metafrasi banner

Who's hot, who's not

Διαβάζω σε βιβλίο την πρόταση:

[Η σεξουαλική έλξη] βρίσκεται παντού μέσα στις συζητήσεις μας —από στήλες κουτσομπολιού που ξεσκεπάζουν τα στραβοπατήματα των διασήμων έως ιστοσελίδες για βαθμολόγηση όσων είναι «καυτοί» και όσων δεν είναι.

Δεν έχω στη διάθεσή μου το αγγλικό πρωτότυπο, αλλά είναι προφανές ότι εδώ γράφει "who's hot and who's not". Δεν με ενοχλεί και τόσο η επιλογή της μεταφράστριας, αλλά δεν με ενθουσιάζει κιόλας. Προσπαθώντας όμως να σκεφτώ κάποια καλύτερη απόδοση, δεν μπορώ να πω ότι μου ήρθε κάτι σημαντικά καλύτερο. Και σίγουρα όχι κάτι που να αποδίδει εύστοχα το λεκτικό παιχνίδισμα της πρωτότυπης φράσης.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
...όσων είναι καυτοί και όσων πάνε άκλαυτοι...
...των καυτών και των άκλαυτων...
...των καυτών και των ξένερων...
 
Το ελληνικό αντίστοιχο είναι κομματάκι πιο σκληρό: κούκλες και πανούκλες

Μπράβο ρε Μπέρνι, δεν μου ερχόταν με τίποτα στο μυαλό! :clap:

Και είμαι διπλά απαράδεκτος, γιατί ως φοιτητής στην παρέα μου με φωνάζανε Πανούκλα! Το διέγραψα από τη μνήμη μου φαίνεται... :rolleyes:
 

nickel

Administrator
Staff member
Και είμαι διπλά απαράδεκτος, γιατί ως φοιτητής στην παρέα μου με φωνάζανε Πανούκλα! Το διέγραψα από τη μνήμη μου φαίνεται... :rolleyes:
Την ταραχή της ανάμνησης μέχρι και το συντακτικό σου τη μαρτυρά. Φαντάσου όμως την ταραχή αν σε φωνάζαν Κούκλα. :)

Πρέπει να υπάρχει και κάτι άλλο ακόμα, αλλά:
Ποιοι είναι στα πάνω τους και ποιοι στα κάτω τους
 
Φαντάσου όμως την ταραχή αν σε φωνάζαν Κούκλα.

Λες ε; Από μικρός είχα μεγάλη πέραση στο ανδρικό φύλο, κυρίως από οδηγούς στο δρόμο. Οι περισσότεροι βέβαια με έπαιρναν για γυναίκα λόγω της αλογοουράς, οπότε όταν με έβλεπαν καλύτερα πατούσαν γκάζι και έφευγαν. Ήταν κι αυτό μια μικρή απόρριψη... :mad:
Πάντως το παρατσούκλι μου άρεσε. Το θεωρούσα πάντοτε ένα έξυπνο λογοπαίγνιο πάνω στο όνομά μου.
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]Πάντως το παρατσούκλι μου άρεσε. Το θεωρούσα πάντοτε ένα έξυπνο λογοπαίγνιο πάνω στο όνομά μου.
Πού να δεις έναν φίλο μου Πάνο, Πάνο, που τον φωνάζανε στο σχολείο όλοι Πανούκλο, μέχρι που έκανα ανένδοτο στην αυλή και τελικά κατάφερα να του το αλλάξω. Στην αρχή το χάρηκε, για λίγο, αλλά μετά καθόλου δεν του άρεσε που τον φωνάζανε Πανώλη. :p
 

bernardina

Moderator
 

daeman

Administrator
Staff member
You can save that for tomorrow, gal, if I manage to show up... :p

Τότε θα ψηφίσουμε ποιος μας φτιάχνει και ποιος μας χαλάει, ποια είναι κούκλα και ποια μούχλα, ποιος τα σπάει και ποιος μας τη σπάει, ποια είναι χάι και ποια χάλι, ποιος είναι για μάντζα και ποιος για τα μπάζα, ποια είναι μπουκιά και συχώριο και ποια σκέτο συχώριο, ποιος είναι για κοκό και ποιος για ψυχικό, ποια είναι τεκνό και ποια αχαμνό, ποιος είναι για ρομάντζα και ποιος για μαστοράντζα, ποια είναι για πάθος και ποια πάτος, ποιος είναι μπο μεκ και ποιος ντεμέκ.
 
Δαεμάνε, μη λες τέτοια, γιατί μετά πώς να τολμήσουμε να εμφανιστούμε εμείς οι άσκημοι;
Είδες όμως πώς μας κοιτάνε οι κοπελίτσες στη φωτογραφία της Μπέρνι; Τις καταλαβαίνω, βέβαια, και τις δικαιολογώ.
 
Άτιμη κενωνία που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους τους ρίχνεις στα Τάρταρα! :D
 
Top