metafrasi banner

deposit point = μηχάνημα καταθέσεων, θυρίδα καταθέσεων

Eudokia

New member
Σε χώρο με ΑΤΜ (τράπεζας), περιγράφεται ένα μηχάνημα σαν deposit point, με δυνατότητα να ανοίγει από την πίσω πλευρά. Είναι σωστή η απόδοση "μηχάνημα καταθέσεων". Υποθέτω ότι δεν πρόκειται για τα γνωστά μας ΚΑΣ (Κέντρα Αυτόματης Συναλλαγής). Συγγνώμη, αλλά σπάνια κάνω καταθέσεις.:eek:
Ευχαριστώ
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όλα τα ΑΤΜ ανοίγουν από την πίσω πλευρά για συντήρηση και τα σχετικά. Οι υπόλοιπες λειτουργίες του μηχανήματος ποιες είναι;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μήπως δεν είναι ΑΤΜ αλλά από αυτά τα μηχανήματα που υπήρχαν παλιά (ίσως και σήμερα, δεν ξέρω) και όπου άνοιγε ολόκληρη θυρίδα και έριχνες μέσα π.χ. έναν ολόκληρο ογκώδη φάκελο με μετρητά; (Αν εύρισκα και καμιά φωτογραφία, τώρα...) Βέβαια, ΑΤΜ ήταν κι αυτά...
 

Eudokia

New member
Μακάρι να ήξερα. Φαίνεται σε σχέδιο κάτοψης του χώρου, μαζί με τα ΑΤΜ, αλλά έχει πολύ μικρότερο μέγεθος. Μήπως υπάρχουν μηχανήματα (στο ΗΒ) μέσω των οποίων μπορεί κανείς να κάνει μόνο καταθέσεις (π.χ. μετρητών ή επιταγών); To Google με παραπέμπει σε σύστημα deposit point από το σπίτι (U.S. Bank) ή σε ερωτήματα συναλλασσομένων με την TSB.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μήπως υπάρχουν μηχανήματα (στο ΗΒ) μέσω των οποίων μπορεί κανείς να κάνει μόνο καταθέσεις (π.χ. μετρητών ή επιταγών);
Ίσως (λόγω μεγέθους) μόνο καταθέσεις επιταγών. :confused: Ας περιμένουμε να δουν την ερώτηση και οι υπερατλαντικοί λεξιλόγοι...
 

bernardina

Moderator
Βοηθάει καθόλου αυτό;

Βρήκα αυτή την εικόνα

εδώ

Και σε όσα φόρουμ μπήκα για να δω τι κουβεντιάζουν, όλοι αναφέρονταν στο Lloyds Banking Group..
That's all I know :blush:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ακριβώς αυτό! Μπράβο, Μπέρνι!

Οπότε, θα μπορούσαμε ίσως να πάμε στην άμεση μετάφραση: σημείο (ή θέση) καταθέσεων.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εμένα θα μου αρκούσε το μηχάνημα αυτόματων καταθέσεων / αυτόματο μηχάνημα καταθέσεων.

Οφτοπικά:
Είσαι ευτυχής όταν έχεις να καταθέσεις χρήματα, ιδίως όταν βοηθά και η τεχνολογία:

https://depositpoint.usbank.com/xd/help/DepositPoint_demo.html
 

SBE

¥
Αυτό της φωτογραφίας είναι μέρος ΑΤΜ εσωτερικού, δηλαδή όχι από αυτά που είναι έξω από την τράπεζα αλλά τα ΑΤΜ μέσα. Στη Λόιντς δεν είχα ποτέ λογαριασμό, παντως η τραπεζα που έχω λογαριασμό τα λέει rapid deposit machines και paying-in machines (η απλοποίηση μας μάρανε), λογικά deposit point είναι το σημείο της συσκευής που εισάγονται οι καταθέσεις, δηλαδή η θυρίδα καταθέσεων, όχι όλη η συσκευή.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μήπως δεν είναι ΑΤΜ αλλά από αυτά τα μηχανήματα που υπήρχαν παλιά (ίσως και σήμερα, δεν ξέρω) και όπου άνοιγε ολόκληρη θυρίδα και έριχνες μέσα π.χ. έναν ολόκληρο ογκώδη φάκελο με μετρητά; (Αν εύρισκα και καμιά φωτογραφία, τώρα...) Βέβαια, ΑΤΜ ήταν κι αυτά...
Δόκτωρ, δεν ήταν σίγουρα «αυτόματα» και τα πρώτα δεν ήταν καν «μηχανήματα»· απλώς σου πρόσφεραν τη δυνατότητα να ανοίγεις μια θυρίδα (μεγέθους χαρτοφύλακα) και να ρίχνεις σε μη-εργάσιμες ώρες εντός της ασφάλειας του υποκαταστήματος τις εισπράξεις της βραδιάς ή της αργίας. Για κάποια χρόνια συνυπήρχαν κανονικά με τα ΑΤΜ.
 

Eudokia

New member
Σας υπερευχαριστώ όλους. Είστε φοβεροί ερευνητές! Επειδή η περιγραφή στο σχέδιο που έχω το αναφέρει στον πληθυντικό (deposit points), για την ίδια θέση, νομίζω ότι θα προτιμήσω την απόδοση "θυρίδες καταθέσεων". Πιθανόν να προβλέπονται 2 σημεία εισόδου (ένα ψηλότερα και ένα χαμηλότερα για ΑμΕΑ). Ναι, ο χώρος που περιγράφεται είναι μέρος τράπεζας, αλλά μπορεί να έχει ανεξάρτητη πρόσβαση τις ώρες που η τράπεζα είναι κλειστή. Nickel, το είχα χαζέψει και εγώ το βίντεο με τις οδηγίες κατάθεσης επιταγών από το σπίτι. Και πάλι, ευχαριστώ πολύ.
 

Zbeebz

Member
Επειδή προ αμνημονεύτων χρόνων δούλευα σε τράπεζα, αυτό το μηχάνημα (που δεν ήταν αυτόματο) το έλεγαν "νυχτερινό". Ο καταθέτης έριχνε μέσα το ειδικό τσαντάκι με τα φράγκουλα ή τις επιταγές και την επόμενη μέρα το πρωί γινόταν η καταμέτρηση και η διεκπεραίωση από τους υπαλλήλους.

ΥΓ. Το "θυρίδα καταθέσεων" μου φαίνεται καλό.
 
Top