σαπό

What does this word mean? I've seen it used sometimes on Lexilogia (as Nickel in 'Εμείς βέβαια χρησιμοποιούμε το γαλλικό σαπό και την παλιά έκφραση του βγάζω το καπέλο για να εκφράσουμε τις ευχαριστίες μας, τα συγχαρητήριά μας και το σεβασμό μας..). Doesn't it mean a clog in French?:confused:
 

bernardina

Moderator
 

daeman

Administrator
Staff member
[...] Doesn't it mean a clog in French?:confused:

Hi Theseus.

The clogs are called σαμπό (το [sabó] Ο (άκλ.) : παραδοσιακό ξυλοπάπουτσο συνήθ. από μονοκόμματο ξύλο, κλειστό μπροστά και ανοιχτό πίσω. [λόγ. < γαλλ. sabot]), see also sabot in Βικιλεξικό,

while chapeau is used like "hats off", to Roy Harper or anyone else:



The Greek equivalent to "chapeau" is (σου) βγάζω το καπέλο: Bγάζω σε κπ. το ~, για άντρα που αφαιρεί το καπέλο του, όταν χαιρετάει κπ. και ως ΦΡ, αναγνωρίζω την υπεροχή του ή την ορθότητα μιας ενέργειάς του ή εκδηλώνω το μεγάλο σεβασμό μου, as Nickel writes in that thread.
 
Last edited:

SBE

¥
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, πάντως όσο ζω μαθαίνω. Προχτές άκουσα στο ραδιόφωνο ένα άσμα που οι στίχοι του περιλάμβαναν τη φράση "κυτταρική δομή". Λέτε να είχε βάλει στοίχημα ο στιχουργός ότι μπορεί να φτιάξει ερωτικό άσμα με οποιαδήποτε φράση;
Δυστυχώς, ένα άλλο αριστούργημα ηλεκτρολογικής φύσεως, με ψυγεία και αντιστάσεις και πυκνωτές, προφανώς προϊόν παρόμοιου στοιχήματος, το άκουσα μόνο μια φορά, στο λεφορείο Αθήνα- Ξάνθη, ένα βράδυ πριν πολλά πολλά χρόνια, και δεν συγκράτησα ερμηνευτή και λοιπά στοιχεία. Ο οδηγός πάντως είχε μερακλώσει, άρα ήταν γνωστό άσμα.
 
Last edited by a moderator:

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, πάντως όσο ζω μαθαίνω. Προχτές άκουσα στο ραδιόφωνο ένα άσμα που οι στίχοι του περιλάμβαναν τη φράση "κυτταρική δομή". Λέτε να είχε βάλει στοίχημα ο στιχουργός ότι μπορεί να φτιάξει ερωτικό άσμα με οποιαδήποτε φράση;
Δυστυχώς, ένα άλλο αριστούργημα ηλεκτρολογικής φύσεως, με ψυγεία και αντιστάσεις και πυκνωτές, προφανώς προϊόν παρόμοιου στοιχήματος, το άκουσα μόνο μια φορά, στο λεφωρείο Αθήνα- Ξάνθη, ένα βράδυ πριν πολλά πολλά χρόνια, και δεν συγκράτησα ερμηνευτή και λοιπά στοιχεία. Ο οδηγός πάντως είχε μερακλώσει, άρα ήταν γνωστό άσμα.
Για την κυτταρική δομή, YouTube is our friend... :)

Για το άλλο, χρειάζονται περισσότερα στοιχεία και καλό ψάξιμο στην Αναζήτηση, εδώ.
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]Δυστυχώς, ένα άλλο αριστούργημα ηλεκτρολογικής φύσεως, με ψυγεία και αντιστάσεις και πυκνωτές, προφανώς προϊόν παρόμοιου στοιχήματος, το άκουσα μόνο μια φορά, στο λεφορείο Αθήνα- Ξάνθη, ένα βράδυ πριν πολλά πολλά χρόνια, και δεν συγκράτησα ερμηνευτή και λοιπά στοιχεία. Ο οδηγός πάντως είχε μερακλώσει, άρα ήταν γνωστό άσμα.

Για όσους δεν ακούνε τέτοια και τα αντιμετωπίζουν ολίγον φολκλορικά (τόσο κιτς που γίνεται στο τέλος καλτ) - κι εγώ μαζί - αυτά είναι αποκλειστικά λεωφορειατζήδικα, αφού μόνο σε λεωφορείο (των υπεραστικών ΚΤΕΛ) τυχαίνει να τ' ακούσουν. Υπάρχουν τα πανελλήνια κτελσουξέ και τα τοπικής εμβέλειας (που καμιά φορά κάνουν την έκπληξη και υπερβαίνουν τα περιφερειακά σύνορα χωρίς να το περιμένει κανείς): στην ηπειρωτική Ελλάδα τα σκυλοκλαρίνα, στην Κρήτη τα σκυλολυράρικα κ.ο.κ. Οι άντρες έχουν και το «πλεονέκτημα» της θητείας, που λέει ο Ρογήρος. Έχω έναν φίλο βιτσιόζο, μανιακό συλλέκτη τέτοιων αριστιχουργημάτων, που με τροφοδοτεί πότε πότε με το απαύγασμα τέτοιων στίχων και τον αθό της εκτελεστικής δεινότητας και της σκηνικής παρουσίας (π.χ. Έχω τα προβλήματά μου και τα οικονομικά μου, σώσε με ή Θα το ρίξω φόλα το σκυλάκι σου, για να μπαινοβγαίνω στο σπιτάκι σου, για να πιάσουμε και κανένα παραδοσιακόν). Το ηλεκτρολογικής φύσης που λες μου θυμίζει κάτι που δυστυχώς δεν μου 'ρχεται τώρα, αλλά και μια ξεχασμένη εμπειρία: φαντάρος είχα γνωρίσει έναν ηλεκτρολόγο-ψυκτικό που έγραφε στίχους για τέτοια τραγούδια (έδινε και σε γνωστούς τραγουδιστές, όχι μόνο σε λούμπεν), οπότε ο άνθρωπος - σοφώς πράττων - έγραφε γι' αυτά που ήξερε καλά (καήκαν οι αντιστάσεις και πέσαν οι ασφάλειες, τι να τις κάνω τώρα τις ευελφάλειες :p).

Παρέμπ, δεχόμεθα παραγγελίες διά πάσης φύσεως γαβγάσματα. Από τέτοια, δέκα τη μέρα στην καθισιά μας γράφουμε, αν το βάλουμε σκοπό οι Λεξιλόγοι. Τι θέλει; Νταλκά, τσιγάρα κι «αίματα» (όπως λένε οι νταλικέρηδες το αγαπημένο τους απεριτίφ, το Καμπάρι). Βρε μπας και κάνουμε λάθος δουλειά;
:woot::laugh:
 
Last edited:

bernardina

Moderator
Το βλέπω εγώ το νηματάκι να τραβάει λάνγκσαμ-λάνγκσαμ κατά trash me μεριά. :whistle::p
Καλά, κάντε κανα τέτοιο αστείο και θα δείτε τι έχετε να πάθετε :devil:
 

bernardina

Moderator
Παρέμπ, δεχόμεθα παραγγελίες διά πάσης φύσεως γαβγάσματα. Από τέτοια, δέκα τη μέρα στην καθισιά μας γράφουμε, αν το βάλουμε σκοπό οι Λεξιλόγοι. Τι θέλει; Νταλκά, τσιγάρα κι «αίματα» (όπως λένε οι νταλικέρηδες το αγαπημένο τους απεριτίφ, το Καμπάρι). Βρε μπας και κάνουμε λάθος δουλειά; :woot::laugh:
Να κατοχυρωθεί πάραυτακαιδοσμουεκείνα το γαβγάσματα στις λεξιπλασίες. Αφού διορθωθεί. Το σωστό είναι γαβγάζματα
 

daeman

Administrator
Staff member
Το βλέπω εγώ το νηματάκι να τραβάει λάνγκσαμ-λάνγκσαμ κατά trash me μεριά. :whistle::p
Καλά, κάντε κανα τέτοιο αστείο και θα δείτε τι έχετε να πάθετε :devil:
Πολύγλωσσο, λαζομπρούκλικο:
Λάνγκζαμ-λάνγκζαμ τρας μι
Λάνγκζαμ-λάνγκζαμ, λέμε
Όρια μη μου βάζεις, μη
περιορισμούς δε θέμε
γιατί!*
γιατί!
εμείς αυτά τα καίμε
και ποτέ δεν κλαίμε

*(στο -τί, τα - ο γιαραμπής να τα κάνει - ουρί κάνουν προκλητικές γοφιές προς τέρψιν του φιλοθεάμονος ανδρικού κοινού.
Βρε, τι σκαρώνω σήμερα ο άθρωπας, μέχρι και χορογραφία. Storyboard για το κλιπ, σε λίγο.
:laugh:)

Του κάμπου:
Τρέχω στην πομόνα
βουλώσανε τα μπεκ
να 'χω μια εικόνα
δεν είμαι γω ντεμέκ
εκμέκ


Άμα μου δίνεις πάσες...:twit:
 

bernardina

Moderator
Σ' αγαπάω ρε γιαβρί
κι ας μου είπες ουστ, γαβρί!
Για να δεις τ' είσαι για μέ
ως κι ο Θρύλος πεταμέ
εκεί στ΄άχρηστα στ' αζή
για να είμαστε μαζί
τζιτζί


σέντρα :twit:
 

daeman

Administrator
Staff member
Λες πως μ' αγαπάς
κι ας είμαι και βάζεεε
Το
ουστ δεν το ξεχνάς
τη γλώσσα σού 'βγαζεεε
:twit:
Εγώ για σε βιτάμ
μα εσύ για με το παν
Θα 'ρθεί στιγμή, μαντάμ
κι οι βάζε να γελάν

Μα είμαι γω Μοντέ
Κι εσύ απ' τους
Καπουλέ
Νταλκάν, ρομάν,
όλοι εμάς κοιτάν

σεβντάν μέγαν,
αρντάν, αξιντάν...
Τεάτρ γκραν
χειροκροτάν!
:D
 

SBE

¥
Μερσί Ζαζ για την επιβεβαίωση των ηλεκτρολογικών ασμάτων. Εννοείται πήγαιναν παρέα με άλλα λουμπενακούσματα, θα τον σπάσω τον καθρέφτη που κοιτιέσαι κλπ. Ήταν άλλωστε
Μοδεράτορες, τι μου το διορθώσατε το λεφωρείο, αφού το είχα βάλει και με πλαγιαστά, λεφωρείο, όπως αυτά του ΚΤΕΛ, όπως λέμε κενωνία. :inno:

Χμ, δάκτυλος απλογραφιστών, θέλανε να το κάνουν λεφορείο.:eek:
 

bernardina

Moderator
Χα! Και χωρίς "αίματα" (ούτε καν τσιγάρο, εγώ!)
Φαίνεται περισσεύει ο νταλγκάς αμαναμάν
;);)
 
Top