metafrasi banner

mwahahaha

nickel

Administrator
Staff member
Μπήκε κι αυτό το ηχομιμητικό στα λεξικά:

mwahahaha /ˈmwɑːhɑːhɑːhɑː/
(also muahahaha, muwahahaha, buahahaha)
exclamation
used to represent laughter, especially manic or cackling laughter such as that uttered by a villainous character in a cartoon or comic strip: World domination, at last, is at hand. Mwahahaha!
Origin: 1980s: imitative

http://oxforddictionaries.com/definition/english/mwahahaha

Στο slang.gr έχουν αφιερώσει πολύ πράγμα στο μεταγραμματισμένο:

1. μουάχαχα
Ιντερνετική ονοματοποιία ξεκαρδιστικού γέλωτα.
Σε αντίθεση με το λωλ (sic) και τις παραλλαγές αυτού, το μουάχαχα (ή μουάχαχαχα, σε πλήρη ανάπτυξη) εμπεριέχει και ψήγματα μητσοτακικού Γκραν Γκινιόλ.
Δέον να σημειωθεί ότι το μουάχαχα έχει ευρύτερη εφαρμογή από την προγενέστερη μη ιντερνετική διατύπωση μπουάχαχα, η οποία αφορούσε κυρίως κρύα αστεία.

2. μουάχαχα
Σατανικό - ειρωνικό γέλιο που κυρίως χρησιμοποιείται όταν θέλουμε να δείξουμε ότι υπερισχύουμε σε κάποιο ζήτημα, ή όταν δηλώνουμε ξεκάθαρα την επιτυχία μας σε αυτόν που έχει ηττηθεί.

Περισσότερα εκεί:
http://www.slang.gr/lemma/show/mouaxaxa_12662

Έχει, όπως λέει πιο πάνω, ευρύτερη εφαρμογή από το «μπουάχαχα» ή το «μπούχαχα»; Είναι απλώς διαφορετικά;
 
Διαφορετικά. Το μουάχαχα είναι σαρδόνιο, χαιρέκακο, το άλλο όχι.
 

daeman

Administrator
Staff member
..
Best evil laughs ever part 1:


Έχει και δεύτερο μέρος.

Από το 1':26" και μετά:
Είμαι ένας φτωχός και μόνος καουμπόι - Λουκιανός Κηλαηδόνης

 

daeman

Administrator
Staff member
...
And may I add: mwa ha ha...

1233593260qz799k.jpg
 

Earion

Moderator
Staff member
Δηλαδη αυτό που ξέραμε έως τώρα ως μπ(ρ)ούχαχα;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ο Θέμης στο 2 διαφωνεί. Λέει ότι το μουάχαχα είναι σαρδόνιο, χαιρέκακο, το μπούχαχα όχι.
 
Έχω την εντύπωση ότι το μπούχαχα είναι περισσότερο μπρούτο παρά σαρδόνιο. Αλλά ας μιλήσουν αρμοδιότεροι από εμένα.
 

Zbeebz

Member
Προσωπικά, στο ίντερνετ και αντί για το LOL, χρησιμοποιώ το ΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ (συνήθως με κεφαλαία).
Το μουάχαχαχαχαχα είναι... sinister! B-)
 
Top