαφοροποιεί τον εντολέα από την εντολίδα όπως χρησιμοποιείται εδώ; Συγνώμη αν είναι χαζή η ερώτηση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Ο τύπος εντολίδα πλάστηκε για να κάνει το θηλυκό του εντολέα. Στον παραπάνω ορισμό δεν αναρωτιόμαστε για τον τύπο εντολίδα, αλλά γιατί, εκτός από τον εντολέα (αγοραστή), παίζει και η τράπεζα το ρόλο του εντολέα.
 

Zbeebz

Member
Καλημέρα. Ο τύπος εντολίδα πλάστηκε για να κάνει το θηλυκό του εντολέα. Στον παραπάνω ορισμό δεν αναρωτιόμαστε για τον τύπο εντολίδα, αλλά γιατί, εκτός από τον εντολέα (αγοραστή), παίζει και η τράπεζα το ρόλο του εντολέα.

Διότι στην παρακάτω μορφή τραπεζικής συναλλαγής (που αφορά εισαγωγές / εξαγωγές):

http://www.exportfinance.gov.au/Pages/Documentarycredit.aspx#content

...οι πελάτες των τραπεζών εκατέρωθεν αναθέτουν στις τράπεζες να διεκπεραιώσουν τη συναλλαγή δρώντας ως ελεγκτές για το κατά πόσο τηρούνται κάποιοι ουσιαστικοί (ή τυπικοί) όροι στα φορτωτικά έγγραφα. Η τράπεζα δηλαδή αποφαίνεται αν ο εισαγωγέας θα πληρώσει τον εξαγωγέα, χωρίς να την αφορά καθόλου τι έβαλε ο εξαγωγέας στο κοντέινερ, βασιζόμενη αποκλειστικά στην τήρηση των όρων και στη σωστή έκδοση των φορτωτικών εγγράφων. :cool:
Φαίνεται περίπλοκο αλλά οι 2-3 πρώτες φορές είναι δύσκολες! :laugh:
 
Top