metafrasi banner

Tiddlywinks?

MelidonisM

New member
Οι 10 πιο παράξενοι διαγωνισμοί του κόσμου
http://www.in2life.gr/delight/hobbies/articles/160530/article.aspx?apg=1

1. Rock-paper-scissors (πέτρα ψαλίδι χαρτί)
2. Bog snorkeling (σνόρκελ σε βούρκο)
3. Man versus horse marathon (μαραθώνιος ανθρώπου vs αλόγου)
4. Extreme ironing (ακραίο σιδέρωμα)
(τώρα είδα τη χρήση του ακραίου για το εξτρίμ,
αφού έχουμε και Εθνική Σχολή Ακραίων Αθλημάτων)
5. Wife carrying (κουβάλημα συζύγου)
αυτό θα το προτιμούσα συζυγοφορία και συζυγοφόρος
6. Tiddlywinks (τίντλιγουίνκς...;...)
7. Conkers (καστανομαχίες)
8. Chess Boxing (σκάκι με μποξ)
9. Punkin chunkin (ρίψη κολοκύθας με καταπέλτη)
10. Air guitar (παίζοντας κιθάρα... χωρίς κιθάρα)
αυτό θα το έλεγα κιθαρομίμηση ή αεροκιθάρισμα.

Στο παιχνίδι αυτό υπάρχουν 4 χρωμάτων κουμπιά (Winks): κόκκινα, μπλε, πράσινα και κίτρινα. Κάθε χρώμα έχει έξι κουμπιά και σκοπός του παιχνιδιού είναι οι παίκτες να τα βάλουν σε ένα δοχείο «φλιπάροντάς» τα με ένα μεγαλύτερο κουμπί, το Squidger. Ο παίχτης που θα καταφέρει να βάλει και τα 6 κουμπιά στο δοχείο είναι και ο νικητής. Οι υπόλοιποι παίχτες ακολουθούν ανάλογα με τον αριθμό των κουμπιών που έχουν βάλει στο δοχείο. Το παιχνίδι χρονολογείται από την Βικτωριανή εποχή, αλλά άρχισε να γίνεται ανταγωνιστικό το 1955. Μια ομάδα φοιτητών του Πανεπιστημίου του Κέιμπριτζ, ασχολήθηκε με το παιχνίδι θεωρώντας ότι ήταν ένα από τα λίγα αθλήματα που θα μπορούσαν να κερδίσουν. Μέχρι τη δεκαετία του 1960, δημιουργήθηκαν δεκάδες άλλοι σύλλογοι Tiddlyinks σε πολλά πανεπιστήμια της Αγγλίας. Μάλιστα τα τελευταία χρόνια το άθλημα αυτό, διεξάγεται υπό την επίβλεψη της English Tiddlywinks Association (ETA), η οποία διοργανώνει τουρνουά σε εθνικό και διεθνές επίπεδο.

Tiddlywinks
children's tile-flipping game, 1857, probably an arbitrary formation from baby talk, but perhaps from slang tiddly-wink "unlicensed drink shop" (1844), from slang tiddly "a drink, drunk."


http://en.wiktionary.org/wiki/tiddlywinks#English
http://en.wikipedia.org/wiki/Tiddlywinks#Tiddlywinks_terminology

και η γαλλική εκδοχή του, jeu de puces, παιχνίδι των ψύλλων, επειδή τα δισκάκια πηδάνε σαν ψύλλοι
γερ: Flohspiel ιταλ: gioco delle pulci, ισπ: la pulga
Το παιχνίδι είναι παλιό και μου φαίνεται περίεργο να μην έφτασε ποτέ στην Ελλάδα, όπου πιθανότερα να ονομάστηκε με το γαλλικό όνομα ψύλλοι, μήπως παλιά παίζαμε ψύλλους; από λεξιπλασία μου 'ρχεται το δισκοπήγαδο ή δισκοπότηρο
 

bernardina

Moderator
Το πιο κοντινό στο tiddlywinks που έχω υπόψη μου είναι οι τάπες. Στο μεταξύ είχα μεγαλώσει και δεν έπαιζα πια τέτοια :laugh:
 

daeman

Administrator
Staff member
[...] 10. Air guitar (παίζοντας κιθάρα... χωρίς κιθάρα) αυτό θα το έλεγα κιθαρομίμηση ή αεροκιθάρισμα.

Η αεροκιθάρα δίνει 36 γκουγκλιές, ανάμεσα σ' αυτές και από διοργανωτές σχετικού διαγωνισμού στην Αθήνα το 2008, και φετινού πάρτι. Υπάρχει λήμμα ανεμοκιθάρα στο slang.gr που όμως μου φαίνεται λεξιπλαστικό, όχι καταγραφή χρήσης, και μερικοί εκεί προτιμούν την αεροκιθάρα (κι εγώ μαζί τους).

Επίσης, πέτρα-ψαλίδι-χαρτί-σαύρα-Σποκ. ;)
 
Top